Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Doma nebo v ateliéru? | Zdroj: Archiv Milan Pekař Doma nebo v ateliéru? | Zdroj: Archiv Milan Pekař

Zavření doma a v ateliéru. Čeští designéři sdílejí své zážitky z karantény

Karanténa komplikuje práci i designérům. Jak se se ztíženými podmínkami potýkají ti čeští, si můžete přečíst v následující anketě.

Maria Makeeva

Absolventka UMPRUM, ilustrátorka knih a časopisů.

Práce z domova není pro Mariu problém. | Zdroj: Instagram Maria MakeevaPráce z domova není pro Mariu problém. | Zdroj: Instagram Maria Makeeva

1. Jak krize ovlivnila Vaši práci?

V tuto chvíli zatím jen nepatrně. Většinu práce mohu dělat na počítači na dálku, takže pokračuji v práci na projektech sjednaných již dříve. Nicméně se snažím připravit i na možný pokles zakázek v následujících měsících. Jak moc velký tento případný pokles bude – to bude záležet na celkovém vývoji situace a jeho dopadu na ekonomiku, především na vydavatelství a nakladatelství. V případě dočasného výpadku zakázek mám v plánu věnovat nějaký čas vlastnímu autorskému projektu. Chystáme letos rozšíření kolekce blahopřání Paper Seasons, takže budu průběžně pracovat na nových motivech a ladit podklady pro plánovaný e-shop.

2. Jak osobně zvládáte izolaci?

Celkem dobře. I před karanténou mi práce z domu nedělala problém, takže pracovně je to v pořádku. Jen první týden jsem měla problém se soustředěním kvůli napnuté atmosféře a všem těm zprávám a změnám, ale už to zvládám lépe. Celkově vzato vnímám tato dočasná omezení jako příležitost zastavit se a s odstupem přehodnotit svůj životní styl. Udělat si pořádek ve věcech, zvážit, co je důležité a co je navíc. Naučit se být skromnější. A užívat si drobné radosti – ranní kávu, procházku se psem, videohovor s kamarádkou v zahraničí. Díky dnešním limitům taky ostřeji vnímám, co si opravdu zaslouží náš čas, energii a peníze, jaké lidi, projekty a instituce ve svém okolí chci a mohu podpořit. 

3. Co Vám nejvíce chybí?

Hlavně přátelé a společenský život. Pracovní schůzky nad projekty, možnost vyrazit si na dlouhou procházku jarním městem a stavit se cestou do oblíbené kavárny, osobně popřát kamarádce k narozeninám, setkávat se, ideálně venku. Koncem května jsme s přáteli měli ve zvyku jezdit do Mikulova na festival Křehký – jeho atmosféra mi letos bude moc chybět.

Viktorie Beldová

Šperkařka, pracuje v rodinné firmě s bohatou šperkařskou tradicí Belda Factory.

Pauza na životě Viktorie Beldové | Zdroj: Instagram Viktorie BeldováPauza na životě Viktorie Beldové | Zdroj: Instagram Viktorie Beldová


1. Jak krize ovlivnila Vaši práci?

My pracovat můžeme ve vlastní dílně, snažím se dělat nějaké nerealizované nápady, nějaké malé zakázky i jsou, ale musíme mít zavřený obchod, který samozřejmě musíme platit. Snažíme se dodělat nový web, který navazuje na změnu loga, kterou jsme udělali loni. Takže se situaci přizpůsobujeme a snad to všechno dobře dopadne.

2. Jak osobně zvládáte izolaci?

Já osobně jak kdy, je to taková pauza na životě, o kterou se nikdo neprosil, mám dobré, lepší i horší dny. Zároveň jsem na vesnici, můžu být venku, číst si a v té izolaci jsou všichni, tak nevzniká nějaké FOMO.

3. Co Vám nejvíce chybí?

M
oji lidi.

Kristýna Malovaná

Absolventka UMPRUM, šperkařka a spoluzakladatelka studia MORPHE.

Kristýna Malovaná | Zdroj: zena.aktualne.czKristýna Malovaná | Zdroj: zena.aktualne.cz1. Jak krize ovlivnila Vaši práci?

