Zná hlavní rizika sezení a umí jim předcházet. Designér Andreas Krob vyvinul pro firmu LD Seating židli, která zaujala na kolínském Orgatecu

Andreas Krob představil na kolínském veletrhu Orgatec svou židli FollowMe. | Foto: Lenka Pětová Andreas Krob představil na kolínském veletrhu Orgatec svou židli FollowMe. | Foto: Lenka Pětová

Pozitivní ohlasy a velký zájem zákazníků provázely na veletrhu Orgatec v Kolíně nad Rýnem uvedení novinek předního českého výrobce designového a ergonomického kancelářského sezení LD Seating. Boskovická firma se při jejich navrhování spojila s kvalitními světovými designéry. Ve spolupráci s Martinem Ballendatem tak vznikla elegantní židle Arcus, spolu s italským studiem Orlandini Design zase modulární systém sezení Nido, vhodný pro kanceláře i open space prostory. Poslední z novinek, židli FollowMe, která myslí na zdravé sezení, představí její autor Andreas Krob spolu s jednatelem firmy Jakubem Hurábem.

Na veletrhu Orgatec v Kolíně nad Rýnem jste byli už po deváté. Jak hodnotíte letošní ročník z pohledu firmy LD Seating, byl to úspěch?

JAKUB: Tento ročník pro nás byl zatím nejúspěšnější. Orgatec bývá každé dva roky, tentokrát byl ale kvůli covidu po čtyřech letech. Za tu dobu jsme udělali velký pokrok a nyní jsme ho mohli konečně někde ukázat. Tolik pozitivní zpětné vazby jsme nedostali ani nepamatuji. Největší radost jsme měli z toho, že se všem moc líbily naše tři novinky.

Na veletrhu jste uvedli nové produkty, které přijdou na trh v příštím roce a už nyní mají skvělé ohlasy. Povězte nám o nich prosím více…

JAKUB: Všechny tři nové produkty se dočkaly velmi pozitivních ohlasů. Podle zájmu zákazníků věříme, že až je spustíme na trh, bude o ně velký zájem. Podařilo se nám novinkami pokrýt většinu poptávek, které dostáváme.

Expozice firmy LD Seating na veletrhu Orgatec | Foto: Andrea BartoluccioExpozice firmy LD Seating na veletrhu Orgatec | Foto: Andrea Bartoluccio

Arcus je krásná designová židle, zároveň je ale cenově dostupná, může tedy sloužit i do velkých projektů. Nido je modulární měkké sezení. V této oblasti jsme už tradičně docela silní a takto sofistikovaný produkt, ze kterého si zákazník může vytvářet nekonečné množství různých sestav, nám v portfoliu chyběl. No a pak máme dvě novinky od Andrease Kroba, konferenční židli Evo a manažerskou židli FollowMe, spojenou se zajímavou technologií a ergonomií.

Andreasi, přibližte prosím čtenářům novou židli FollowMe. Jak pomáhá ke zdravému sezení?

ANDREAS: Židle FollowMe má tři základní vlastnosti, které podporují zdravé sezení v tom nejlepším slova smyslu. Tím prvním je ergonomický tvar sedací části. Opora na okraji sedáku zabraňuje naklánění pánve dozadu, čímž šetří bederní páteř a zabraňuje hrbení zad. Tvar sedáku uživatele přirozeně vede ke správnému vzpřímenému sezení.

Hlavní předností židle FollowMe je ergonomické sezení. | Zdroj: LD SeatingHlavní předností židle FollowMe je ergonomické sezení. | Zdroj: LD Seating

Druhým prvkem je flexibilní opěrák, který poskytuje kvalitní podporu při sezení. Zároveň odpadá nutnost si pokaždé upravovat nastavení židle pro individuální potřebu. Místo toho opěradlo židle automaticky rozpozná obrys zad uživatele a přizpůsobí se mu. Posledním specifickým prvkem podporujícím správné sezení je samotný princip zádové části, která sleduje pohyby uživatele.

Židle se přizpůsobí každému pohybu svého uživatele, jak tento mechanismus funguje?

