Zorya infikovala tereziánský lustr krystaly. Výsledek je nejistý, ale obdiv vzbuzuje už nyní

Obdivuhodný koncept lustru postavený na principu krystalizace není pro Daniela Poštu a Zdeňka Vacka premiérou. Šperkařské duo nechávalo růst designové kousky už v kolekci Virus, se kterou dobylo v roce 2013 Czech Grand Design. Současná tvorba má ale mnohem větší měřítko. Lustr, vážící kolem 250 kg, má 18 ramen, které umělci nechávají porůst kamencem. České unikum se slavnostně rozsvítí 15. září v německém zámku Pillnitz.

Dvojice designérů, která si říká Zorya, má ve svém portfoliu množství dalších vynikajících počinů, převážně šperků. Vytvářejí luxusní prsteny, náušnice, manžetové knoflíky i brože. Luxusní nejen po materiálové stránce, ale hlavně po té designové. Můžete si pořídit do detailu propracované šperky s antimonitem, hematitem nebo japonskými perlami. Tyto ušlechtilé komponenty dodávají šperkům neuvěřitelnou osobitost! Zážitkem je jenom samotná prohlídka jejich showroomu, který sídlí na Letné. Je spojený s dílnou, kterou je dokonce možné po domluvě navštívit.

Šperk na ruku z kolekce Virus. Zdroj: ZoryaŠperk na ruku z kolekce Virus. Zdroj: Zorya

Obrovský krystalický lustr už nyní visí v Muzeu uměleckých řemesel na zámku Pillnitz a interpretuje v současném pojetí tereziánské lustry z křišťálu. V interiéru zámku, který leží ve stejnojmenné obci Pillnitz (ta je dnes součástí Drážďan), dílo doplňuje dalších 5 klasických tereziánských lustrů. Výstava probíhá ve dvou etapách. V první lustr poroste před očima diváků od 25. srpna do 12. září 2018, návštěvníci uvidí proces obrůstání na posledních ramenech lustru. Ve druhé fázi od 15. září do 4. listopadu 2018 se uskuteční rozsvícení.

Kádě s rameny lustru na výstavě Z prachu třpyt. Zdroj: ZoryaKádě s rameny lustru na výstavě Z prachu třpyt. Zdroj: Zorya

Proces výroby je poměrně zdlouhavý a hlavně nepředvídatelný. Nikdy se nedá dopředu říct, jak kamenec poroste. Jednotlivá ramena nerezového lustru, která se dají rozmontovat, jsou omotána bavlněnými vlákny a také jsou ponořena v kádích s vodou a roztokem síranu hlinitodraselného. Lustr totiž musí mít vlákna, aby se krystaly měly za co „uchytit“. První krystalický lustr visel v galerii Křehký v Mikulově v rámci festivalu Křehký Mikulov a vznikl ve spolupráci s firmou Preciosa. Už tam bylo jasné, že lustr bude mít jednoznačný úspěch.

Nový lustr, vytvořený pro Státní umělecké sbírky Drážďany, je k vidění v rámci výstavy VON STAUB ZU GLITZER - Z prachu třpyt. Aneb jak vznikají křišťálové lustry. Slavnostní rozsvícení proběhne 15. září.

Vernisáž k výstavě VON STAUB ZU GLITZER - Z prachu třpyt na zámku Pillnitz. Zdroj: ZoryaVernisáž k výstavě VON STAUB ZU GLITZER - Z prachu třpyt na zámku Pillnitz. Zdroj: Zorya

Výstava potrvá od 25. 8. 2018 do 4. 11. 2018. S návštěvou zámku Pillnitz tedy neváhejte, nejenomže tam uvidíte úžasnou výstavu, ale čeká vás i skvostná architektura zámku a nejvýznamnější zámecký areál ve stylu chinoiserie v Evropě!

Instalace lustru na zámku Pillnitz. Zdroj: ZoryaInstalace lustru na zámku Pillnitz. Zdroj: Zorya

Související

Malebné městečko na jižní Moravě ožije českým designem. Blíží se Křehký Mikulov se spoustou novinek
Produktový design

Malebné městečko na jižní Moravě ožije českým designem. Blíží se Křehký Mikulov se spoustou novinek

Kristýna Mikešová - 25. 5. 2018 - 4 min.

Čeští designéři obdivují krásy dřeva a navrhují nevšední šperky
Produktový design

Čeští designéři obdivují krásy dřeva a navrhují nevšední šperky

Kateřina Niekurzáková - 30. 11. 2017 - 2 min.

Křehký Mikulov představil rekordní počet galerií
Interiér a architektura

Křehký Mikulov představil rekordní počet galerií

Kateřina Zvelebilová (Material Times) - 14. 7. 2016 - 4 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024