Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Olafur Eliasson, Little Sun Charge, zdroj: autor Olafur Eliasson, Little Sun Charge, zdroj: autor

ZE SVĚTA: Největší mural, norský kinetismus domů a solární nabíječka Olafura Eliassona

Poslední dny a týdny se mi zdálo, že jsem řešili pouze počasí. Bylo příliš vedro. Teď je příliš zima. Na povětrnostní podmínky se však nedávno zaměřilo i pár designérů a umělců a to, s čím přišli, mi na chvilku téměř vzalo dech. Proto je mi nyní velkým potěšením poslat jejich práci dál.

První zářijový týden začal opět velkými vedry, slunce zářilo na 200 procent, ideální podmínky pro novinku z dílny známého umělce Olafura Eliassona - kapesní solární nabíječku na telefon. Nejde o první umělcovy hrátky se solární energií, v roce 2012 představil solární lampičku Little Sun pro bilion lidí, kteří podle výzkumů nemají přístup k elektřině. Do dnešního dne bylo vyrobeno a prodáno nebo darováno 300 000 kusů.

Olafur Eliasson, Little Sun Charge, zdroj: autor Olafur Eliasson, Little Sun Charge, zdroj: autor

Solární nabíječku nazval Eliasson Little Sun Charge a jde o malinký čtverec, který vám dokáže nabít mobilní telefon za 5 hodin, má v sobě ukrytý jemný stojan a opět LED zářivku. Momentálně probíhá kampaň na portálu Kickstarter, která má trvat ještě měsíc, nicméně částka 50.000 euro byla už dávno překročena. Přispět můžete stále, Little Sun Charge vás vyjde kolem 100 eur, jejich počet je ale omezený a nabíječky rychle mizí. Vybrané peníze Eliassonova společnost Little Sun, kterou založil s Fredericem Ottesenem, nepoužije pouze na výrobu svých produktů, velmi usilovně se zabývá také šířením informací o solární energii a vůbec celkovou osvětou na toto témta především v rozvojových zemích.

Olafur Eliasson, Little Sun Charge, zdroj: autor Olafur Eliasson, Little Sun Charge, zdroj: autor

Když už jsme u počasí, na tradičním festivalu designu v Londýně, který proběhne 19. - 27. září, představí norské studio Kneip dechberoucí kinetické sochy na měření počasí, které mají ke klasickým barometrům velmi, velmi daleko. Kolekce Weathered měří vítr, vlhkost i seismologickou aktivitu, je vyrobena ze dřeva a kovu a svou estetikou osloví samozřejmě především příznivce skandinávského designu. Kolekce bude k vidění na zmíněném festivalu v Lonýdně v rámci výstavy 100% Norway.

KNEIP - Weathered from stiankorntvedruud on Vimeo.

Kneip, Weathered, zdroj: autorKneip, Weathered, zdroj: autor

A z Norska je i poslední zpráva, která potěšila mé oko. Francouzští umělci Ella & Pitr vytvořili v městě jménem Klepp největší venkovní malbu neboli mural na světě. Obrovskou dívku Lilith s norským králem Olafem ( ,který zemi vládl v letech 995-1000) na střeše budovy o rozměrech 21 000 metrů čtverečních stihli namalovat pouze za čtyři dny v rámci street artového festivalu NuArt. Jediný způsob, jak však celé dílo spatřit, je lehce netradiční – pouze při letu do města Stavanger. Až tedy poletíte na výlet do Norska, nezapomeňte se dívat dolů!

Ella & Pitr, zdroj: autorElla & Pitr, zdroj: autor

Ella & Pitr, zdroj: autorElla & Pitr, zdroj: autor

Ella & Pitr, zdroj: autorElla & Pitr, zdroj: autor

Další články