ANDREAS: Nejde o mechanismus v pravém slova smyslu, ale o čistou geometrii. Princip zádové konstrukce vychází z upraveného tvaru plástve. Po dlouhých sériích testování jsme vyvinuli systém, kde různě velké plástve umožňují různé stupně volnosti pohybu. Každá jednotlivá plástev se při zatížení nějakým způsobem zkroutí, a právě součtem těchto pohybů vzniká výsledné chování židle. Obtížnost této konstrukce spočívala na jedné straně v jejím vývoji, na druhé straně pak také v samotné realizaci. Vytvoření nástroje pro výrobu plastového vstřikovaného dílu bylo pro všechny zúčastněné velkou výzvou.

Z čeho jste vycházel při navrhování židle FollowMe?

ANDREAS: V mém ateliéru se zdravým sezením zabýváme již přes 20 let a za tu dobu vznikly stovky prototypů. Studie ve spolupráci s Frauenhofer Institute či ETH v Curychu i konzultace s jednotlivými odbornými lékaři nás za ta léta naučily, kde jsou hlavní rizika sezení a jak jim předcházet. Proto u každého produktu nejprve uvažujeme o ergonomii, než abychom zpětně vylepšovali ergonomické vlastnosti již navrženého designového výrobku. U židle FollowMe pro nás bylo obzvláště důležité vyvinout právě zmiňovaná dokonale flexibilní záda, která člověka správně podepřou v každé pozici.

Andreas Krob ukazuje princip opěráku FollowMe. | Zdroj: LD SeatingAndreas Krob ukazuje princip opěráku FollowMe. | Zdroj: LD Seating

Jak bychom vlastně měli sedět u celodenní práce, abychom si tolik neničili záda?

ANDREAS: Nejlepší je nesedět příliš dlouho... Člověk by měl v průběhu dne střídat různé polohy, třeba si stoupnout k telefonování. Dobře může posloužit třeba výškově stavitelný stůl nebo stůl určený přímo ke stání. Také samozřejmě pomůže ergonomická židle, umožňující při práci vzpřímený sed, stejně jako možnost se během odpočinku uvolnit. Také běžné úkony jako procházka do kuchyňky nebo za kolegou do vedlejší kanceláře pomohou člověku rozproudit krevní oběh.

Na neotřelý design sází novinka Arcus, která vznikla díky spolupráci se známým německým designérem Martinem Ballendatem. V čem je specifická?

JAKUB: Specifickým prvkem je oblouk, který se objevuje v různých podobách v celém designu židle. Martin Ballendat se snažil držet tvary oblouku, elipsy a písmene S na všech částech židle. Oblouk je hlavním prvkem opěráku, bederní a hlavová opěrka je elipsovitého tvaru, z pohledu z boku zase evokuje židle tvar písmene S. Všechny prvky k sobě perfektně ladí a vytváří příjemný dojem. Sám Martin Ballendat o židli říká, že má typicky ženský design.

Na veletrhu Orgatec představila firma LD Seating také židli Arcus. | Foto: Andrea BartoluccioNa veletrhu Orgatec představila firma LD Seating také židli Arcus. | Foto: Andrea Bartoluccio

Poslední z novinek, kolekce Nido vytvořená ve spolupráci s Orlandini Design, představuje modulární systém sezení. To nabízí kreativní řešení odpočinkových zón pro firmy i pro veřejné prostory. Kde vidíte jeho využití?

JAKUB: Z Nida lze vytvořit téměř jakoukoli sestavu. Nido může sloužit jako samostatné křeslo nebo pohovka, jako lavice všech možných tvarů s opěráky i bez nich. Opěráky se dají stavět do dvou výšek, díky čemuž z nich lze vystavět i akustický box. Každý sedák je možné opatřit elektrickou zásuvkou. Hodí se tedy jako klasické křesílko do kanceláří, stejně dobře jako do velkých open space prostor.

Jaké trendy jste v průběhu veletrhu vnímal od konkurence? A jak do nich zapadají vaše novinky i dlouhodobě úspěšné kolekce?

