Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
reLife, Vojtěch Podlesný, USSPA reLife, Vojtěch Podlesný, USSPA

Ze zbytků z výroby vířivek vyrábí minimalistické hračky. Představujeme Vojtěcha Podlesného

Designér Vojtěch Podlesný se dosud zabýval především interiéry a na letošním Designbloku ho čeká první prezentace. Díky svému nejnovějšímu projektu hraček vyrobených ze zbytků z výroby vířivek USSPA se obloukem vrátil k původnímu předmětu svého studia.

Vystudoval jste původně design herního předmětu, ale postupně jste došel ke grafickému designu. Jaký obor designu vás baví nejvíc?

Nejsem a vlastně asi ani nechci být nějak vyhraněný. Baví mě kombinace a provázanost mezi designovými obory. Pokud bych ale musel nějaký zmínit, tak by to byl interiérový design. Je to obor, kde se kloubí hned několik disciplín dohromady. Baví mě vymýšlet celé koncepty komerčních prostor a následně pracovat například na návrhu autorského nábytku, svítidel, grafického vizuálního stylu, ale třeba i na marketingu.

Co vás na vaší práci baví nejvíc?

Celý designový proces je velice zajímavý a každá jeho část je trochu jiná. Hodně mě baví první fáze přemýšlení o projektu, hned po jeho zadání. Je to něco čerstvého, nového a v hlavě se vám formují různé cesty, kterými můžete v rámci navrhování jít.

reLife, Vojtěch Podlesný, USSPAreLife, Vojtěch Podlesný, USSPA

Jak jste se dostal k vašemu nejnovějšímu projektu reLife? 

Iniciovala ho česká značka USSPA, o které jsem věděl už dříve, protože jsem znal jejich produkty a propagační materiály. Určitě je to dáno i regionem – USSPA vyrábí vířivky a bazény v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku, já mám ateliér v nedaleké České Třebové. Vnímal jsem je jako společnost, které design rozhodně není lhostejný. A při naší čerstvé spolupráci, ze které vzešla sada hraček ze zbytků z jejich výroby spa, jsem si to jen potvrdil.

Jednalo o design produktů, resp. hraček, který jste vystudoval v mládí. Znamenalo to pro vás nějaký profesní návrat?

Upřímně se přiznám, že během studií na uměleckoprůmyslové škole jsem si myslel, že tradiční česká hračka je už mrtvá. Praha byla zavalená nekvalitními dřevěnými hračkami z Číny a já jsem v tomto oboru neviděl moc velkou perspektivu. Jak už to tak bývá, dnes to s odstupem času vidím úplně opačně. U hraček je velice důležitá stylizace a zjednodušování a přesně tento princip nyní využívám u svých projektů. Práce na projektu reLife pro mě znamenala velice příjemný profesní návrat, který mě neuvěřitelně bavil. Často teď přemýšlím, kam by se v rámci designu dala dřevěná hračka posunout tak, aby to nebyl pouhý herní objekt.

reLife, Vojtěch Podlesný, USSPAreLife, Vojtěch Podlesný, USSPA

Jak celý projekt fungoval a co vás na něm bavilo?

Projekt reLife vznikl proto, abychom zkusili zužitkovat odpad, který vzniká při výrobě spa. To znamená, že jste hodně limitováni materiálem, který můžete použít. A přesně to mě na této práci zajímalo. Při první schůzce s ředitelkou USSPA jsem dostal velkou krabici plnou odřezků rozličných materiálů a velikostí. To, že z tohoto odpadu vzniknou především hračky, bylo jasné až asi na třetí schůzce. Mezitím vznikly například stojany na svíčky, různé tašky a další nápady, které jsme si zatím nechali v šuplíku.

Jak dlouho trvaly přípravy a vývoj hraček reLife?

Na reLife projektu jsme pracovali od června. Vedle série hraček jsem pro USSPA navrhoval i letošní expozici pro Designblok 2017.

reLife, Vojtěch Podlesný, USSPAreLife, Vojtěch Podlesný, USSPA

Veškeré informace, novinky a články k letošnímu Designbloku najdete zde: Designblok 2017

Další články