Židle, za kterou vám zaplatí. O zálohovatelném a udržitelném designu s holandskou hvězdou Ineke Hans, která razí novou filozofii spotřeby

Ineke Hans / Značka Circuform vdechuje průmyslově navrženému nábytku druhý – cirkulární – život, a tak znovu uvádí na trh design Ineke Hans z roku 2011. | Zdroj: Designblok Ineke Hans / Značka Circuform vdechuje průmyslově navrženému nábytku druhý – cirkulární – život, a tak znovu uvádí na trh design Ineke Hans z roku 2011. | Zdroj: Designblok

Projekt Circuform holandské designérky Ineke Hans propůjčuje průmyslově navrženému nábytku druhý cirkulární život. Pod jeho záštitou designérka představila minulý rok na Designbloku své recyklovatelné židle REX. Ty se staly naprostou senzací a sklidily cenu za udržitelný design. Jaké byly reakce Holanďanů na vůbec první zálohovanou židli? 

Máme stále chuť obměňovat 

Jak funguje princip zálohování židle REX v praxi?

INEKE: Základní myšlenka židlí REX spočívá v tom, že by se designéři, výrobci, ale i spotřebitelé měli starat o to, co navrhují, vyrábějí a používají. Pokud je židle nepoškozená, může s námi vydržet mnoho let až desetiletí. Žijeme ale v době, kdy lidé nemění nábytek, protože je rozbitý, ale protože mají neustálou chuť nakupovat něco nového. Projekt Circuform tak nabízí možnost vrácení židle REX a zpětné vyplacení menšího obnosu peněz spotřebiteli. Pokud je židle ve výborném stavu, je pouze vyčištěna a znovu prodána (občas i v jiné barevné kombinaci). Jestliže je židle rozbitá, materiál z ní je využit k výrobě nových židlí. Tímto způsobem materiál zůstává stále v oběhu a nemusí být použit nově vyrobený plast.

Židle navržená designérkou Ineke Hans. I Zdroj: DesignblokŽidle navržená designérkou Ineke Hans. I Zdroj: Designblok

Jaké byly první reakce Holanďanů na váš projekt?

INEKE: Projekt Rex byl uveden na trh v roce 2021 a musím říct, že byl skvěle přijat. Byl mimochodem zařazen do sbírek 5 různých muzeí – například do Stedelijk Museum Amsterdam nebo Vitra Museum. Židle vyhrála také druhé místo v kategorii „seating design“ v soutěži Dezeen Awards a získala dalších šest mezinárodních ocenění za design a udržitelnost. Moc mě těší, že první v této řadě bylo naše domácí ocenění Dutch Design Awards 2022.

Kolik židlí je v současné době v oběhu?

INEKE: Přesné číslo bohužel nevím, ale řekla bych, že několik nižších tisíc to bude. 

REX židle jsou například vyrobeny z recyklovaného PA6 průmyslového odpadu, který tvoří součásti kancelářských židlí, rybářské sítě nebo koberce. I Zdroj: Ineke HansREX židle jsou například vyrobeny z recyklovaného PA6 průmyslového odpadu, který tvoří součásti kancelářských židlí, rybářské sítě nebo koberce. I Zdroj: Ineke Hans

Plánujete projekt dále rozvíjet?

INEKE: Ano. Zatím byly vyvinuty některé další produkty jako například nová řada stolů.

Zajímáte se vy osobně o nábytek z druhé ruky?

INEKE: Nábytek z druhé ruky mě obecně velmi baví. Pokud jde o kvalitně navržený produkt nebo dokonce ikonický design, v čase neztratí na hodnotě.

Greenwashing

Vnímáte v odvětví designu určitý stupeň greenwashingu?

INEKE: Ano a je to také něco, z čeho občas lidé bohužel obviňují projekt REX. My si ale samozřejmě myslíme, že je REX opravdu o několik kroků dále než většina recyklovaného nábytku. To je dáno především tím, že se zabývá odpovědností jak designérů, tak výrobců a uživatelů.

Svůj úplně první nábytek z recyklovaných plastů jsem vyrobila v roce 1997. Tehdy byla nejčastější reakce lidí: „Super, plast! Je to pěkné, protože to můžeme prakticky využít venku i ve vnitřních prostorech.“ Dnes lidé naopak hodnotí kladně přízvisko recyklovaný, nesoustředí se tolik na materiál jako takový. Zajímají se, jakou cestou byl materiál pořízen nebo jak byl produkt vyroben. A z toho mám radost.

Židle může být vrácena na sběrných místech Circuform se zárukou vrácení 20 EUR. I Zdroj: DesignblokŽidle může být vrácena na sběrných místech Circuform se zárukou vrácení 20 EUR. I Zdroj: Designblok

Udržitelný přístup je ale také otázkou kvantity. 

INEKE: Rozhodně souhlasím. Udržitelný design pro mě znamená používat méně věcí a méně materiálů. Myslím si, že by si měl každý designér při návrhu nejdříve klást otázku: „Potřebuji to vůbec?“

Jak si představujete design za 20 let?

INEKE: Věřím, že systém vratného zálohování nábytku zaujme pevné postavení v našich životech. Sebe samu vidím zapojenou do méně krátkodobých projektů. Chci se soustředit na dlouhodobé a složitější úkoly v designu. Designéři se budou také obecně zaměřovat nejen na samotné objekty, které navrhují, ale také na procesy a systém, s nimiž projekty souvisejí. 

Jsou podle vás Češi otevření podobným konceptům udržitelné spotřeby?

INEKE: Bezesporu!

Circuform si klade za cíl minimalizovat použití drahých nových surovin a maximalizovat opětovné použití. I Zdroj: Ineke HansCircuform si klade za cíl minimalizovat použití drahých nových surovin a maximalizovat opětovné použití. I Zdroj: Ineke Hans

Související

Dohromady se daly teprve před rokem, dnes mají plný diář. NOVAVITA touží dostat udržitelné materiály do architektury
Interiér a architektura

Dohromady se daly teprve před rokem, dnes mají plný diář. NOVAVITA touží dostat udržitelné materiály do architektury

Barbora Čápová - 6. 1. 2023 - 9 min.

Bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci. Jak funguje soběstačný dům, jehož interiér pomohla zařídit IKEA udržitelnými výrobky?
Interiér a architektura

Bez napojení na vodovod, elektřinu a kanalizaci. Jak funguje soběstačný dům, jehož interiér pomohla zařídit IKEA udržitelnými výrobky?

Tereza Bíbová - 21. 5. 2021 - 6 min.

Design jako řešení problému. Studenti Prague College přišli s nápady, jak podpořit udržitelnost
Grafický design

Design jako řešení problému. Studenti Prague College přišli s nápady, jak podpořit udržitelnost

Martina Freitagová - 31. 5. 2019 - 4 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024