JAKUB: Hlavní roli hrála rozhodně ekologie a udržitelnost. Na udržitelný přístup k výrobě se zaměřujeme už dlouhodobě. Používáme látky, které jsou z recyklovaných plastů a jsou zase dále recyklovatelné. Ze zbytků látek šijeme dárkové předměty, různé tašky či pouzdra. Místo šanonu na katalogy tak třeba používáme tašku šitou z odstřižků látek, které by se jinak musely vyhodit. Také se snažíme vyhovět požadavkům trhu, proto jsme naši firmu certifikovali na EMAS, což je certifikát, který hlídá celkový ekologický přístup firmy, eviduje spotřeby energií, vody, odpadu a nastavuje ekologicky udržitelné cíle. Udržitelnost ale není jen o ekologii, je také o lidech. Vzhledem k tomu, že některé práce jsou u nás fyzicky náročné, založili jsme vlastní fyzioterapeutické a masážní studio, které je jen pro lidi z firmy.

Na veletrhu Orgatec představila firma LD Seating také modulární sezení Nido. | Foto: Andrea BartoluccioNa veletrhu Orgatec představila firma LD Seating také modulární sezení Nido. | Foto: Andrea Bartoluccio

V nábytku jako takovém byl veletrh plný akustických budek, panelů a podobně. Tento trend, který se projevuje už delší dobu, následuje naše novinka Nido.

Jak vlastně zabodovaly vaše stálice, například série Flexi, Melody či židle Trivi, která v letošním roce získala ocenění Red Dot Design Award.

JAKUB: Flexi Light je jedním z našich nejúspěšnějších produktů, máme ho v nabídce asi osm let a pořád je o něj obrovský zájem. Díky nadčasovému designu věříme, že to tak bude i nadále. S objednávkami na Trivi se v posledních dvou měsících roztrhl pytel a na Orgatecu tomu nebylo jinak, židle zaujala jak v nízké variantě, tak jako barová a líbila se i čalouněná verze.

Pozorujete už dopady veletrhu i po ekonomické stránce? Projevuje se taková účast na veletrhu hned, nebo je to spíš investice do budoucna?

JAKUB: Je to spíše dlouhodobá investice. Na veletrhu vždy nasbíráme obrovské množství kontaktů, ze kterých je potom jen pár dlouhodobých partnerství. Ty za to ale většinou stojí a brzy se díky jejich objednávkám náklady za veletrh zaplatí. Kromě toho je Orgatec i místem setkání s dodavateli a designéry a příležitostí pro plánování dalších společných projektů.

Související

Jak na udržitelnou výrobu nábytku? V LD Seating vsadili na kvalitní zpracování, lokální výrobu a využívání zbytkových materiálů
Produktový design

Jak na udržitelnou výrobu nábytku? V LD Seating vsadili na kvalitní zpracování, lokální výrobu a využívání zbytkových materiálů

Kateřina Tobišková - 22. 11. 2022

Pracovní prostředí se dynamicky mění. Jaké změny nás čekají, řešila konference firem LD Seating a LOCKERS
Interiér a architektura

Pracovní prostředí se dynamicky mění. Jaké změny nás čekají, řešila konference firem LD Seating a LOCKERS

Tereza Bíbová - 6. 6. 2022

Česká židle s mezinárodním věhlasem. Minimalistická TRIVI značky LD Seating sbírá ve světě ceny za design
Interiér a architektura

Česká židle s mezinárodním věhlasem. Minimalistická TRIVI značky LD Seating sbírá ve světě ceny za design

Redakce Czechdesign - 9. 5. 2022

Jednoduchá, přesto působivá i pohodlná. Martin Foret navrhl pro značku LD Seating novou židli Trivi
Produktový design

Jednoduchá, přesto působivá i pohodlná. Martin Foret navrhl pro značku LD Seating novou židli Trivi

Tereza Bíbová - 16. 2. 2022

Rodinná firma LD Seating, která vyrábí nábytek do kanceláře  již 30 let, mění tvář: S novou vizuální identitou chce upevnit své postavení v zahraničí
Grafický design

Rodinná firma LD Seating, která vyrábí nábytek do kanceláře již 30 let, mění tvář: S novou vizuální identitou chce upevnit své postavení v zahraničí

Barbora Čápová - 17. 3. 2021

Dokonalé řemeslo v novém pojetí. Výrobce kancelářských židlí LD Seating sází na nový design a ověřenou kvalitu
Interiér a architektura

Dokonalé řemeslo v novém pojetí. Výrobce kancelářských židlí LD Seating sází na nový design a ověřenou kvalitu

Nikol Galé - 29. 7. 2020

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024