Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Houpačka Swing on!, foto: Tomáš Mikule Houpačka Swing on!, foto: Tomáš Mikule

Zodpovědné houpání

Česká společnost mmcité, zabývající se především městským mobiliářem, představí během nadcházejícího Designbloku koncept mmcité social a jeho první výsledek, houpačku Swing on!. Práci mnoha rozličných lidí spojuje fenomén odpovědnosti nahlížený z mnoha stran.

V procesu výroby produktů, které mmcité dodává do mnoha větších či menších měst celého světa, vzniká množství odpadní hmoty. Ta nemá další využití, i přestože jde často o velmi kvalitní kusy materiálu. Jelikož firma považovala tento proces za plýtvání, rozběhla koncept mmcité social.

Houpačka Swing on!, foto: Tomáš MikuleHoupačka Swing on!, foto: Tomáš Mikule

Projekt se zaměřuje na výrobu originálních dárku, k jejichž produkci využívá právě zbytkový materiál. V rámci první kolekce tak vznikla dřevěná houpačka Swing on!. Sedátko je vyrobeno z vysoce kvalitního dřeva, které je používáno pro výrobu laviček. O zavěšení se stará vysoce zátěžový autopopruh. Jeho barva, svítivě oranžová, je korporátní barvou mmcité. Vzniklo několik variant, které se liší druhem dřeva použitým na sedátko a způsobem zavěšení. Vše je zabaleno do elegantního textilního obalu. Za celým návrhem stojí designérské studio Boadesign, které pracuje i na dalších produktech v rámci konceptu mmcité social. Finišuje výroba dřevěných stavebnic a připravují se další produkty.

Houpačka Swing on!, foto: Tomáš MikuleHoupačka Swing on!, foto: Tomáš Mikule

Odpovědnost ekologická, tedy omezení množství odpadu, však není jediným bohulibým rozměrem celého projektu. Pro zpracování materiálu a výrobu byly osloveny chráněné dílny a tak tedy nelze pochybovat o tom, že Swing on! je i sociálně odpovědným produktem.

Pro Czechdesign projekt okomentovali jeho autoři:

„S chráněnými dílnami spolupracujeme dlouhodobě a proto nás potěšilo, že se firmě mmcité líbil nápad zapojení dílen do celého konceptu. Chtěli jsem poukázat na to, že i ze zdánlivě nepoužitelných zbytků materiálů a za přispění lidí, kteří jsou díky svému handicapu limitováni, mohou vzniknout kvalitní a estetické produkty. Už ve fázi navrhování se snažíme zohlednit výrobní a technologické možnosti dílen. U Swing on! jsme například chtěli využít možnosti textilní dílny, proto jsme přišli s myšlenkou zavěšení houpačky na popruh a zabalení do textilního obalu.“

Petr Mikošek, designér Boadesign

Zaměstnanci chráněné dílny, která se podílela na realizaci houpaček Swing on!, foto: BoadesignZaměstnanci chráněné dílny, která se podílela na realizaci houpaček Swing on!, foto: Boadesign

„Máme radost, že můžeme podpořit ty, kteří jsou na trhu práce díky zdravotnímu handicapu znevýhodněni. Plánujeme přijít každý rok s novým výrobkem v rámci daného konceptu. Není úplně jednoduché najít smysluplné využití odpadového materiálu a navrhnout a vyvinout něco zajímavého, a přitom vyrobitelného v některé z chráněných dílen. Projekt nás ale baví, takže doufáme, že se bude pěkných pár let rozvíjet.“

David Karásek, art director a majitel mmcité

Houpačka Swing on!, foto: Tomáš MikuleHoupačka Swing on!, foto: Tomáš Mikule

Společnost mmcité produkt představí prostřednictvím interaktivní výstavy na Designbloku, který začíná ve čtvrtek 27. 10. 2016 na výstavišti v pražských Holešovicích. Czechdesign bude určitě u toho! Snad budou návštěvníci stejní jako mmcité a budou se houpat bezpečně, odpovědně!

mmcité

Na počátku 90. let založil David Karásek, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, společně se spolužákem Radkem Hegmonem firmu mmcité. Ta se zabývá designem, výrobou a dodávkou městského mobiliáře. Ve své práci zdůrazňuje respekt k fenoménům města a veřejného prostoru. Zdůrazňuje: „promyšlenou funkčnost, pečlivé zpracování a dostupné náklady.“ Za dvacet let působení na světové scéně postavila svůj městský mobiliář do ulic Londýna, Budapešti, Dubaje a mnoha dalších. Lavička mmcité je i na svahu Mont Blancu, ve výšce 3642 m.

Studio Boadesign

Petr MiklošekMichaela Vrátníková v roce 2005 založili studio Boa s cílem navrhovat produkty s jasnou myšlenkou, nadčasovým vzhledem a precizním zpracováním. Působí jak na poli produktového a interiérového designu, tak módy. Pod značkou BOA vznikají limitované kolekce módních a interiérových doplňků. Pracovali pro firmy Preciosa, Lucis, Ragwear, nebo Tilak. Za svou tvorbu byli několikrát nominování na cenu Czech Grand Design a v roce 2012 získali ocenění Red Dot Design Award. Získali jej za návrh stojanů na květiny pro firmu Plastia.

Galerie

Další články