Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Časopis Raketa, Šéfredaktorky časopisu zleva Radana Litošová & Johana Švejdíková | Zdroj: www.labyrintshop.cz Časopis Raketa, Šéfredaktorky časopisu zleva Radana Litošová & Johana Švejdíková | Zdroj: www.labyrintshop.cz

Založila a vede nejhezčí časopis pro děti. S Johanou Švejdíkovou o české ilustraci a lásce k alternativním výtvarníkům

Rozhovor s Johanou Švejdíkovou, která spoluzaložila časopis Raketa „pro děti a chytré rodiče“ a obchod s designovými suvenýry Pragtique, nejen o tom, jak je těžké hledat hranici mezi krásou a kýčem.

Rozhovor s Johanou Švejdíkovou vznikal pro tuto dobu typicky. Technologie jako je whatsapp se pro časy korony staly už tak nějak běžnými. S Johanou jsem ale měla pocit, že jsme se viděly naživo. Sympatická tvořivá žena, která spoluzaložila časopis „pro děti chytrých rodičů“ Raketa i obchod s originálními suvenýry Pragtique, mi vyprávěla o tom, proč je komiks skvělý pro začínající čtenáře, jaké knihy a ilustrace milovala v dětství nebo jak reagují rodiče na kontroverzní čísla Rakety.

Raketa žila i v době koronaviru

Johana Švejdíková, spolušéfredaktorka časopisu Raketa a součást týmu Pragtique | Zdroj:  Archiv Johany ŠvejdíkovéJohana Švejdíková, spolušéfredaktorka časopisu Raketa a součást týmu Pragtique | Zdroj: Archiv Johany Švejdíkové

Johano, jak vnímáte celou situaci s koronavirem?

JOHANA: Připadá mi neuvěřitelné, jak rychle pandemie zasáhla svět. Beru to ale jako výzvu. Pro mě osobně to byl čas navíc, kdy jsem si mohla poskládat priority. V době, kdy včera bylo pozdě, to možné není. Samozřejmě ale uvidíme, jak to dopadne s ekonomikou a malými podniky.

Jste spolušéfredaktorkou časopisu Raketa a zároveň jste součástí týmu Pragtique – obchodu s designovými suvenýry. Jak nouzový stav ovlivnil obě vaše práce?

JOHANA: Pragtique okamžitě a uvidíme, jestli i fatálně. Okamžitě jsme museli zavřít obě pobočky, nyní opět funguje ta na Národní v pasáží Platýz. Budoucnost obchodu v Mostecké se řeší. Než budou v Praze opět turisti, bude to ještě dlouho trvat. U Rakety je to pozitivnější. Připravujeme prázdninové letní číslo s dárkem. Máme, doufejme, věrné předplatitele, na které jsme nyní odkázáni. Věřím, že lidé budou číst dál.

Co jste v období krizového stavu s Raketou podnikli?

JOHANA: Dali jsme v digitálním pdfku zdarma ke stažení první tři čísla, která se nedají již sehnat. Velké množství čísel totiž stále dotiskujeme. Čtenáři si je kupují i zpětně. Pak jsme již podruhé realizovali výzvu Daruj Raketu, kdy jsme na doporučení čtenářů vybrali 350 znevýhodněných rodin, kterým jsme věnovali předplatné na celý rok.

Komiks - fantazie mezi dvěma okny

Obálky časopisu Raketa jsou potěchou pro milovníky ilustrace. | Zdroj: Archiv RaketaObálky časopisu Raketa jsou potěchou pro milovníky ilustrace. | Zdroj: Archiv Raketa

V roce 2015 jste již pro CZECHDESIGN rozhovor dělaly. Raketa byla tehdy nový časopis. Letos v zimě bude slavit 6 let. Co se za dobu existence Rakety změnilo?

JOHANA: S Radanou Litošovou se společně snažíme rubriky občas obměňovat. Některé odpadly, jiné přibyly. Kostru stále tvoří čtyři hlavní komiksy. Jak autoři, tak výtvarníci bývají často z okruhu kolem nakladatelství Labyrint. Máme svoje stálice, ale dáváme šanci i novým tvůrcům. Ustálil se i režim fungování. Třeba to, že si po vydání dáme pauzu týden dva a pak se sejdeme nad novým číslem a tématem. Je to čas na načerpání inspirace a nápadů.

Raketa byla od začátku výtvarně vyprofilovaná jinak než ostatní časopisy pro děti. 

