Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Publikace +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem - autor Adam Štěch | Zdroj: ton.eu Publikace +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem - autor Adam Štěch | Zdroj: ton.eu

Židle, která se dá složit za 1,5 minuty. TON vydal knihu k 160. výročí ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem

Nadčasový design, lehkost, funkčnost a ikonické modely – synonyma pro nábytkářské impérium TON. Tyto židle nesmí chybět v žádné encyklopedii nebo učebnici historie designu ani počátků marketingu a i vy je určitě znáte. Minimálně jeden z jejich nejikoničtějších modelů, proslulou židli č. 14, která byla prodána v milionech kusů a vyvážela se téměř do celého světa. Továrna na ohýbaný nábytek v Bystřici pod Hostýnem slaví 160 let od svého založení a při této příležitosti vyšla okouzlující publikace o její historii. Proč byste v ní měli aspoň zalistovat?

Lehký ohýbaný dřevěný nábytek, typický jednoduchými liniemi naleznete v kavárnách, restauracích, reprezentativních sálech, na světových univerzitách, v módních salonech nebo třeba luxusních kadeřnictvích takřka na celém světě. Publikace s názvem +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem popisuje její historii, vznik a vývoj a zasazuje je do historických souvislostí. Zní to poněkud otřepaně a máte pocit, že číst něco jako nudný katalog a suchopárnou výroční zprávu dohromady rozhodně nehodláte? Byla by to velká chyba. Osobitá značka TON totiž ke knize přistoupila svěže a číst v ní je radost.

Z publikace +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem | Zdroj: ton.euZ publikace +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem | Zdroj: ton.eu

Pořád moderní židle ověnčená mnoha cenami

TON je prostě fenomén, který zásadně ovlivnil dějiny designu. Jeho výrobky mohou být krásnou ilustrací pro pochopení vývoje průmyslové éry, zrodu jednoduchého a ekonomického designu, ve kterém se snoubí funkce i vysoká estetická kvalita. Vždyť pro tuto značku kdysi navrhovala taková jména jako Josef Hoffmann, A. Gustav Schneck nebo Josef Frank a výrobky Thonet si oblíbili i přední architekti včetně Le Corbusiera. Z této tradice TON neuhýbá ani dnes, v současnosti spolupracuje se známými českými i světovými designéry jako Lucie Koldová, studio Olgoj Chorchoj, René Šulc, Jaroslav Juřica, Arik Levy nebo Alexander Gufler.

TON kolekce Split - autor Arik Levy | Zdroj: ton.euTON kolekce Split - autor Arik Levy | Zdroj: ton.eu

Michael Thonet stál na začátku dlouhého a pestře rozvětveného příběhu moderního nábytku i z pohledu marketingové strategie. Jeho moderní koncept značky, sériová výroba nábytku, experimenty s materiály, propagace pomocí katalogů, komplexní řízení výroby a distribuce naznačují, jaký byl vizionář. Výrobky TONu patří ke globální špičce i dnes a jejich charakteristický design pravidelně sbírá prestižní ocenění, jako je např. German Deign AwardIF design, Good design nebo Red Dot Design Award. Osvědčený, funkční, vkusný nábytek s dlouhou životností a nádechem nostalgie je prostě pořád moderní a stojí za pozornost.

Pohled do výroby Thonetu počátkem 20. století | Zdroj: ton.euPohled do výroby Thonetu počátkem 20. století | Zdroj: ton.eu

Židle, která se dá složit za 1,5 minuty

I když je vizuálně zajímavá publikace koncipována chronologicky, není nutné ji číst od začátku do konce. Krátké texty, sestavené jen z několika vět do malých odstavců, dovolují klouzat textem, jak je libo. Listovat můžete zpředu dozadu, odzadu dopředu, zastavovat se a vracet. Jednotlivé kapitoly mapují dějiny zásadního fenoménu světa nábytku a moderního designu obecně jako vhledy do různých období historie značky. Dynamický vývoj je popisován od založení přes revoluci v technologii ohýbání dřeva, se kterou TON uspěl na světových trzích, přes dvě světové války i socialismus až po současnost. Nechybí zmínka o předchůdcích TONu, které ilustrují archivní materiály, ani slavná jména designérů, se kterými značka spolupracuje, a jejich ikonické výrobky poslední dekády.

Publikace +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem | Zdroj: ton.euPublikace +- 160 let. Vznik a expanze ohýbaného nábytku z Bystřice pod Hostýnem | Zdroj: ton.eu

Na dvě stě padesáti stranách tak autor publikace, přední teoretik designu a architektury Adam Štěch sestavil zajímavou koláž o minulosti i současnosti nábytkářského impéria. Jeho jméno je už osvědčená značka a zaručuje kvalitní i poutavý obsah. Jak sám uvádí, kniha nemá být historickou studií, ale kurátorsky koncipovaný soubor znalostí, faktů a zajímavostí. Jeho texty vás hravě provede příjemný design od studia Marvil, které použilo písma Ladislav a Atlas grotesk. Co mě osobně dost baví, je ořízka, kterou luxusně zdobí výřezy z historických fotografií, a použití příjemného papíru Fedrigoni Arena Rough.

V textu vás možná víc než samotná historie TONu zaujmou vzpomínky pamětníků, bývalých i současných zaměstnanců, kteří v továrně TON pracovali či pracují takřka celý život. Věřím, že vás budou bavit i rozhovory s odborníky a sběrateli designu, jakými jsou např. Alex. Von Vegesack, zakládající ředitel Muzea Vitra Design, nebo designér Tom Kelley. Jejich komentáře dávají značku TON do zajímavých souvislostí a přiblíží ji i z jiného pohledu. Dozvíte se tak, kdo je např. Thonetolog, co je likusák nebo lajer a že zkušený dělník složí proslulou židli č. 14 za 1,5 minuty. 

Okolí Bystřice pod Hostýnem | Zdroj: ton.euOkolí Bystřice pod Hostýnem | Zdroj: ton.eu

Nejste-li moc velcí fanoušci textů, i když tady vážně nečekejte komplikované kunsthistorické traktáty, můžete si TON navnímat skrze okouzlující fotografie. V knize mají mnohem víc prostoru než samotný text a jsou dílem renomovaných autorů Dušana TománkaVáclava Jiráska, Salima Issy a několika dalších. Romanticky vykreslují nejen zázemí výrobního podniku, ale i krajinu, město a okolí Bystřice pod Hostýnem. Část z nich si můžete prohlédnout na webu plusminus160, kde také najdete 360° video, kterým můžete nahlédnout do výroby technologie ručního a strojního ohýbání dřeva.

Thonetolog Alexander von Vegesack | Zdroj: ton.euThonetolog Alexander von Vegesack | Zdroj: ton.eu

Židlím všichni rozumíme

Židle je nábytek, se kterým, nebo spíš na kterém trávíme více jak čtvrtinu svého života. Dá se tak říct, že je to něco, čemu rozumíme. Ty od TONu jsou navíc slavné a utvářené v duchu moderního životního stylu už od počátků před plus mínus sto šedesáti lety. Z knihy budete mít pocit, že je vám TON blízký a že mu skutečně rozumíte. Jeho design je totiž nadčasový, lehký, čistý a funkční a dokáže zaujmout lidi různého věku i vkusu. Dokonce si o něm jenom číst je radost a příjemná vizuální podívaná.

Galerie

Další články