Zázrak v Beskydech. Obec Trojanovice jde příkladem, jak dostat kvalitní design a architekturu na vesnici

Trojanovice v Beskydech jsou považovány za průkopnickou obec, co se architektury týče, a to zejména díky intervencím ateliéru Kamil Mrva Architects. Co vše se v obci nachází, jakým způsobem probíhá komunikace obce a architekta, jak vznikla spolupráce oceněná v soutěži Architekt obci 2016 a jaké další zásahy se chystají do budoucna, zjistíte v následujícím článku.

Trojanovice můžete znát z pořadu Adama Gebriana na televizi Stream, kvůli zmínce v ročence Česká architektura 2009 – 2010 či díky plejádě tamních staveb oceněných jako Stavby roku Moravskoslezského kraje, ze kterých nejvýznamnější je cena Grand Prix za horní stanici lanovky na Pustevnách, která byla rovněž nominována na prestižní evropskou cenu Mies van der Rohe Award. Vyzpovídali jsme pro vás starostu obce Trojanovice Jiřího Novotného a architekta Kamila Mrvu.

Dočetla jsem se, že Vaše spolupráce s obcí Trojanovice začala projektem zvoničky, která byla po určitou dobu poměrně kontroverzním tématem a kterou jste v jednom rozhovoru označil za jednu z Vašich oblíbených realizací, jak to tehdy bylo?

KAMIL: V Trojanovicích započala spolupráce v roce 2009, kdy jsme byli osloveni mezi několika architekty, projektanty abychom vytvořili studii centra obce. Byli jsme úspěšní jak se studií, tak s projektem a získali jsme i stavební povolení. Bohužel obec tehdy nedostala dotaci, takže kvůli nedostatku financí tento projekt skončil tzv. v šuplíku. Nicméně starostovi obce se naše spolupráce líbila natolik, že nás oslovil s jiným projektem. Šlo o revitalizaci území a malou stavbu Zvoničky na Horečkách, projekt, který nastartoval báječnou etapu vztahu starosta-architekt. Následovaly stavební úpravy fasád mateřské školky, požární stanice, školy. Dále následovala rekonstrukce Hostince na Horečkách, amfiteátr na Horečkách, Polyfunkční dům Hruška, přestavba Garáží na obchodní prostory, nebo také Horní stanice Lanové dráhy, kde je obec 10% podílníkem.

Studie centra obce Trojanovice z roku 2009. Právě díky tomuto neuskutečněnému projektu započala dlouhodobá spolupráce s Kamil Mrva Architects | Zdroj: mrva.netStudie centra obce Trojanovice z roku 2009. Právě díky tomuto neuskutečněnému projektu započala dlouhodobá spolupráce s Kamil Mrva Architects | Zdroj: mrva.net

Jakým způsobem koncipujete zakázky? Prozradíte nám způsob, kterým docházíte k oboustranné spokojenosti?

JIŘÍ: Obecně moc nemluvím do architektury, ale spíše do funkce. Já určuji, jak by měly objekty fungovat a na architektech je, aby tyto vize zrealizovali tak, aby vše fungovalo, a navíc vypadalo dobře. Každý máme svou stranu hřiště. Určité představy o výsledku zakázky ale mám – například u restaurace jsem chtěl velké prosklení směrem do lesa, aby se lidé cítili, jako by byli venku. Chci, aby se lidé propojovali s přírodou a nezavírali se před ní, což mi pan architekt plní. Dnes je to již více jak deset let trvající spolupráce, kdy vzniklo minimálně dvacet studií a cirka deset realizací.

KAMIL: Zastupitelstvo obce nám schválilo status architektonických služeb dle ČKA s tím, že pokud si obec vybere jiného architekta, tak je náš ateliér v roli konzultanta mluvícího za obec. Každou studii si necháváme schválit zastupiteli a následně se projektuje. Jedná se o zakázky malého formátu.

Použití rozměrných okenních ploch restauraci otevřelo směrem do přírody a umožnilo překrásné výhledy | Zdroj: mrva.netPoužití rozměrných okenních ploch restauraci otevřelo směrem do přírody a umožnilo překrásné výhledy | Zdroj: mrva.net

Jak se Vám jako zástupci obce s architekty spolupracuje? Jste spokojen?