JOHANA: V tom je asi také její kouzlo. Odlišuje ji i to, že neobsahuje žádnou reklamu. Určena je pro čtenáře od šesti do dvanácti let, ale víme, že prvňák ji sám celou spíš neučte. Potřebuje k tomu rodiče. Proto chceme, aby byla zajímavá i pro ně.  Zároveň do řady úkolů a témat děti dorůstají. Třeba kvízy je v šesti ještě třeba nebaví, ale od čtenářů máme zpětnou vazbu, že Raketu nevyhazují a vracejí se k ní i později. Z toho máme radost.

Komiks jako základ časopisu Raketa | Zdroj: Archiv RaketaKomiks jako základ časopisu Raketa | Zdroj: Archiv Raketa

Jako jeden z mála nebo možná jediný časopis je Raketa založená na komiksu. Proč jste se pro něj rozhodli?

JOHANA: Komiks je skvělé médium. Je to něco mezi beletrií a filmem. Děj se neodehrává jen v okénkách, ale i mezi nimi. Můžete do toho prostoru vložit svoji představivost i časovou linku, přitom vám ale ilustrace obraz vizuálně nastaví. Proto myslím, že je skvělá pro děti, které se učí číst a je pro ně zábavné sledovat děj s obrázky. Hodně dětí masa textu odradí. Někdo si i díky komiksům může čtení nakonec zamilovat.  Také úplně v počátku to byl požadavek Joachima Dvořáka, majitele nakladatelství Labyrint, aby Raketa obsahovala stálé komiksy.

Mám pocit, že teď vychází spousta krásných knih ilustrovaných českými výtvarníky. Prolomily se ledy?

JOHANA: Myslím, že doba ilustrovaným knihám přeje. Když jsem byla malá, měli jsme doma nádherně ilustrované dětské encyklopedie. Pak ilustraci v knihách částečně nahradila fotografie. A teď se zdá, že se lidé už fotkou přehltili. Každý má chytrý telefon a něco hezky vyfotit je snadnější než dřív. Je to tak pět let, kdy se znovu například i naučné knihy začaly opět ilustrovat. Objevuje se víc ilustrací i v denním tisku, třeba v Hospodářských novinách. Je to šance pro ilustrátory i čtenáře. Ilustrace má jinou hloubku a ilustrátor do ní dokáže promítnout emoce i fantazii.

Když zmiňujete dětství… Co formovalo vaši fantazii, když jste byla malým čtenářem?

JOHANA: Přiznám se, že jsem velký čtenář nebyla. Knížky jsem si ale dokola prohlížela. Táta tenkrát pracoval na Barrandově v Krátkém filmu. Chodila jsem za ním a trávila tam páteční odpoledne. V promítacím sále mi pouštěli různé loutkové filmy, a tak celý svět kolem Barrandova, tátovy dílny a naší velké domácí knihovny, ve mně zanechal silnou stopu. Rodiče mi knížky o umění hodně podsouvali.

Barevné stránky, oslava ilustrace a ožehavá témata

Ilustrace tě mohou vrátit do dětství | Zdroj: Archiv RaketaIlustrace tě mohou vrátit do dětství | Zdroj: Archiv Raketa

Ilustrace pro děti se samozřejmě vyvíjí. V Raketě je styl spíše alternativnější. Řešíte, co se líbí a co nelíbí dětskému čtenáři?

JOHANA: Osobně mám ráda alternativní výtvarníky. Pro Raketu se snažíme najít jakýsi průsečík, aby ilustrované strany bavily i děti. Máme vypozorované, že například černobílé strany děti spíš přeskočí. Tolik je nezaujmou jako ty barevné. Je to vlastně výzva najít tu správnou rovnováhu mezí tím, co je prodejné a pro děti poutavé a tím, co je vkusné.

Stejně tak jako jsou alternativní ilustrace, jste otevření i v tématech, o kterých píšete. Pamatuji si na číslo, kde v komiksu vystupovali rodiče. Jedni byli klasickým párem. Druhý pár byli, myslím, dva muži…

JOHANA: Je pravda, že na tento konkrétní příspěvek přišlo hodně reakcí od čtenářů. Dalším takovým ožehavým tématem byly rozvody. Připravili jsme takové desatero pro dítě, kterému se rodiče rozejdou. Například, že má právo být smutné, oba rodiče milovat stejně a najít pozitiva v nelehké situaci. Někteří rodiče měli pocit, že není dobře dětem ukazovat třeba rozvedený pár jako normu nebo homosexuální dvojici v ilustraci. V Raketě ale nechceme zavírat oči před světem okolo nás.

