Žít v domě na kolech. Architekti navrhují mobilní domy, které cestují se svým majitelem

Mobile Hut od ARTIKUL architekti; zdroj: artikul.eu Mobile Hut od ARTIKUL architekti; zdroj: artikul.eu

Co mají společného minimální domy MUJI, DIOGENE od Renza Piana a MOBILE HUT od studia ARTIKUL? Jsou budoucností pro bydlení, nebo jen rozmar? Architektka Jana Vencálková pro nás zmapovala trend, který zaujme možná i vás.

Můžete si je odvézt na kolečkách teoreticky kam chcete a kde se vám líbí. Napříč světem se v současné době šíří trend bydlení v domech na kolech. Nadčasové designové realizace najdeme v New Yorku - projekt „Getaway house“ od Garrison Architects, v Londýně - mobilní dům od kanceláře Studiomama, ve Španělsku dům „APH 80“ od architektů Ábaton a od loňského roku i v Praze. V rámci 20. ročníku Designbloku představili svoji vizi architekti ze studia Artikul. Jejich prototyp mobilního domu na kolech se jmenuje Mobile Hut.

Getaway house, Garrison Architects; zdroj: garrisonarchitects.comGetaway house, Garrison Architects; zdroj: garrisonarchitects.com

Téma minimálního bydlení je výzvou a oblíbeným úkolem architektů po mnoho generací. Renzo Piano se myšlenkou minimálního bydlení zabývá od svých studentských let. Před více jak deseti lety publikoval vizi o soběstačném mikrobydlení. Zmínil se, že hledá partnera pro další rozvoj projektu. Jeho článek, v italském časopise o bydlení – Abitare, zaujal ředitele švýcarského koncernu Vitra Campus a to byl začátek spolupráce. R. Piano postupně upravil svůj prototyp o velikosti 2,4 m x 2,4 m na 2,5 x 3 m. Ten představili v roce 2013 na veletrhu Art Basel v areálu Vitry. Minimální dům Diogene je symbolicky pojmenovaný podle antického filozofa Diogena ze Sinopé. Je zcela nezávislý na stávající infrastruktuře. Zdrojem energie jsou fotovoltaické články a solární kolektory. Energii optimalizuje a znovu využívá pomocí systému technologií. Formou a výrazem a hlavně hliníkovým obalem vzdáleně připomíná zmenšenou verzi českého Mobile Hut. Piano se ve svém výzkumu, jak své práci říká, odkazuje na Le Corbusiera a jeho prázdninový srubový domek Le Cabanon, ve vesničce Roquebrune Cap Martin.

Dům Diogene od Renza Piana; zdroj: archdaily.comDům Diogene od Renza Piana; zdroj: archdaily.com

Chata od japonské firmy MUJI a objekt Diogene od Renza Piana byly v roce 2017 zařazeny mezi 35 nejpozoruhodnějších „tiny houses“ světa. Mobile hut byl v té době už v představách architektů. Termín „tiny house“ by se dal přeložit jako malý, maličký domek. Je na kolech, má svůj podvozek, je určen pro bydlení a nevypadá už ani jako karavan, ani maringotka. Po roce 2005 vzniklo v Americe hnutí tiny houses movement jako odezva na ekonomickou situaci – krizi. Hledá další možnosti bydlení a řešení nalézá v alternativní formě minimálního mobilního bydlení. Nový životní styl reaguje na sociologii, ekologii a ekonomiku. Snaží se být méně konzumní a snižovat ekologickou stopu.

MUJI Hut; zdroj: muji.comMUJI Hut; zdroj: muji.com

Toto je i krédo architektů ze studia Artikul. Architekti ve složení Jakub Vlček, Jan Gabriel a Pavel Lejdar se do širšího povědomí veřejnosti dostali díky realizaci sezónního hotelu z použitých námořních kontejnerů v roce 2015. Minulý rok vytvořili v mobilním kontejneru prezentaci pro IPR-Institut plánování a rozvoje hlavního města. Mobile Hut není kontejner, ale jednoduchý dům se sedlovou střechou. Pojízdný dům je odpovědí architektů na různorodé, stále oblíbenější české tiny houses a zálibu Čechů v chataření. Dík za zrození projektu patří osvícenému klientovi a jeho lásce k cestování. Spolu hledali vhodnou formu jak pro cestování, tak pro dočasné bydlení, aby odpovídala požadavkům 21. století. Výsledkem je designový počin na kolech, který obstojí v celosvětovém měřítku. Kompaktní, stříbřitá fasáda z eloxovaného hliníku podtrhuje elementární hmotu a dodává jí lehce kosmický vzhled. Obdélníkové půdorysné rozměry jsou obdobné jako obytný karavan 2,3 x 5 m, výška v hřebenu střechy je 3,9 m. Lehká konstrukce o síle necelých 6,5 cm je lepená ze samonosných sendvičových panelů, postavena přímo na přívěsu. Pozoruhodný je při této tlouštce součinitel prostupu tepla. Parametry obvodové stěny vyvíjeli architekti s firmou specializující se na výrobu panelů pro skříňové nástavby nákladních automobilů a chladírenských boxu. Celková hmotnost včetně podvozku nepřesahuje 2100 kg. 