Naštěstí mám nějaké dodělávky, ale i nové poptávky, takže výroba na zakázku je teď pro mě na 1. místě. Jsem moc ráda, ze mužů chodit do ateliéru a mít pocit, že se pro mě toho v rámci práce moc nezměnilo. Samozřejmě veškeré kamenné obchody, včetně našeho sdíleného showroomu Backyard jsou uzavřené, tudíž v tomto směru je výdělek nula. A náklady nemizí. Jsem ráda, že jsem si loni vytvořila eshop, protože to je jediná možnost, jak mohu nyní šperky z kolekcí nabízet. Nově mám na webu i své design produkty. Jsem také součásti výzvy malynakupvelkapomoc.cz, kde jsou malé lokální značky, které mohou lidé podpořit. Novou kolekci mám prozatím v šuplíku, protože je finančně nákladná. Tak snad to nebude trvat dlouho a budu ji moc dodělat, nafotit, odprezentovat a nabídnout.

Jaký dopad současná situace ještě bude mít samozřejmě nemohu odhadnout, ale věřím, že se lidé opět zajedou do režimu. Otázkou také je, jak dlouho budou design prodejny zavřené. Čím déle, tím hůře pro obchod. Snažím se ale být pozitivní!


2. Jak osobně zvládáte izolaci?

Nahoru dolů! Spíš mi vadí pocit, že něco nemůžu – je mi zakázáno. Samozřejmě to chápu, ale jako člověku se svobodnou myslí, mi to je trochu na obtíž. Naštěstí je možnost, jak se socializovat i virtuálně. Chybí samozřejmě možnost vidět rodinu, přátele. Osobní kontakt je nenahraditelný. Na druhou stranu to beru i jako výzvu se trochu tzv. usebrat. Což je někdy náročné.

3. Co Vám nejvíce chybí?

Výlety, les, procházky... společnost, klid bez médií a lidi bez roušek.

Studio Backyard | Zdroj: Archiv Kristýna MalovanáStudio Backyard | Zdroj: Archiv Kristýna Malovaná

Nastassia Aleinikava

Šperkařka, jež se také věnuje výrobě kvalitních plastových brýlí.

Nastassia Aleinikava | Zdroj: shop.czechdesign.czNastassia Aleinikava | Zdroj: shop.czechdesign.cz1. Jak krize ovlivnila Vaši práci?

Moje studio se zabývá výrobou šperku a zakázkovou výrobou brýlí. Mám, sdílené s dalšími designéry, dva showroomy: BackYard a Charaktery design store, které momentálně musí být zavřené. Naštěstí mám také e-shop, je to jediný zdroj, jak můžu prodat své produkty během karantény. Nějaké objednávky zatím chodí, ale musím hlavně čerpat ze zásob, které jsou na skladě, vyrobit něco na zakázku je teď obtížné, protože jsou různá omezení i v dílnách a obchodech s polotovary pro zlatníky atd. Je pochopitelné, že během karantény se zastavila i výroba brýlí na míru, schůzky s klienty nejsou možné. Máme obavy, až karanténa skončí, do jaké míry to ovlivní zájem o autorský design.

2. Jak osobně zvládáte izolaci?

Necítím se izolovaná vůbec, mám rodinu a malou dceru, se kterou denně chodím do parku. Občas je potřeba něco vyřídit pracovně, ani s jedním velkým nákupem nestačím, protože jednou za dva – tři dny je potřeba dokoupit čerstvé potraviny a jsme izolováni na Letné v Praze, kde je velký provoz, co se týče lidí na ulicích. To malé ztišení, které pociťuji mi docela vyhovuje.

3. Co Vám nejvíce chybí?

Začínají mi opravdu chybět sportovní aktivity, na které jsem byla zvyklá, bazén s miminkem, nebo jóga. Také jsem si uvědomila, že už je na čase dát si s přáteli nějaký Skype hovor, protože se běžně vídáme.

Milan Pekař

Produktový designér, Vedoucí ateliéru Užitého umění I. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Milan Pekař | Zdroj: milanpekar.comMilan Pekař | Zdroj: milanpekar.com


 

1. Jak krize ovlivnila Vaši práci?

Je méně zakázek, tak mám více času na testování a experimentování, které jsem dlouho odkládal nebo na něj neměl čas.

2. Jak osobně zvládáte izolaci?

Pro mě to není moc velká změna oproti normálu, takže dobře.

3. Co Vám nejvíce chybí?

Jestli to ještě nějakou dobu potrvá, tak mi začnou chybět studenti.

Pracovní koutek Milana Pekaře | Zdroj: Archiv Milan PekařPracovní koutek Milana Pekaře | Zdroj: Archiv Milan Pekař

Další články