Oba tyto příspěvky jsme konzultovali s odborníky na dané téma. Samozřejmě všechny děti chtějí, aby jejich rodiče byli spolu. Podvědomě by je rády spojovaly, ale když jsou ve střídavé péči, je to pro ně realita. Třeba při přípravě čísla Jinýma očima, které bylo i o handicapech, jsme zjistili, že mají rodiče tendenci dětem říkat – „Nekoukej se na toho pána,“ když třeba někdo handicapovaný nastoupí do tramvaje. Děti jsou v tomhle přirozené a vnímají některé situace tak nějak pravdivěji. Jinakost jim nevadí a zajímá je. Mně naopak přijde dobré se vystavovat i nekomfortní zóně. Něco si o tom s dětmi říct. Společně sdílet ožehavá témata. Baví nás někdy být až kontroverzní a posouvat hranice v reflektování témat, stejně tak jako se snažíme posouvat hranice vkusu ve výtvarné stránce.

Raketa se nebojí ani ožehavých témat. | Zdroj: Archiv RaketaRaketa se nebojí ani ožehavých témat. | Zdroj: Archiv Raketa

Hodně se zabýváte i ekologií…

JOHANA: Ekologie je pro nás důležitá. Jak se děti učí mýt špinavé ruce mýdlem, měli by se také odmala vést k ekologické zodpovědnosti. Každý může začít sám u sebe i drobnými činy. Proto jsme do Rakety už několik eko příspěvků zařadili.

Vzpomínám si, že v článku na CZECHDESIGNu z roku 2015 redaktorka zmiňovala, že vám trochu chybí stránky tvořivé – omalovánky apod.

JOHANA: Od té doby jsme jich připravili už mnoho. V každém čísle je také dvoustrana s recepty od Terezy Beránkové. V posledním čísle jsme vařili nejedlou modelínu a křídy. V každé Raketě najdete nějaké tvoření, ale nejsme vysloveně časopis s návody na to, co a jak vyrobit.

Ilustrace jako cesta do dětství

Vraťme se tedy zpátky k ilustraci. Jmenovala byste některé skalní výtvarníky z vaší crew?

JOHANA: Máme štěstí, že pro nás kreslí opravdu skvělí umělci, jako je například Aneta Františka Holasová, která vydala krásnou knihu Lumír včelaří a naposledy ilustrovala Bylinkář. Pak bych zmínila Lukáše Urbánka s Miladou Rezkovou, kteří od prvního čísla připravují komiks Doktor Racek i jiné příspěvky. Další náš oblíbenec je komiksový autor Nikkarin. Hezká je spolupráce s Janou Šrámkovou, která se obvykle věnuje beletrii. Proto pro ni byla výzva zkusit si také námět na komiks. Nejdříve pro nás napsala pár pohádek. Nyní pravidelně připravuje scénář komiksu. Výtvarně jsme ji spojili s Petrou Josefínou Stibitzovou. Můžu jmenovat mnoho dalších: Daniela Olejníková, Filip Raif, Nikola Hoření, Marek Pokorný, Petr Polák, Simona Jančíková a další.

Sledujete i zahraniční ilustrátory?

JOHANA: Ano, teď hlavně na Instagramu.  Pro ilustrátory funguje jako portfolio. Díky němu dostávají i zahraniční zakázky. Raketa už také měla mnohokrát obálku i příspěvky od zahraničních výtvarníků. I já osobně už delší dobu sleduji Johna Mc Naughta. Máme doma všechny jeho knížky. Neobsahují skoro žádný text, ale jeho obrazy a sekvence dokáží navodit atmosféru, až vás mrazí. Líbí se mi také grafičnost ilustrací Maliky Favre, nebo poetika ruského výtvarníka Romana Muradova. Oblíbených výtvarníků mám mnoho.

Když spolu vedeme rozhovor, jste na chalupě. Nedávno jsem objevila na chatě časopis PIF a úplně mě to vrátilo do dětství. Vzpomenete si na své dětství na chalupě a jaké knihy ve vás nechaly nějakou stopu.

JOHANA: No vidíte. Pif, to byl hit. Já si nedávno koupila Pifa v antikvariátu. Dva tlusté svazky Pifových dobrodružství. Těsně před revolucí jsem ten časopis kupovala v Jungmance, kde je dodnes trafika se zahraničním tiskem.  Máma si tam za komunismu chodila pro Neue Mode, podle které šila oblečení, a mně kupovala francouzského Pifa nebo německé Bravo. Já jsem zrovna na chalupě objevila Sherlocka Holmese, knihu Muž s dýmkou a houslemi, kterou ilustroval Adolf Born. Měla ji v dětství moje sestřenice a já jsem si ji hrozně přála. A teď jsem ji náhodou objevila tady po předešlých obyvatelích. Chalupu v Rychlebských horách nemáme dlouho, tak tu ještě stále nacházím různé poklady. Můj muž je z Jeseníku a chtěl se sem vracet. I já si to tu zamilovala. Je tady krásně.

