Zámek, pak výcvikové centrum pro vojáky a nyní hotel. Zdevastovaný církevní objekt se proměnil k nepoznání

Býval zde zámek. Teď je to jeden z nejhezčích českých hotelů. Clara Futura v Dolních Břežanech otevřela teprve vloni, ale už teď je jasné, že se do seznamů úspěšných rekonstrukcí bude zapisovat pravidelně. A svůj podíl na tom jistě bude mít i jeho komplikovaná historie.

Velkolepá budova uprostřed malé vesnice na dohled od Prahy sloužila od 18. století jako letní sídlo pražského arcibiskupství. Československý stát objekt konfiskoval po roce 1948 a nakládal s ním bohužel podobně jako s celou řadou jiných významných kulturních památek. Bezohledně a fatálně. Historické prostory zámku tak přes 40 let sloužily jako výcvikové centrum a ubytovna Odboru zvláštního určení správy vojsk, tedy takzvaných „červených baretů“. V zahradě a oboře byly vybudovány cvičné valy, střelnice, benzínová pumpa, autoopravna, sklady náhradních dílů, garáže, sklady, psinec. Katastrofa.

Zahrada hotelu v Dolních Břeženech. Zdroj: Clara FuturaZahrada hotelu v Dolních Břeženech. Zdroj: Clara Futura

Listopad '89 bohužel pro řadu budov, které vlastnila církev, žádnou záchranu nepředstavoval. Clara Futura je však zářivou výjimkou a vzorem (i když nepochybně finančně nákladným), jak na to. V roce 2015 rozhodlo arcibiskupství, že se pustí do nákladné rekonstrukce, a to včetně původní kaple a rozlehlé zahrady.

Zadáním bylo pověřeno architektonické studio Šafer Hájek Architekti, které stojí například za realizací školy v Dobřichovicích nebo povedeným rezidenčním bydlením v Šáreckém údolí. „Snažili jsme se vytvořit pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem,“ přibližují svoji vizi. Kterou se jim zde podařilo absolutně naplnit.

 Svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami původní zámecké kaple. Zdroj: Clara Futura Svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami původní zámecké kaple. Zdroj: Clara Futura

Pocit velkoleposti a důstojnosti zažije návštěvník především při příchodu do monumentální vstupní zastřešené haly. Rekonstrukce se soustředila především na podtržení historického charakteru místa, ale přitom je každý detail maximálně moderní a nadčasový. A nenápadný zároveň. Příběhů, kdy se z rekonstrukce zámku stal opulentní – ale nevkusný – hotel pro smetánku známe z českého prostředí požehnaně. Clara Futura dokáže balancovat na hraně střídmosti a luxusu tak obratně, že se zde cítí dobře odpůrce prvoplánové adorace bohatství i milovník dokonalosti a niche atmosféry.

Na interiéru se podílelo studio Mimolimit Zdroj: Clara FuturaNa interiéru se podílelo studio Mimolimit Zdroj: Clara Futura

Kromě samotné precizní renovace zámku na tom má zásluhu i studio Mimolimit Báry Škorpilové, které si vzalo na starost vyladění interiérů. Vše od závěsů, koberců nebo vybavení koupelny je moderní, funkční, přitom zbytečně nestrhává pozornost a ladí k vysokým stropům v pokojích i obrovským oknům, které vedou do veliké zahrady.

Velkorysá rekontrukce je dotažená do detailu. V hotelu je celkem 40 pokojů .Zdroj: Clara FuturaVelkorysá rekontrukce je dotažená do detailu. V hotelu je celkem 40 pokojů .Zdroj: Clara Futura

Její jednoduchost a přímočarost možná až zarazí, ale krajinářský architekt Zdeněk Sendler také odvedl skvělou práci. Nepřebíjí svou formou okolí, naopak s ním organicky souzní a doplňuje nenásilně honosnou fasádu zámku. Snad bude plánované wellness, zamýšlené právě v prostorách zahrady, navržené a zpracované stejně tak citlivě a profesionálně, jako celý projekt hotelu Clara Futura. A církev (a nejen ta) se do podobných „záchranných“ počinů bude pouštět častěji.

Prostor bývalého nádvoří byl zastřešen vloženou skleněnou střechou. Zdroj: Clara FuturaProstor bývalého nádvoří byl zastřešen vloženou skleněnou střechou. Zdroj: Clara Futura

Související

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete
Interiér a architektura

Spát s designem. 5 nových českých hotelů, které si zamilujete

Veronika Pařízková - 9. 8. 2019 - 6 min.

Zbourali ho, přesto žije dál. Luxusní Hotel Praha byl chloubou socialismu, vzpomínky probouzí výstava i kniha
Interiér a architektura

Zbourali ho, přesto žije dál. Luxusní Hotel Praha byl chloubou socialismu, vzpomínky probouzí výstava i kniha

Tereza Urban - 18. 6. 2019 - 3 min.

Na cedulky "nesahat" zapomeňte. Zrekonstruovaný Chateau Třebešice vás naučí milovat české umění i design
Interiér a architektura

Na cedulky "nesahat" zapomeňte. Zrekonstruovaný Chateau Třebešice vás naučí milovat české umění i design

Veronika Pařízková - 21. 5. 2018 - 4 min.

Ustláno na designu. Kde najdete nejhezčí české hotely, které mají design na prvním místě
Interiér a architektura

Ustláno na designu. Kde najdete nejhezčí české hotely, které mají design na prvním místě

Barbora Formánková - 8. 1. 2018 - 7 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024