Zlaté české dětské knihy

Byly rozdány Zlaté stuhy 2016.
zdroj: www.zlatastuha.cz Byly rozdány Zlaté stuhy 2016. zdroj: www.zlatastuha.cz

V pátek 29. 4. 2016 byly slavnostně vyhlášeny výsledky výroční ceny Zlatá stuha, které jsou udělovány tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Letos byly vyhlášeny již po 24. Jedná se o jedinou cenu, která je zaměřena výhradně na dětskou literaturu. Kvalitu ocenění pak zajišťují dvě odborné poroty – literární a výtvarná. Jaké jsou tedy ty naše zlaté dětské knihy pro rok 2016?

Ceny jsou rozděleny do čtyř základních kategorií: původní česká slovesná tvorba, překladová literatura, výtvarná tvorba a komiksová tvorba. Kromě poslední zmíněné, jsou ještě kategorie rozděleny na dílčí podkategorie. Porota dále může udělit cenu za celoživotní dílo či za nakladatelský počin.

Cena za celoživotní dílo je v případě Zlaté stuhy něco jako uvedení do síně slávy dětské literatury. Letos byl za literární sekci oceněn Ivan Binar a za tu výtvarnou Květoslav Hísek. Oba svorně veřejnosti sdělili, že je ocenění za celoživotní dílo sice těší, ale že ještě rozhodně nehodlají končit a do kvalitní dětské literatury budou přispívat i nadále.

  

LITERÁRNÍ ČÁST

Zajatci stříbrného slunce

Zlatou stuhu a růžový diplom v kategorii beletrie pro děti si odnesl Miloš Kratochvíl se Zajatci stříbrného slunce. Tvůrce, kterého děti mohou znát ze Sluníčka nebo Mateřídoušky, se chopil překvapivě znepokojivého tématu – kde začíná a končí virtuální prostor a jaký je dopad kyberkultury na dnešní nejen dětskou společnost. V jednoduchém, přesto strhujícím příběhu propadáme s Markem ve snu do světa hry a musíme se společně s ním zamýšlet nad nelehkými otázkami. Vše jemně doplňují ilustrace Iku Dekune.

Vydalo nakladatelství Triton.

Dalšími nominovanými publikacemi byly:

Klárka a 11 babiček (autorka: Olga Černá, ilustrátorka: Alžběta Skálová, nakladatelství: Baobab)

Tetovaná teta (autorka: Daniela Fischerová, ilustrátor: Jaromír Plachý, nakladatelství: Meander)

Samota není zlej (autorka a ilustrátorka: Lucie Raškovová, nakladatelství: Brkola)

Nová planeta

Martin Vopěnka byl oceněn v kategorii beletrie pro mládež opět s mírně dystopickým námětem knihy Nová planeta. „Vopěnkova originální parafráze biblického příběhu o Josefovi a jeho bratrech je bravurně napsaným románem, který překračuje hranice žánru i tématu.“ zaznělo z úst Ivy Procházkové, která byla letošní předsedkyní literární poroty. Ta ocenila i jisté popostrčení, jež příběhem děti i mládež nutí vlastní budoucnost tvořit a ne ji pasivně očekávat.

Vydalo nakladatelství Mladá fronta, ilustroval Michael Petrus.

Dalšími nominovanými publikacemi byly:

Nausika, dívka z Knossu (autorka: Ivona Březinová, ilustrátor: Nikkarin, nakladatelství: Albatros)

Bitva na řece Pádu (autor a ilustrátor: Ondřej Selucký, nakladatelství: Portál)

H. U. S. (Hus úplně světovej) (autorka: Klára Smolíková, ilustrátor: Lukáš Fibrich, nakladatelství: Kalich)

Vynálezárium

Hravě a inteligentně vynalézavé Vynálezárium skórovalo hned dvakrát - v kategorii literární i výtvarné - za literaturu faktu pro děti a mládež. Oceněni byli nakonec jak autor textu Robin Král, tak ilustrátorka Jana Hrušková, i grafička Zuzana Brečanová. Tato autorská trojice dala vzniknout černo-červeno-žluté knížce, která 53 lidských vynálezů představuje 10 básnickými formami, se kterými se dětský čtenář jen tak nesetká (upřímně, často ani ten dospělý). Odborná porota chválí knihu těmito slovy: „Hravost a hudebnost veršů, vtip, fantazie a výtvarné pojetí dělají z Vynálezária jedno z nejoriginálnějších dítek literatury faktu, jaká se v poslední době narodila.

Vydalo nakladatelství Běžíliška.

