Milí rodičové a studenti jakéhokoli věku, pokud na vás ze všech stran útočí konzumní fenomén Back to school, se kterým mimo jiné přichází i spoustu stresu, abyste stihli vše obstarat, než se opět rozjede školní kolotoč, nezoufejte a vyzkoušejte to letos jinak. Přinášíme vám tipy na lokální značky, které nabízí alternativu ve školní výbavě. Udržitelně, stylově a snad i s menší mírou stresu.
KAYU
Za značkou Kayu stojí Michal Klaška, který opustil povolání kancelářské myši, jak ho sám nazývá, a stal se řemeslníkem na plný úvazek. Po čase se k němu přidala i jeho žena Andrea. Kayu začínalo s dřevěnými modely plnicích per, odkud vychází i její název, který znamená v indonéštině dřevo. Postupně do své nabídky manželé začlenili například pera z hliníku či oblíbenou verzi per Kayu Cura, vizuálem připomínající versatilku, vytvořených upcyklací zubních kartáčků Curaprox. Ty ocení školáci jakéhokoli věku, neboť jsou zábavné, nabízené až v osmi barevných variantách a lze s nimi předstírat čištění zubů. „Curaprox produkuje ročně stamiliony zubních kartáčků. Zlomek jich neprojde náročnou výstupní kontrolou. A my těmhle zdánlivě bezcenným odpadlíkům dáváme v podhůří Vysočiny nový život. Milujeme kartáčky Curaprox, a proto je měníme na prémiová kuličková pera,“ vysvětlují manželé na instagramu.
Kayu Cura, pera vyrobená upcyklací oblíbených zubních kartáčků Curaprox. | Zdroj: Kayu
PAPÍRNA
Ujíždí vaše děti na roztomilých barevných sešitech, obálkách, zápisníčcích či diářích? To se vůbec nedivíme! A nediví se ani kamarádská dvojice tvořená Michalem Koubským a Jaromírem Koubkem, která výše popsané „papírové propriety“ nabízí. Papírna vyrábí z kvalitních materiálů a také jejich zbytků a nabízí custom výrobu, navíc s ohledem na budget friendly požadavky. Design zaujme svým elegantním minimalismem, (nejen) pastelovou barevnou paletou či variabilitou rozměrů. Kamenná prodejna Papírny sídlí na Praze 7, ale objevit ji můžete také na farmářských trzích pražské Náplavky. Vzhledem k tomu, že je Papírna otevřená spolupracím se zájemci všeho druhu, vzniklo již mnoho kouzelných sešitů a dalších papírových doplňků. Ať už se jedná o kolaboraci s distribuční společností Aero films, firmou Braasi nabízející hand made batohy či nedávný projekt s výtvarnicí Eliškou Podzimkovou v podobě autorského zápisníku Malý princ.
O nekončící množství barevných variant sešitů různých velikostí se postará Papírna. | Zdroj. Papírna
PIIIR
Podobnou filozofii jako Papírna razí také značka Piiir, za kterou stojí Ondřej Plášil, který fragmenty budoucí firmy rozvinul již v rámci své diplomky na VUT v Brně v ateliéru produktového designu. „Chtěl jsem vytvořit papírnictví, ve kterém si každý může najít, co potřebuje. Nabídnout škálu produktů vyrobených různými technologiemi a v různých cenových hladinách tak, abys nemusel hledat produkt, který se ti líbí a který si můžeš dovolit napříč značkami, ale abys mohl najít vše u jedné,“ píše na svých webových stránkách. Značka se snaží co nejvíce minimalizovat odpad, přičemž používá papíry s příměsí odpadu z potravinářského a kožedělného průmyslu a šije českými lněnými nitěmi. V nabídce Piiiru jsou diáře, fotoprodukty či sešity. Poslední zmíněné jsou opět minimalistického charakteru, disponující netradiční barevností a příjemné na dotyk. Cena je navíc s ohledem na ruční výrobu velmi přátelská, a tak už vás od jejich koupě dělí jen výběr požadované barevné varianty.
