Jablonec nad Nisou vyhlásil v červenci roku 2020 architektonickou soutěž na zázemí přehrady Mšeno, oblíbené místo rekreace. Se svým návrhem dřevěných modulů s různými funkcemi uspěl v konkurenci dalších čtyř architektonických studií ateliér Prokš Přikryl architekti. Místní by se realizace měli dočkat nejpozději příští léto.
Špatný stav
Důvodem pro vypsání soutěže bylo nedostatečné zázemí přehrady Mšeno – chybí převlékárny nebo sprchy – a neucelený vzhled mobiliáře. V minulosti bylo okolí přehrady předmětem několika úvah o jeho celkové proměně. „Některé návrhy zestárly a ztratily platnost, některé jsou stále aktuální, jiné vzbudily silnou veřejnou diskuzi a rozdělily obyvatele na dva tábory,“ uvedl pro webovou stránku mestojablonec.cz městský architekt David Pavlišta. Novou podobu Slunečních lázní se snažil se svým návrhem v minulých letech prosadit například i architekt Petr Stolín skrze svůj návrh Slunečního pavilonu. Ten však rozdělil místní obyvatele na ty, kteří se proti němu vyhraňovali pomocí petic, a naopak na jeho obhájce, kterým se návrh atriového domu líbil.
Radnice se tedy rozhodla vyhlásit architektonickou soutěž, o jejímž vítězi rozhodla odborná porota. Nový návrh do stávající podoby Slunečních lázní nebude zasahovat a jejich současná podoba tedy zůstane zachována v plné míře. Do budoucna se však minimálně s nutnou rekonstrukcí počítá.
Sjednocený vzhled
Vítězný návrh pochází od studia Prokš Přikryl architekti, které se již v minulosti podobné realizaci – zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže z roku 2013 – věnovalo. Další přihlášené návrhy pocházely od ateliérů Mjölk, Raketoplán, RCNKSK a architekta Jana Žalského. Modulární objekty, které mohou mít různé funkce, budou vyrobeny ze dřeva s nosnou konstrukcí z KVH hranolů opláštěnou modřínovými prkny a budou umístěny na čtyřech místech vodní nádrže: na jižním břehu, v zátoce u bazénu – severní břeh, v zátoce u bazénu – nad parkovištěm a v lokalitě U Prutu. „Lokality mají společnou orientaci vůči vodní hladině, ale každá má svůj vlastní charakter. Každé místo má také jiný stavební program – liší se počtem modulů, objekty ale vycházejí ze stejné logiky a přístupu a jsou si tedy všechny sobě podobné, díky čemuž je okolí přehrady sjednocené,“ popisuje návrh Ing. arch. Martin Prokš.
„Modul jako výchozí stavební jednotka byl zvolen z více důvodů. Koncepčně díky němu udržují objekty zázemí jednu logiku a jsou čitelné. Konstrukčně modul zjednodušuje práci se dřevem a dispozičně umožňuje vepsat do nabízeného prostoru různý program,“ odpovídá Martin Prokš na otázku, z jakého důvodu se rozhodli zvolit formu modulárních objektů a jaké jsou jejich výhody. Všechny moduly o velikosti 6 x 6 metrů budou jednopodlažní, nepodsklepené a díky lámacím dveřím půjdou celé kompletně uzavřít.
Modulární objekty mohou mít různé funkce. | Zdroj: Prokš Přikryl architekti
Realizace v dohledu
Pokud vše půjde podle plánu, návštěvníci by se měli nového zázemí dočkat nejpozději v létě roku 2022. „Letos je v plánu vítězný návrh na úpravu zázemí přehrady dotáhnout do fáze projektové dokumentace a připravit všechna potřebná povolení včetně nájemních vztahů s provozovateli. Při prohlídce míst s architektem jsme ještě upozornili na některé možné úpravy modulů a jejich dispoziční vybavení tak, aby co nejpřesněji odpovídaly potřebám návštěvníků vodní nádrže. Přes zimu 2021/2022 se v dílnách vyrobí konečné moduly s vybavením, které se pak na jaře 2022 nainstalují a zahájí svůj provoz,“ uvedl náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček. Zázemí přehrady Mšeno se tak snad konečně po dlouhé době dočká důstojné podoby.