Dalšími nominovanými publikacemi byly v kategorii literární:

Světoví Češi (autoři: Jiří Černý a Jana Jůzlová, ilustrátor: Jiří Fixl, nakladatelství: Mladá fronta)

Praha v srdci (autorka a ilustrátorka: Renata Fučíková, nakladatelství: Práh)

Neznámí dinosauři (autor: Vladimír Socha, ilustrátor: Lubomír Kupčík, nakladatelství: Mladá fronta)

Dalšími nominovanými publikacemi byly v kategorii výtvarné:

To je Praha (autorka: Olga Černá, ilustrátorka: Michaela Kukovičová, nakladatelství: Baobab)

Havětník (autor: Jiří Dvořák, ilustrátorka: Daniela Olejníková, nakladatelství: Baobab)

Kuchyně. Dětem vstup povolen (autorka: Eva Taková, ilustrátorka: Jana Nachlingerová, nakladatelství: Jota)

Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět

Bezkonkurenční byla kategorie teorie a kritiky literatury (umění) pro děti a mládež, ve které sama nad sebou zvítězila - již v Nejkrásnějších českých knihách 2015 oceněná - publikace Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět, kolektivu autorů, kterou vydal Baobab. Ve více než 700 obrázcích představuje tvorbu autora Maxipsa Fíka a gratuluje mu tak k jubileu 80 let.

VÝTVARNÁ ČÁST

Kuba Tuba Tatubahn

Vítěznou knihou pro mladší děti se stal příběh o podmetru. Je to svět, ve kterém jsou všichni tak trochu komparzem pro cestovatele metrem, aby se necítili osaměle. Jsou trochu špinaví a moc nadšení. Působivé velkoformátové ilustrace Filipa Pošivače tvoří zamotaný svět, kde se Kubovi ztratí tuba, kterou mu nakonec vrátí až vládce podmetra Tatubahn. „Všechno je to trochu divný a ničemu to nevadí.“ je trefná charakteristika, která zaznívá z úst Kubova průvodce. Charakteristický rukopis ilustrátora se skvěle snoubí s propleteností světa, který v knize vytvořila Jana Šrámková.

Jedná se o další úspěch nakladatelství Běžíliška.

Dalšími nominovanými publikacemi byly:

Stříbrné dobrodružství (autor: Eduard Petiška, ilustrátorka: Lucie Dvořáková, nakladatelství: Knižní klub)

Rekomando (autor: Robin Král, ilustrátorka: Nikola Logosová, nakladatelství: Běžíliška)

Zuza v zahradách (autorka: Jana Šrámková, ilustrátorka: Andrea Tachezy, nakladatelství: Labyrint)

Plop!

„Vyvrtil Žlahvout pšunt i chlpal liquére. Zdychtěný pampáš zvruknul v psálek.“ Aneb pro starší děti a mládež Zlatá stuha doporučuje knížku Ivana Wernische Plop!, za jejíž vyzdobení získal zlatý špendlík Jiří Stach. Zde slova nestačí, budete si knížku muset skočit někam přeslabikovat a prohlédnout.

Vydalo nakladatelství Meander.

Dalšími nominovanými publikacemi byly:

Kráva a dědeček (autor: Ivan Binar, ilustrátorka: Eva Sýkorová-Pekárková, nakladatelství: Meander)

Žvejkačky (autorka: Marka Míková, ilustrátor: Juraj Horváth, nakladatelství: Baobab)

Gorila a já (autorka: Frida Nilsson, ilustrátorka: Martina Matlovičová, překladatelka: Viola Somogyi, nakladatelství: Portál)

PŘEKLADOVÁ ČÁST

Cirkus zlodějů

Vratislavu Kadlecovi se podařilo okouzlit porotu svým překladem knihy Cirkus zlodějů a tombola zkázy, kterou napsal William Sutcliffe. Kniha plná legrace, humoru a cirkusově nečekaných událostí a postaviček (namátkou třeba živá dělová koule nebo ten nejfrancouzštější akrobat na světě, oblíbená budou u všech dvojčata-klauni, která se snad nikdy nepřestanou hádat). Beletrie šitá dětem přímo na míru. Knihu doplňují pestré a úsměvné ilustrace Davida Tazzymana.

Vydala Mladá fronta.

Dalšími nominovanými publikacemi byly:

Jorinda a Joringel (autoři: bratři Grimmové, ilustrátor: David Ursiny, překladatel: Radek Malý, nakladatelství: Albatros)

Oranžáda, Mazarén a Dartaňan (autorka: Barbro Lindgrenová, ilustrátorka: Eva Sýkorová-Pekárková, překladatel: Zbyněk Černík, nakladatelství: Knižní klub)

Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa (autor: Marcin Mortka, ilustrátorka: Marta Kurczewska, překladatelka: Barbora Gregorová, nakladatelství: Host)

Strom duchů

Za překlad beletrie pro mládež byla oceněna Jarmila Emmerová a její překlad dosud nevydané knihy klasika sci-fi a fantasy literatury Raye Bradburyho Strom duchů. Kniha krom dobrodružného příběhu osmi chlapců seznamuje čtenáře s nejmilovanějším svátkem amerických dětí – Halloweenem. Na knize se překladem veršů podílel i Jiří Josek.

