Zastávka nemusí být nehostinným přístřeškem. 8 míst od českých architektů, kde si počkáte rádi

Vlaková zastávka v Čeladné, autoři projektu: Projektstudio, zdroj: Česká cena za architekturu Vlaková zastávka v Čeladné, autoři projektu: Projektstudio, zdroj: Česká cena za architekturu

Zastávky hromadné dopravy míjí většina z nás téměř denně. Ať už míříme do práce, školy, na návštěvu či výlet, tvoří nedílnou součást našich cest. Když se však podíváme kolem sebe, zdá se, že jejich význam zůstává často opomenut. Naštěstí se i v Česku najde několik výjimek, kde čekání může být radost.

Každá správná túra začíná ve výchozím bodě a jeden takový představuje zastávka U hřbitova v Bystřici pod Hostýnem. O novou podobu místa, které bývá začátkem výšlapu do Hostýnských vrchů či poutě na samotný Svatý Hostýn, se zasloužili Lenka a Tomáš Jalůvkovi z ateliéru Valarch. Dřevostavba z českého modřínu stojí na podstavci z pohledového betonu. Plochu zastávky definuje dlažba ze žulových kostek, které byly recyklovány z původní silnice ve městě.

Zastávka v Bystřici pod Hostýnem je jedním z výchozích bodů na Svatý Hostýn, zdroj: archiweb.czZastávka v Bystřici pod Hostýnem je jedním z výchozích bodů na Svatý Hostýn, zdroj: archiweb.cz

Vnitřní stěny představují prostor pro informační systém, který zahrnuje prosklené tabule s mapou vrchů, mapou města a jízdním řádem. Nekomplikovaný tvar a převažující přírodní materiál utváří stavbu, která svým čistým a svěžím rázem dokonale zapadá do svého okolí.

Výlet do vesmíru a hra světel

O tom, že dobrá architektura se inspiruje prostředím, pro něž je tvořena, se můžeme přesvědčit na příkladu autobusové stanice v Telči od architektonické kanceláře ARCHOO z Vysočiny. Na nevyužité ploše mezi místní základní školou a gymnáziem vyrostl přístřešek pro cestující, který je zároveň pomníkem Jurije Alexejeviče Gagarina.

Autobusový terminál v Telči s plastikou, jež je poctou prvnímu muži ve vesmíru, zdroj: Česká cena za architekturu, autor:  Jaroslav SvobodaAutobusový terminál v Telči s plastikou, jež je poctou prvnímu muži ve vesmíru, zdroj: Česká cena za architekturu, autor: Jaroslav Svoboda

Bronzová plastika ze 70. let v podobě kulových skořápek s reliéfem na svém dřívějším místě příliš nevynikala, proto autoři přišli s návrhem začlenit ji do nové zastávky a umístit ji do kruhového otvoru jednoho z nosných betonových pilířů. Pilíře z betonu a dřevěných BSH profilů nesou střechu složenou ze dvou křížem lepených dřevěných panelů. V těch jsou na vnitřní straně zafrézovány světelné pásky, díky nimž se v noci ze stavby stává doslova kosmický objekt.

Noční osvětlení činí z terminálu téměř vesmírnou stanici, zdroj: Česká cena za architekturu, autor: Jaroslav SvobodaNoční osvětlení činí z terminálu téměř vesmírnou stanici, zdroj: Česká cena za architekturu, autor: Jaroslav Svoboda

Se světlem si hraje i stavba první české soukromé zastávky Varnsdorf – pivovar Kocour, jež se nachází na železniční trati mezi Libercem a saským Seifhennersdorfem. Dva do sebe zaklesnuté kvádry z ocelových plátů dekoruje kromě rzi i perforování ve tvaru loga pivovaru, tedy kocoura, skrz nějž ve dne proniká světlo dovnitř a v noci naopak ven. Motiv kocoura najdeme také v podobě plastiky na konci dlouhé dřevěné lavičky, kde může posloužit jako opěradlo.

První soukromou zastávku v Čechách nechal postavit majitel varnsdorfského pivovaru Kocour, zdroj: archiweb.cz, autor: Jaroslav KvízPrvní soukromou zastávku v Čechách nechal postavit majitel varnsdorfského pivovaru Kocour, zdroj: archiweb.cz, autor: Jaroslav Kvíz

Netradiční přístřešek navrhla pro majitele pivovaru architektonická kancelář Domyjinak. Inspirováni pivními bednami i industriálním rázem vytvořili autoři stavbu nabízející výhledy na trať i skrýš před nepříznivým počasí, kde si s chutí můžete dát lahvové pivo a využít tak i místní otvírák.

Spojení tradice a designu

Další stanici, která stojí za pozornost, potkáte při cestě vlakem na trati Ostrava – Valašské Meziříčí, a to konkrétně v Čeladné. Navržení nové budovy představovalo pro projektanty velkou výzvu. Ve vzduchu visely požadavky jako využití přírodních materiálů, uplatnění obvyklých postupů, novodobý vzhled s tradiční atmosférou. Úkol připomínající přání rozmařilé princezny z pohádky se podařilo splnit díky návrhu ostravského ateliéru Projektstudio.