Doporučila byste nám některé knihy, které vám v poslední době připadaly unikátně ilustrované.

JOHANA: Mojí devítiletou dceru hodně bavila nová komiksová kniha Super Spellword Sága od Nikkarina. Přečetla ji na posezení. Moc se těším na knihu Stín Malého Geparda od Marianne Dubuc.  V jejích něžně ilustrovaných poetických příbězích s velmi málo textem nacházím naprosté potěšení. Baví mě naučné knížky Profesora Astrokocoura od anglického výtvarníka Bena Newmana nebo Neočekávaný robotí exodus s ilustracemi od Jindřicha Janíčka. Napadá mě také kniha Pozor doktor! od Nikoly Logosové. Hezkých knih vychází bohudík hodně.

Obchod Pragtique spolu s českými ilustrátory vytváří designové suvenýry. | Zdroj: Archiv PragtiqueObchod Pragtique spolu s českými ilustrátory vytváří designové suvenýry. | Zdroj: Archiv Pragtique

S Radanou Litošovou jste dvě šéfredaktorky. Jak si společně práci rozdělujete?

JOHANA: Jde nám to spolu skvěle. Radana se stará spíš o psaní a zadávání textů a korektur pro Raketu, k tomu ještě vede redakci v Labyrintu. Já řeším spíš výtvarníky, doporučuji ilustrátory a kreslím do Rakety pár příspěvků. Každá jsme jiná, tak se dobře doplňujeme, ale nebojíme se občas si něco i zkritizovat. Asi tak první čtyři čísla se naše dynamika nastavovala a od té doby to takhle funguje dobře.

Vím, že máte dvě děti. Testujete Raketu na nich?

JOHANA: Moje Anička už do Rakety dorostla, takže na ní občas něco vyzkouším. Zatímco děti Radany už spíš z naší cílovky odrůstají. Na nich zkoušíme těžší kvízy nebo návody na vystřihovánky. Ale my jsme s Radanou tak hravé, že k tomu ty děti ani nepotřebujeme.

Designové suvenýry bez turistů a pozitivní nádech do budoucna 

Chtěla bych se ještě pár otázkami zastavit u obchodu Pragtique. Jaká byla jeho geneze a plán?

JOHANA: Raketa i Pragtique vznikly na podzim 2014. Výtvarníci, kteří vytvářejí kolekce pro Pragtique, kreslí také do Rakety. Lenka Hluchá, majitelka Pragtique měla nápad vytvořit kolekce vkusných suvenýrů a reagovat tím na stávající nabídku kýčů v centru Prahy. Nakonec máme dvě prodejny. A každá z nich má odlišný život. Na Národní chodí spíš česká klientela. Zákazníci tu nakupují dárky na pracovní cesty nebo když jim přijede delegace apod. Nejoblíbenější je asi porcelán a oplatky. A na Mostecké, kde proudí davy turistů, byly zas oblíbené drobnosti – plakáty, trička, magnety, pohlednice apod.

Obchod Pragique je proveden v čistém designu. | Zdroj: Archiv PragtiqueObchod Pragique je proveden v čistém designu. | Zdroj: Archiv Pragtique

Spolupracujete skrze Pragtique s městskou částí nebo městem Praha, aby se kvalita suvenýrů zvedla globálněji? 

JOHANA: To bychom moc rádi. Takovým vzorem by mohla být Paříž. Tam mají přímo na radnici obchod, kde prodávají vlastní řadu hezkých suvenýrů. Příjemná spolupráce byla s CzechTourism. Před dvěma lety jsme pro ně připravovali minikolekci na téma baroko. Také pro pražskou Náplavku jsme dodali design od Nikoly Logosové na zálohovaný kelímek. Kolekce pro Pragtique od Nikoly nese název Náplavka, tak se to hezky propojilo. Tyto spolupráce nás baví, tak až nastane přívětivější doba, bylo by hezké tímto směrem pokračovat.

Přejeme to Pragtique ze srdce. A jaký je výhled pro Raketu?

JOHANA: Labyrint má pod sebou celou edici dětských knih s názvem Raketa, proto se časopis jmenuje stejně. Knižně jsme vydali „Hravou knihu pro děti” – výběr úkolů z prvních 15 čísel, sebrané komiksy Doktora Racka se spoustou nových úkolů. Dále chystáme komplet rubriky o cestování a další výběr toho nejlepšího.

Další články