Virtuální prohlídky světových muzeí a galerií
Některá světová muzea a galerie nabízejí virtuální prohlídky vybraných expozic a svých vnitřních prostor nebo digitalizaci sbírek. Shlédnout lze vše na online platformě, která využívá rozšířenou a virtuální realitu, fotogrammetrické rekonstrukce historických areálů realizované pomocí dronů a další techniku. Doporučujeme přečíst článek Lukáše Pilky na téma kulturní data, který problematiku využívání online prostředí k digitalizaci nejen sbírek rozebírá v hlubších souvislostech a odkrývá její neduhy.
K prozkoumání se nabízí 1200 muzeí, galerií a institucí ze 70 zemí světa. Zde jsou tipy na některé z nich:
- British Museum, London
- MoMA, The Museum of Modern Art, New York
- Guggenheim Museum, New York
- National Gallery of Art, Washington, D.C.
- Musée d’Orsay, Paris
- Leopold Museum, Wien
- National Museum of Modern and Contemporary Art, Seoul
- Rijksmuseum, Amsterdam
- Van Gogh Museum, Amsterdam
- The J. Paul Getty Museum, Los Angeles
- Uffizi Gallery, Florence
- MASP, São Paulo
- National Museum of Anthropology, Mexico City
Pozadu v online světe není ani Národní galerie v Praze. Na svých webových stránkách „vystavuje“ 2670 zdigitalizovaných děl toho nejlepšího, co vlastní. Moravská galerie v Brně zveřejňuje svou kompletní sbírku, která čítá přes 200 tisíc děl. Předměty můžete vyhledávat dle autora, techniky, výtvarného žánru, materiálu, námětu a také místa vzniku.
Z online sbírek Moravské galerie, Josef Bolf | Zdroj: sbírky.moravska-galerie.cz
Extrémní přednášky pro extrémní dobu a nový podcast s architekty a designéry
Face to Face je nový podcast portálu Dezeen a zahrnuje rozhovory s předními jmény architektů a designérů. Nenechte si ujít nový díl každé úterý ráno. V přípravách je také týden online designu Virtual Design Festival. Pětidenní program bude zahrnovat videohovory s designéry, live-streamy, online diskuse a další.
Fakulta umění a designu UJEP uvádí mimořádný online program FUD Stream – extrémní přednášky pro extrémní dobu probíhající od 16. 3. do 29. 4. 2020 každý pracovní den kromě pátku od 15:00. Záznamy přednášek naleznete na YouTube kanálu FUD UJEP pod playlistem FUD STREAM. Program zahrnuje přednášky pedagogů fakulty, ale i moderované diskuse s externími hosty – umělci, designéry, teoretiky umění a designu, kurátory, filosofy a novináři. V záznamu naleznete již první přednášku Kateřiny Šedé – Povolání: Šedá a včerejší přednášku Kateřiny Dytrtová – Rozhraní a přesahy umění a designu.
Následující přednášky pro tento týden:
- Středa 18. 3. 2020 / od 15:00, Petr Fischer – Intervence vs. Reality Showfilozof
- Čtvrtek 19. 3. 2020 / od 15:00, Zdeněk Svejkovský & Jiří Hölzl – Game art
DOX a komentované výstavy
Galerie DOX odkazuje na komentovanou prohlídku výstavy O létání a jiných snech s Petrem Sísem. Ti z vás, kdo ji nestihli a komu se v čase karantény stýská po dávce kultury, můžete se na výstavu vydat s autorem alespoň online. Shlédnout také můžete aktuální výstavu Jsem tady s Jiřím Davidem, která byla v DOXu otevřena 17. ledna 2020.
Petr Sís, z knihy Zeď | Zdroj: DOX
CAMPuj online
Alternativní virtuální program připravilo i Centrum architektury a městského plánování. Ve spolupráci s MALL.TV uvede CAMP deset dosud nezveřejněných dílů talk show Camping s Ondřejem Cihlářem. Na Youtube najdete kompletní archiv všech přednášek od založení CAMPu. Poslechnout si můžete i pravidelně vydávaný podcast Zkouška sirén, věnovaný současné architektuře a urbanismu.
Tešit se můžete na čtyři živé přenosy:
- 18. 3. / Velké změny Prahy: Nová železniční spojení
- 19. 3. / Atlas modernismu Adama Štěcha
- 25. 3. / Výjezdní talk show Camping s Ondřejem Cihlářem z Máslovic
- 26. 3. / Přednáška Robina Winogronda ze švýcarského Studia Vulkan
Centrum architektury a městského plánování | Zdroj: prague.eu
Online výstava Tomáše Smetany
Výstava s portréty v cyklu pojmenovaném Přátelé, mezi nimiž je i autoportrét Tomáše Smetany, a cyklus zátiší s názvem Příběhy věcí je on-line projekt ke shlednutí na stránkách Art for Good – tedy umění napořád. Autor rozstřihává xeroxy svých starších kreseb, dokresluje je a využívá techniku koláže.
Art for Good nový život výstav je nezisková společnost, která pořádá výstavy v digitální podobě. „Vybíráme jen takové výstavy, které považujeme za výjimečné jak skvělým obsahem, tak formou instalace. Kromě prohlídky v nejvyšší kvalitě můžete procházet i doprovodné texty, poslouchat rozhovory, komentáře a prohlížet filmy – utvářet si plastičtější obraz o životě a dílu umělce a porozumět lépe obojímu.“