Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Scavolini Scavolini

Ztratily se madla, úchytky, knopky

Kuchyňské trendy z Milánského týdne designu.

Šuplata a zásuvky, kuchyňské ukládací prostory: nezbytná součást kuchyní, které jsou letos opět prioritou probíhajícího milánského šílení designu.

Výrobci kuchyní vysílají jasnou zprávu: jsou tu zásuvky a pro horní skřínky výklopy! Panty a běžné otvírání je minulost, mluví pro to i řada ryze praktických argumentů; neohýbáte se pro hrnce a nelovíte je v hloubi polic, nebouchnete se o roh dvířek, když uklízíte nádobí.

Nebavme se o kuchyni snů nebo o kuchyni budoucnosti, ale o standardní kuchyni, která jen ještě nedorazila do Čech. Jak tedy vypadá současná kuchyně? Používá v co nejširším rozsahu výsuvy, horní skřínky mají výklopná kování směrem nahoru nebo posuvná čela, principem je, že čelo „netrčí“ při otevření do prostoru. Díky tomu můžeme mít celou kuchyni otevřenou a a vaření jde lehce a čistě od ruky.

Trendy v kuchyni a kuchyňském vybavení poznáte podle úchytek a barevnosti. Bude ve světlém dřevu s jemnou kresbou, doplněna bílou nebo pastelovou barvou. Namísto uzavřených skříněk přicházejí police, které otvírají prostor a dávají kuchyni vzdušnost. Velké skříně jsou po straně, tak trochu bokem kuchyně a kuchyně víc jak kompaktní plocha začíná klást důraz na detail a na dělení na drobná úložná místa.

Spotřebiče jsou stále neviditelnější a plně vestavné, kuchyně budí dojem nábytku do obýváku, nahrává tomu i silný trend ústupu úchytek. Zkosené hrany čel skříněk, nebo bezúchytkový systém Tip-on, kdy se při dotyku dvířka pootevřou. Úchytky jsou v kuchyni dávány také podle toho, jak silný tah k otevření potřebujete a v jaké poloze je ruka, není tedy výjimka kombinace několika typů, například madlo u vestavné lednice, spodní výsuvy jen se zešikmenou hranou čel a horní výsuvy se zadlabanou – zápustnou úchytkou. Úchytky ztratili i dominanci v barvě, snaha o nenápadnost je řešena přestříkáním do barvy dvířek, v hliníku vévodí mat a broušený nerez.

I přes lidskou tvář kuchyní si většina výrobců neodpustila ve svých velkorysých stáncích varné ostrovy, ano toto není překlep, ostrovy a ostrovy, o tak velké pracovní ploše se nám běžným smrtelníkům může jen zdát.

Galerie