Vydalo nakladatelství Plus.

Další nominovanou publikací byl:

Flašinet (autor a ilustrátor: Nicolas de Crécy, nakladatelství: Meander)

Jak být holkou a Jak být klukem

Za čtivý, živý a otevřený překlad literatury faktu pro děti byla oceněna Michaela Marková s příručkami Jak být holkouJak být klukem. Knihy odpovídají na palčivé otázky pro dívky i chlapce v pubertě. Ať už jde o volbu velikosti podprsenky či správné holení, techniku svlékání, otázky sexuality či například o přemíru pocitů. Ideální pro stydlivé rodiče, kteří se při těchto tématech ošívají více než jejich ratolesti.

Vydalo nakladatelství Argo.

Moje kniha Vinnetou

V kategorii komixů zazářil temný existenciální příběh Moje kniha Vinnetou autorky Toy Box, který vyšel v nakladatelství Labyrint. Knížku šestileté neteři nekupujte, šestnáctiletým už se ale jistě zavděčíte. Komix o životě a smrti, ale také přátelství a (ne)smrtelnosti vás nenechá chladnými.

Dalšími nominovanými publikacemi byly:

Praha v srdci (autorka a ilustrátorka: Renáta Fučíková, nakladatelství: Práh)

Kdo bydlí ve starém dubu (autorka: Jarmila Marešová, nakladatelství: Albatros)

Stopa legionáře II (autor: Zdeněk Ležák, ilustrátor: Michal Kocián, nakladatelství: Argo)

Výtvarným počinem roku je Ko-text

Ko-text není klasickou knihou, je to spíš krabice s různými předměty sloužícími k hravému vzdělávání a je zároveň odbornou knihou. Sada papírových hříček, plakát, který slouží k hodu vlaštovkou na cíl, flipbook, který zas ukazuje principy animace, šablony k práci s jednotlivými motivy, karty, herní plán a další. Snoubí v sobě dynamickou pedagogiku, strategie současného moderního umění i principy dětské tvorby. Jedná se o naprosto jedinečný koncept, dotažený do konce i sdíleným obsahem na CD a přidruženém cloudu.

Vydal FUD UJEP.

Cenu za nakladatelský počin si odnesli nově vydaní Bubáci Radovana Krátkéhoilustracemi Miroslava Váši (nakladatelství Vyšehrad) a grafický román Mike´s Place - o lásce, blues a teroru v Tel Avivu (nakladatel Aligier).

Související

Výstava ilustrací nominovaných na Zlatou stuhu 2017
 

Výstava ilustrací nominovaných na Zlatou stuhu 2017

Výstava
24. 4. 2017 - 10. 5. 2017

Výstava Mini Wonders
 

Výstava Mini Wonders

Výstava
4. 4. 2017 - 21. 4. 2017

Veřejná debata na téma Kniha vs. digitál
 

Veřejná debata na téma Kniha vs. digitál

Diskuze
22. 3. 2017, 18:00 - 19:30

Po stopách českého grafického designu. Film Identita míří v říjnu do kin
Grafický design

Po stopách českého grafického designu. Film Identita míří v říjnu do kin

Redakce Czechdesign - 11. 7. 2024 - 5 min.

Při vzdělávání grafiků se vedle řemesla zabýváme i etickými hodnotami, říká vedoucí ateliéru na Sutnarce. Jak to vypadá v praxi?
Grafický design

Při vzdělávání grafiků se vedle řemesla zabýváme i etickými hodnotami, říká vedoucí ateliéru na Sutnarce. Jak to vypadá v praxi?

Jana Mattas Horáčková - 4. 7. 2024 - 8 min.

Nedávno absolvovala na Prague City University, dnes působí jako umělecká ředitelka v reklamní agentuře. Práce rodačky z Bosny sklízí další ocenění
Grafický design

Nedávno absolvovala na Prague City University, dnes působí jako umělecká ředitelka v reklamní agentuře. Práce rodačky z Bosny sklízí další ocenění

Nikol Galé - 27. 6. 2024 - 9 min.

Od knihtisku do současnosti. Výstava na Pražském hradě představuje klenoty knižní kultury
Grafický design

Od knihtisku do současnosti. Výstava na Pražském hradě představuje klenoty knižní kultury

Redakce Czechdesign - 1. 7. 2024 - 2 min.

Sebevědomé, inovativní a světové. Novou image Muzea Prahy podpoří vizuální identita a logo od studia zetzetzet
Grafický design

Sebevědomé, inovativní a světové. Novou image Muzea Prahy podpoří vizuální identita a logo od studia zetzetzet

Jarmila Řehořková - 14. 6. 2024 - 4 min.

Advokátní kancelář ROWAN LEGAL představuje nové logo a vizuální styl
Grafický design

Advokátní kancelář ROWAN LEGAL představuje nové logo a vizuální styl

Redakce Czechdesign - 17. 7. 2024 - 6 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024