Co je dobrý design? Na to hledal odpověď 13. ročník soutěžní přehlídky GRAND PRIX MOBITEX, který se uskutečnil na brněnském výstavišti. Studenti designu z vysokých a středních škol opět ukázali, že umí skloubit funkčnost a estetiku i že nezapomínají na udržitelnost nebo tradiční výrobní techniky. Porota vybírala to nejlepší z 129 přihlášených návrhů vzniklých na českých a slovenských středních a vysokých školách.
Přehlídka představila nejrůznější typy produktů – od interiérových doplňků po objemné prototypy sedacího nábytku. Porota ocenila neotřelé využití materiálů a jejich sítem neprošly návrhy, které nespojují funkčnost s estetikou. Mezi oceněnými pracemi je tak elegantní křeslo sestrojené z materiálů běžně využívaných spíše na stavbě nebo dětské závěsné křeslo Pššštros. „Při návrhu expozice jsem pracoval s různorodostí vystavených produktů i ruchem probíhajícího veletrhu. Všechny studentské projekty jsme prezentovali uvnitř kostky zahalené bílým závojem, který vytvořil klidnou oázu a dal prostor vyniknout jednotlivým produktům,“ shrnuje autor návrhu výstavy Josef Řehák ze studia POSTROP.
Oceněné návrhy v mnohých případech vznikaly v přímé spolupráci s výrobními firmami a řada z nich je připravená i na sériovou výrobu. „Pro vystavující studenty byla prezentace na veletrhu další příležitostí k navázání kontaktů s výrobci, zástupci firem naopak mohou najít kreativního spolupracovníka a inspirovat se nápady tvůrců nezatížených výrobní ‚realitou‘,“ doplňuje kurátorka výstavy PhDr. Dagmar Koudelková.
Oceněné práce
Cena GRAND PRIX MOBITEX – střední školy
1. místo – Adéla Hromasová, houpačka Pššštros – pohoupat?, Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel, Praha 1, U Půjčovny 9
Závěsné houpací křeslo v podobě pštrosa vzniklo jako autorčina závěrečná práce. Tělo pštrosa je zpracováno košíkářskou technikou a je doplněno textilním krkem a hlavou. Součásti je i lano, pomocí kterého se houpací pštros zavěšuje.
2. místo – Sofie Holfeuerová, věšák Rante, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno
Závěsný věšák, který se způsobem napojení jednotlivých částí připomíná řetěz. Autorka jej primárně navrhovala pro potřeby módních prodejen, vkusným doplňkem se stane ale i v domácnosti.
3. místo – Barbora Borská, svítidlo Onyx, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno
Tento lustr vznikl v rámci zadání vytvořit model svítícího prvku s využitím libovolného ohýbaného prvku z firmy TON. Autorka pracuje se dvěma identickými díly, které jsou zrcadlově otočeny.
Cena GRAND PRIX MOBITEX – vysoké školy
1. místo – Kristýna Macková, V souladu s přírodou, Vysoká škola výtvarných umění v Bratislave
Hlavním tématem této bakalářské práce bylo vytvořit ekologický prvek do interiéru, který klade důraz na harmonii udržitelného designu a jeho spojení s estetikou i funkčností. Výsledným produktem je instalace „živé stěny“ z kompozitního přírodního materiálu vhodného do interiéru. Součástí práce jsou svítidla a tkané vlněné deky.
2. místo – Ondřej Pechal, Židle Tuta, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Návrh interiérové židle autor zpracoval v rámci své bakalářské práce. Snahou autora bylo navrhnout technicky i vizuálně dokonale zpracovanou židli vhodnou do většiny interiérů, odpovídající světovým trendům, která si díky pečlivě propracovaným detailům zachovává originalitu.
2. místo – Ondřej Pechal, Židle Tuta, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně | Zdroj: Grand Prix Mobitex
3. místo – Viktorie Sniegoňová, Židlové křeslo, Západočeská univerzita v Plzni
Autorka pojala zadání navrhnout židli nebo křeslo neobvyklým způsobem, experimentovala s materiály. Výsledný kus nábytku je vyroben z dostupných stavebních materiálů – roxorových tyčí a kanalizačních trubek. Tyče tvoří konstrukci křesla, sváry i rez jsou záměrně přiznané a oproti hladkým trubkám vytváří zajímavý kontrast.
Další ocenění
- Cena Klastru českých nábytkářů – Tomáš Mikulec, Barová židl CH-02, Mendelova univerzita v Brně
- Cena Národního centra nábytkového designu – Tadeáš Horváth, Víceúčelová stolička, Stredná škola uměleckého priemyslu Josefa Vydru
- Cena čalounického řemesla – Jan Turánek, Sedací prvek do interiéru, Mendelova univerzita v Brně
- Cena truhlářského řemesla – Alžběta Bednářová, Odkládací stolek Azok, Mendelova univerzita v Brně
- Cena společnosti Design ATAK – Barbora Borská, svítidlo Onyx, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno
- Cena ateliéru POSTROP – Alexandra Ščuryová, noční stolek Dôvera, Západočeská univerzita v Plzni
Alexandra Ščuryová, noční stolek Dôvera, Západočeská univerzita v Plzni | Zdroj: Grand Prix Mobitex
O soutěži
Studentská soutěžní přehlídka GRAND PRIX MOBITEX je určena studentům středních a vysokých škol v České republice a na Slovensku. Studentské práce z období posledních tří let mohli přihlásit školy nebo sami studenti. Výběr odborné poroty byl ve dnech 2.–4. března 2023 vystaven na veletrhu MOBITEX 2023.
Vyhlášeny byly následující ceny:
- Cena GRAND PRIX MOBITEX – střední školy
- Cena GRAND PRIX MOBITEX – vysoké školy
- Cena Klastru českých nábytkářů
- Cena Národního centra nábytkového designu
- Cena čalounického řemesla
- Cena truhlářského řemesla
- Cena společnosti Design ATAK
- Cena ateliéru POSTROP
Organizační tým:
- Pořadatel soutěže: Veletrhy Brno, a. s.
- Kurátorka přehlídky: PhDr. Dagmar Koudelková
- Organizační spolupráce: Mgr. Karolína Kouřilová
- Architektonické řešení expozice: POSTROP
- Grafický design: Neon Studio
Hodnotitelská komise:
- PhDr. Dagmar Koudelková, Masarykova univerzita, Národní centrum nábytkového designu, o. p. s.
- Mgr. Elena Farkašová, ArtD., Technická univerzita vo Zvolene
- Rudolf Fukal, RIM CZ a. s.
- Ing. Lucia Haraslínová, Ph.D., Klastr českých nábytkářů, družstvo
- MgA. David Karásek, mmcité, a. s.
- Ing. Viktor Sinajský, design ATAK s. r. o.
Záštitu nad akcí převzaly Cech čalouníků a dekoratérů a truhlářů, z. s., a Klastr českých nábytkářů, družstvo. Akce se koná díky spolupráci s Národním centrem nábytkového designu, o. p. s.