JIŘÍ: Já jsem moc spokojený se spoluprácí, a hlavně s tím, jak realizace vypadají. Podařilo se stavby zjednodušit a vylepšit jejich funkci. Vypadají krásně od školy a školky, přes hasičskou zbrojnici, zázemí fotbalistů, restaurace či jiných drobných staveb. Všechny stavby výrazně získaly na hodnotě nejen finanční, ale i umělecké a kulturní. Většinou se jedná o rekonstrukce objektů, což je pro architekty trochu oříšek – dosáhnout toho, aby zůstala zachována historická hodnota objektu, ale dostal také moderní vzhled a účel. Toto se nám daří a máme také dobré ohlasy z kraje, kdy jsme získali ocenění Stavba roku MS kraje za restauraci Rekovice, dále za Horní stanici lanovky na Pustevnách, a také máme čestné uznání za rekonstrukci objektu obchodu v centrální části obce.

Kamil Mrva Architects se také podíleli na návrhu interiéru kavárny Trojkafe, která vznikla v prostoru zrekonstruovaných garáží v centru | Zdroj: trojkafe.czKamil Mrva Architects se také podíleli na návrhu interiéru kavárny Trojkafe, která vznikla v prostoru zrekonstruovaných garáží v centru | Zdroj: trojkafe.cz

Plánujete další společné projekty? Jaké?

JIŘÍ: Ano, plánujeme Informační centrum s poštou a knihovnou, veřejné prostranství v centru obce, bytový dům s 8 domky, autobusové zastávky, další zázemí fotbalistů, urbanismus na Pustevnách, rekonstrukci obecního úřadu apod. Práce je stále hodně.

KAMIL: Určitě chystáme další projekty. Co se těch dosavadních týče, realizace v Trojanovicích jsou dohledatelné na našich webových stránkách a také v námi vydaných knihách Trojanovice 2009/2013, Kamil Mrva Architects 2008/2013Kamil Mrva Architects 2010/2016.

Tip lidem ve vedení obcí a měst od Kamila Mrvy:

Nebojte se spolupracovat s architektem, nejlépe vyberte architekta s delším časovým přesahem. Např. architektka Zdeňka Vydrová působí již dlouhou dobu v Litomyšli a výsledky jsou skvělé. U nás je to opravdu o dvou lidech – starosta Jirka Novotný a architekt Kamil Mrva. Starosta působí v obci již čtvrté volební období – nějakou dobu se akce připravovaly, projektovalo se, dnes sklízíme úrodu a stavíme. Víme ale, že tohle období jednou skončí, přijde nový starosta a uvidíme, co bude dál… Bohužel politický systém u nás je čtyřletý, hodně zastupitelstev a vedení obcí i měst se tak neustále mění, tím se mění i názory na architekturu a vztahy s architekty. Čtyři roky jsou ale málo na vyhlášení podmínek zakázky, soutěže, projektování a následné realizace…

Všechny trojanovické realizace Kamila Mrvy si včetně popisků zobrazte níže v galerii

Související

Mezinárodní úspěch pro plánované centrum Bořislavka. V Londýně s jeho návrhem bodovali Aulík Fišer architekti
Interiér a architektura

Mezinárodní úspěch pro plánované centrum Bořislavka. V Londýně s jeho návrhem bodovali Aulík Fišer architekti

Tereza Urban - 20. 1. 2020 - 3 min.

V Neratovicích vyroste nový kostel od Zdeňka Fránka. Doplní ho křížová cesta ze skla od Ronyho Plesla
Interiér a architektura

V Neratovicích vyroste nový kostel od Zdeňka Fránka. Doplní ho křížová cesta ze skla od Ronyho Plesla

Tereza Urban - 7. 1. 2020 - 3 min.

Nebojíme se toho! Studio Vrtiška & Žák slaví deset let existence a patří mezi lokální špičku
Produktový design

Nebojíme se toho! Studio Vrtiška & Žák slaví deset let existence a patří mezi lokální špičku

Kateřina Tobišková - 18. 12. 2019 - 9 min.

Za designem na záchodky. Představujeme netradiční instituce, kde narazíte na kvalitní design
Interiér a architektura

Za designem na záchodky. Představujeme netradiční instituce, kde narazíte na kvalitní design

Nela Kuhnová - 17. 1. 2020 - 4 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024