Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Květa Pacovská v ateliéru - GHMP | Zdroj: archiv Květa Pacovská v ateliéru - GHMP | Zdroj: archiv

Známe prvního laureáta ceny Czech Grand Design. Umělkyně Květa Pacovská převezme cenu za celoživotní dílo

Do síně slávy tento rok vstoupí výtvarnice, grafička, ilustrátorka a pedagožka Květa Pacovská, která bude oceněna za svůj celoživotní přínos oboru. Připojí se tak k osobnostem jako Bořek Šípek, Zdeňka Bauerová, Václav Cigler, Jan Kaplický nebo Jiří Šalamoun, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech. Slavnostní předávání cen Czech Grand Design proběhne 24. března 2020 v přímém přenosu ČT art z Hudebního divadla Karlín.

Všestranná výtvarnice Květa Pacovská je v řadě druhou ilustrátorkou a grafickou designérkou vstupující do Síně slávy českého designu. Pacovská se narodila v roce 1928 v Praze, vystudovala Státní grafickou školu, po které absolvovala na VŠUP u profesora Emila Filly. Ačkoliv jejím oborem byla monumentální malba, její tvorba zasahuje a prolíná v sobě řadu disciplín.

„Já se považuji za malířku. To jsem také vystudovala. Mé obrazy následně našly místo i v knížkách. Byl to krásný prostor, kde jsem mohla svou práci prezentovat i tam, kam se člověk s výstavou nedostane. Všechny obory dělám stejně ráda a nemohu je opustit,“ popsala výtvarnice v rozhovoru pro idnes.cz.

Květa Pacovská | Foto: Štěpán GrygarKvěta Pacovská | Foto: Štěpán Grygar

Jedinečný tvůrčí rukopis Květy Pacovské se vyznačuje roznícenou fantazií a staví na hře se znakem, barvou, linií a geometrickými formami, především kruhem. Knižní ilustraci se věnuje od 50. let, vystihuje ji přitom prostorová nevázanost, vtip a smysl pro experiment, jenž v 60. letech tuto přední českou výtvarnici dovedl až k obrázkové knize, která již přestává být pouhým nosičem informace, ale stává se autonomním uměleckým 3D objektem. 

Květa Pacovská, ilustrace | Zdroj: archivKvěta Pacovská, ilustrace | Zdroj: archiv

Grafické práce a objekty z papíru a kovu Květy Pacovské je možné zhlédnout v rámci aktuální výstavy Květa Pacovská: Utíkejte na konec v Galerii hlavního města Prahy až do 1. března 2020. 

Další články