Velmi eko friendly sešitová varianta je pak například značka Piiir. | Zdroj: Piiir
BOBO
Jelikož sešitů a diářů není nikdy dost a každý občas potřebuje udělat velkou změnu pro sebe a malou změnu pro lidstvo, nabízíme vám jako poslední sešitovou alternativu značku Bobo. Rodinná firma Václava a Heleny Kabátových, která oslavila již 31. výročí fungování na trhu, je vyloženě generačního charakteru, neboť v ní působí také synové manželského páru. Bobo se specializuje na spirálovou vazbu a ve své nabídce se vrací do retro stylu tradičních školních sešitů. Pro ty nejmenší je navíc vyrábí s obrázkem Krtečka či s použitím jiných roztomilých motivů. Co značce přidává plusové body, je pak také možnost vylaserování obrázku či nápisu na obálku sešitu podle představy objednavatele. V případě diářů si dotyčný může navrhnout dokonce obálku vlastní. Barevná škála je de facto libovolné představy a firma nabízí takové množství vizuálních variant, že brouzdáním po jejím e-shopu strávíte větší množství času, než byste možná čekali.
FERECH
Na stylová pera každý školák potřebuje samozřejmě také stylový penál. A jeden z kategorie „vyšší dívčí“ vám nabízíme z dílny Ferech Fernanda Echeverria, designéra z Ekvádoru žijícího již přes dekádu v Praze. Fernando se v současnosti věnuje především výrobě bot, ale nás zajímají právě zmíněná pouzdra na pera. Ta jsou vytvořená z pravé italské kůže z Toskánska a vejde se do nich asi 12 tužek, tedy potřebný základ pro psaní ve škole. Použít je ale můžete třeba na šminky, krátká pravítka nebo jiné drobnůstky. V nabídce jsou hned v sedmi barevných provedeních, naším favoritem je purpurová fialová a lesní zelená. Nechybí ale ani barvy tradičnějšího rázu, jakými jsou plná červená nebo kobaltová modrá. Součástí penálu je i malé poutko na připevnění klíčů či karabin, abyste měli vše potřebné u sebe.
Penál z pravé italské kůže vyrobený v Čechách? Ano prosím! | Zdroj: Ferech
PLAYBAG
Sešity, pera i penál bychom měli, ale do čeho ty pomůcky umístit? Jasně že do batohu, ale co když už nám není sedm, abychom nosili barevné batůžky s Bleskem McQueenem nebo Disney princeznou, a chceme něco trochu víc šik? O perfektní řemeslné zpracování a nadčasový design splňující požadavky nejen náročného studenta se postará značka Playbag. Aleš Loch vyrábí kožená zavazadla, batohy či peněženky s vysokým podílem unisex produktů, které nepodléhají konstruktu tvrdícímu, že holky nosí růžovou a kluci modrou. Designových provedení je hned několik, v portfoliu Playbagu můžete nalézt typ městských batohů v oblíbeném stylu rolltop či tradičnější retro brašnu evokující školní aktovku. Výběr se zkrátka dokáže přizpůsobit konzervativcům i zákazníkům sledujícím současné trendy. Mimo univerzální černý vizuál si může nákupčí vybrat třeba krvavě červenou variantu, odvážnou stříbrnou a spoustu dalších. Ti, kteří rádi sladí s batohem i jeho další obsah, naleznou v nabídce zlínské značky také třeba peněženky.
TEABAG
Pro zájemce, kteří se nemohou rozhodnout, zdali chtějí do školy nosit batoh anebo třeba tašku, je Teabag ideální go to značkou. Její zakladatelka Pavla Zimmermannová totiž myslí přesně na ně. Její taškobatoh lze upotřebit, jak již název napovídá, jako tašku i jako batoh, zkrátka podle nálady nebo outfitu. Co jí, stejně jako předchozím značkám v tomto výčtu, přidává na sympatičnosti, je pak také princip slow fashion, kterým disponují. Jsou ušity z materiálů, které skončily jako zbytky z čalounických dílen a jež díky Pavle našly nové využití. Ta navíc přímo nabádá k tomu, aby se tyto batohy a tašky mimo jiné používaly i u příležitosti nákupu v obchodech místo běžného používání jednorázových igelitek. Mezi signature barvy pak patří primárně černá koženka, ale pořídit si lze například hnědou variantu. Děti, studenti i dospěláci, zkrátka jacíkoli zájemci tak koupí produktů nejenže drobným dílem přispějí k rostoucímu fenoménu slow fashion, ale sami v sobě o něco více podnítí snahu o neplýtvání.