Mobile Hut; zdroj: artikul.eu Mobile Hut; zdroj: artikul.eu

Velkoryse je pojatý vstup do chaty. Dvoukřídlé, prosklené dveře v hliníkovém rámu dostatečně provzdušňují interiér a opticky ho zvětšují. Pomocí výklopné terasy na celou šířku dveří může expandovat ven. Během jízdy je terasa sklopená ve vertikální poloze a chrání velkoformátové francouzské dveře. Světlý interiér je materiálově sjednocený a díky tomu vypadá prostorněji. Podlaha, stěny, podhled v kuchyni i všechen vestavěný nábytek jsou ze smrku ošetřeného olejem. V centrální části s výhledem ven je umístěný dřevěný stůl. Podle potřeby se dá vyklopit na stěnu, černá kovová noha stolu je demontovatelná. V čele podél užší stěny je vyvýšené sezení, sloužící zároveň jako postel, s integrovaným úložným prostorem, a ještě jednou výsuvnou postelí. Kombinace smrkového dřeva a černých doplňků, jako jsou světla, vypínače, kuchyńská deska, interiérové potahy a rámy oken, evokují náladu skandinávského bydlení

Interiér Mobile Hut; zdroj: artikul.euInteriér Mobile Hut; zdroj: artikul.eu

Dispozičně je vnitřek chaty členěn na dvě části. Obytnou, otevřenou do prostoru sedlové střechy, a uzavřenější, utilitární část kuchyně a koupelny s rovným stropem. Tak vzniklo pod střechou další místo na spaní. Obytné miniaturní podkroví je prosvětleno střešním oknem. Na rozmezí těchto dvou prostorů v centru dispozice jsou u stěny umístěna černá krbová kamna. V kuchyni, s průhledem ven, se dá vařit na elektrické nebo plynové dvouplotýnce. Záleží na tom, kterou verzi si vyberete. Kuchyňská linka standardní hloubky je vybavená vestavěnou chladničkou. Kuchyňský nerezový dřez se dá uzavřít dřevěným poklopem a tím se zvětší pracovní prostor. Kromě úložného prostoru šuplíků pod dřezem je k dispozici otevřený policový regál. Na kuchyň navazuje bílá koupelna. Koupelna má přirozené osvětlení a větrání. Sprchový kout a umývátko jsou na míru z corianu, podlaha je opatřena epoxidovým nátěrem. Samozřejmostí je wc – chemické. 

Kuchyň v Mobile Hut; zdroj: artikul.euKuchyň v Mobile Hut; zdroj: artikul.eu

V základní verzi je počítáno, že se Mobile Hut připojí na sítě. V nadstandardní off the grid – ostrovní – verzi je chata soběstačná a vyrábí si veškerou potřebnou energii. Zdrojem elektřiny je solární fotovoltaická elektrárna. Akumulační baterie jsou spolu s regulátorem napětí schované ve vestavěné skříni, minimalizované technické místnosti. Nádrže na vodu jsou umístěny v prostoru podvozku. Čerpadlo na vodu je pak ve vestavěné skříni. Plynové láhve jsou v exteriéru, na připojovací vidlici podvozku. Topení je plynové, teplovzdušné. Vzduchotechnická jednotka je v mini technické jednotce – vestavěné skříni. Šedé odpadní vody z dřezu, umyvadla a sprchy jsou svedeny do vsaku, podmínkou je používání biodegradovatelných mýdel. Nebo je možné dům vybavit nádrží na odpadní vodu. V současné době probíhá testování 1. sezóny a jejího zimního provozu. Cena základní verze začíná na 1 100 000 Kč. 

Interiér s kamny a stolem; zdroj: artikul.euInteriér s kamny a stolem; zdroj: artikul.eu

Architekti Artikul uchopili téma dnešní zrychlené doby pomocí minimalizování potřeb a ukázali alternativu pojízdného minidomu – úředně registrovaného jako přípojné vozidlo s vlastní SPZ. Jejich „dům“ si už během Designbloku našel své příznivce. Z některých se už stali potencionální zákazníci. Mobil hut odstartoval výrobu na zakázku. Výhodou je, že i přes sériovou výrobu bude každý dům originál, na míru vyhovující potřebám konkrétního zákazníka co se týče technologického vybavení. 

Související

Dům od architekta za přijatelnou cenu? Možnosti existují, ukazuje výstava Katalogový dům
Interiér a architektura

Dům od architekta za přijatelnou cenu? Možnosti existují, ukazuje výstava Katalogový dům

Michala Dlapová - 20. 12. 2018 - 5 min.

 Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi
Interiér a architektura

Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi

Kamila Nováková - 21. 1. 2019 - 7 min.

Nejkrásnější chaty v ČR.  5 povedených realizací, kde se design snoubí s chalupařením
Interiér a architektura

Nejkrásnější chaty v ČR. 5 povedených realizací, kde se design snoubí s chalupařením

Kateřina Dusová - 31. 8. 2018 - 5 min.

Hold výhledu a chvilku pro zastavení nabízí na Zlínsku nová pozorovatelna Durch
Interiér a architektura

Hold výhledu a chvilku pro zastavení nabízí na Zlínsku nová pozorovatelna Durch

Hana Křížková - 17. 7. 2018 - 2 min.

Na dovolenou do české přírody: Vybrali jsme 10 kempů a chatiček, kde se vám bude líbit
Interiér a architektura

Na dovolenou do české přírody: Vybrali jsme 10 kempů a chatiček, kde se vám bude líbit

Ester Kyselková - 12. 7. 2018 - 8 min.

jelínek
MYP 2024