Nová budova v Čeladné v sobě spojuje tradiční materiály a současný design, zdroj: Česká cena za architekturu, autor: Jakub ZdechovanNová budova v Čeladné v sobě spojuje tradiční materiály a současný design, zdroj: Česká cena za architekturu, autor: Jakub Zdechovan

Cihla, kámen a dřevo utváří na první pohled jednoduchou, skromnou budovu. Na ten druhý si všimneme, že klasický sedlový štít přivrácený do ulice přechází v nezvykle tvarovanou střechu či že venkovní kryté nástupiště podpírají šikmé dřevěné sloupy. Důmyslné akcenty vzhled jinak střídmé budovy skvěle oživují.

Jako u babičky

Starou budovu zastávky v Čeladné musela nahradit nová kvůli špatnému technickému stavu. O tom, že však lze místo určené k čekání na městskou dopravu zkrášlit, aniž by bylo nutné bourat, svědčí autobusové zastávky v jihočeských Maněšovicích a v Krucemburku na Vysočině. O úpravu maněšovické břízolitové budovy z 80. let se postarali studenti architektury z liberecké univerzity v rámci workshopu pod vedením A1 Architects.

Maněšovická zastávka představuje pro místní obyvatele i prostor pro setkávání, zdroj: A1 ArchitectsManěšovická zastávka představuje pro místní obyvatele i prostor pro setkávání, zdroj: A1 Architects

Drobná stavba prokoukla díky bílé fasádě s modrým válečkovým dekorem i nově přidané terase, která kolem zastávky na návsi mezi stromy vytváří příjemný prostor pro vzájemná setkávání. Modrý interiér s dřevěným krovem pak nápadně připomíná leckterou domácnost.

Přístřešek v Krucemburku se po rekonstrukci proměnil ve světnici, zdroj: Krucemburk, autor: David Ptáček, Radka KrškováPřístřešek v Krucemburku se po rekonstrukci proměnil ve světnici, zdroj: Krucemburk, autor: David Ptáček, Radka Kršková

Podobně útulnou zastávkou se pyšní i Krucemburk. Prostor pod přístřeškem představuje v podstatě světnici. O návrh úpravy se postaral architekt David Ptáček. Dřevěné obložení, modrý dekor na stěně, polička na knihy, zrcadlo, věšák a stůl se židlí dávají dohromady místo, kde si budete připadat jako u babičky.

Nadčasový funkcionalismus

Historickou, avšak moderní zastávku najdeme v Brně na Obilním trhu. Po mnoha letech rekonstrukcí se tu podařilo obnovit podobu funkcionalistické zastávky ze 30. let. Jednoduchý železobetonový úkryt pro cestující navrhl Oskar Poříska. Zadní stěna zaoblenou hranou plynule přechází v zastřešení.

Po několikaleté rekonstrukci má stavba ze 30.let svoji původní podobu,zdroj: Brno - StředPo několikaleté rekonstrukci má stavba ze 30.let svoji původní podobu,zdroj: Brno - Střed

Jednoduché tvarosloví krásně doplňují barevné akcenty v podobě červené lavice z umělého kamene a červeného nátěru okolo bočních skleněných desek. Milým detailem je také obložení zadní stěny bílými dlaždičkami. Za úspěšnou obnovou stojí ateliér RAW, jenž je rovněž autorem nového autobusového nádraží v Litomyšli.

Čekání pod stolem

Zastávka jako umělecké dílo a místo pro zastavení, takovou navrhl David Černý pro Liberec. Přístřešek je sochou v podobě monumentálního bronzového stolu s bohatým zátiším. Tak jako mnoho děl známého sochaře, i toto s názvem Hostina obrů vzbudilo mnoho pozitivního i negativního ohlasu.

V Liberci si budete při čekání na autobus připadat jako trpaslíci, zdroj: jizerky.czV Liberci si budete při čekání na autobus připadat jako trpaslíci, zdroj: jizerky.cz

Idea, že člověk má na tomto místě určeném pro čekání, zpomalit či přímo zastavit, však k zahození určitě není. Tyto drobné stavby si pozornost určitě zaslouží, vždyť maličkosti mohou dělat svět kolem nás krásnějším, což výše zmíněné zastávky jen dosvědčí.

Související

Bary, bistra, hospody: Jak architekti vaří stylové interiéry
Interiér a architektura

Bary, bistra, hospody: Jak architekti vaří stylové interiéry

Karolína Vránková - 20. 11. 2018 - 3 min.

Praha by mohla být o dost krásnější. Architekti navrhují sebevědomé a funkční vestibuly stanic metra
Interiér a architektura

Praha by mohla být o dost krásnější. Architekti navrhují sebevědomé a funkční vestibuly stanic metra

Olga Fraitová - 28. 9. 2018 - 6 min.

Nejkrásnější chaty v ČR.  5 povedených realizací, kde se design snoubí s chalupařením
Interiér a architektura

Nejkrásnější chaty v ČR. 5 povedených realizací, kde se design snoubí s chalupařením

Kateřina Dusová - 31. 8. 2018 - 5 min.

jelínek
MYP 2024