Češi milují nejrůznější společenské hry a designéři a ilustrátoři nejsou výjimkou. Není proto divu, že se pak sami pouštějí do navrhování vlastních pexes, karet, ale i dalších her. Vybrali jsme ty, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Ať už je budete hrát, nebo si je pořídíte jako sběratelský artikl.
Na cesty
Hned deset her a hlavolamů začala vyrábět česká firma EFKO-karton, a to v praktickém cestovním obalu s názvem Pytlíczech. Design edice svěřila grafické designérce Táně Sekerkové, jejíž koncept byl vybrán v rámci kreativní soutěže.
Edice her Pytlíczech od EFKO | Zdroj: EFKO-karton
Autorka do každé hry pomocí svých ilustrací vtiskla vzpomínku ze svých toulek, a tak lze na bavlněném pytlíku najít například kresbu cesty, která vede k nepálsko-tibetským hranicím, nebo vzpomínku na pláž v Portugalsku.
Součástí edice jsou hry Piškvorky Expert, Člověče, nezlob se, Zlatá šestka, Dáma, Pexeso, Motanice, Kostky a hlavolamy Tangram Srdce, Tangram Čtverec a hlavolam Eternity. Edici spojuje funkční minimalismus a přírodní materiály jako bavlna, dřevo a karton. Pytlíčky včetně komponentů jsou vyrobeny v České republice.
Edice her Pytlíczech od EFKO | Zdroj: EFKO-karton
Soutěž pro EFKO pomohla nastavit organizace Czechdesign. „Pro některé klienty, kteří by si chtěli zorganizovat soutěž sami, jsme vytvořili Do It Yourself balíček. V rámci něho poskytujeme dokumenty a smlouvy, nutné pro zdárný průběh projektu, a také průběžně proces soutěže konzultujeme. EFKO si proto soutěž mohlo zcela profesionálně zorganizovat samo, a našlo tak vhodnou designérku pro svůj nový projekt,“ říká Michaela Holubec Birtusová, design konzultantka Czechdesignu.
Hold pivní kultuře
Pivní kultura je v Česku bohatá a své o tom ví i ilustrátor Patrik Antczak. „U točenýho se prostě mastí karty a hodně se toho nakecá. Baví mě kreslit, baví mě zajít na jedno, baví mě karty. A to vše jsem spojil v tomhle balíčku,“ komentuje Antczak.
Na kartách mariáškách, které navrhl, najdete tradiční symboly jako půllitry, utopence, pivní sudy nebo chmel. Od klasických mariášek se ale liší ještě jedním prvkem, a to přítomností ženských postav. Seznámit se tak dle slov autora můžete s ráznou paní hospodskou, holkou, která si vychutnává lahváče a cigárko, nebo melancholickou paní na procházce s lahví něčeho dobrého.
Pivní mariášky Patrika Antczaka | Foto: Patrik Antczak
Kromě karet Patrik Antczak vytvořil též dvě pexesa, jedno s lesní a jedno s mořskou tematikou. Jejich specialitou je to, že tři trojice párů dávají dohromady vždy jednu celou ilustraci.
Pexeso Happy sea friends Patrika Antczaka | Foto: Štěpánka Piskáčková
Po Česku
Ilustrátorka, grafička a tatérka Nikola Vopařilová pro Czechdesign navrhla karetní hru na principu pexesa s názvem Czexeso, a to v cestovním balení.
Czexeso od Nikoly Vopařilové | Zdroj: Czechdesign
Kromě sbírání stejných párů karet se z něj můžete dozvědět i mnoho vlastivědných informací a následně své znalosti ověřit pomocí přiložené mapy, na které je znázorněno, odkud daná památka, osobnost nebo produkt pochází.
Czexeso od Nikoly Vopařilové | Zdroj: Czechdesign
„Spousta mých přátel sní o životě v zahraničí, ale já cítím, že to nejkrásnější máme právě tady. Místa, lidi, tradice, výrobky – to všechno jsem se snažila zahrnout do této karetní hry. Výběr je založen na tom, co mám osobně ráda já, ale věřím, že inspiruje hráče k diskuzi o jejich vlastních oblíbencích,“ doplňuje Vopařilová.
Monopoly po Brněnsku
Deskovou hru o Brno nechalo vyrobit TIC Brno jako součást stylových suvenýrů, které si můžete z moravské metropole odvézt. Autorem hry je Milan Vocílka a za ilustracemi stojí Filip Hauser.
Společenská Hra o Brno | Zdroj: TIC Brno
Pomocí hry se vydáte na cestu skrz různé čtvrti Brna, ale taky napříč tisíci lety brněnské historie plné velkých dějinných zvratů, významných místních událostí, ale i drobných sporů mezi hašteřivými obyvateli města.
Společenská Hra o Brno | Zdroj: TIC Brno
Sláva českému jazyku
Do tvorby pexes se pustila i známá ilustrátorská dvojice Tomski & Polanski.
Obrozenecké pexeso neboli Čechořečný PaměťOtoč od Tomski & Polanski | Zdroj: Tomski & Polanski
Jejich specialitou je tzv. Obrozenecké pexeso neboli Čechořečný PaměťOtoč. Díky němu se ocitnete v době národního obrození, kdy radikální jazykovědci vymýšleli nová slova. Některé novotvary se ujaly a používáme je dodnes. Jiné, méně úspěšné, ale o to legračnější, jsou předmětem tohoto pexesa. Dozvíte se tedy, co dnes znamená třeba skokotnosta, chřipoprach nebo zelenochrupka.
Architektonické pexeso od Tomski & Polanski | Zdroj: Tomski & Polanski
Architektonické pexeso zase zobrazuje perly české architektury 20. století jako Tančící dům nebo funkcionalistický kostel sv. Václava na Čechově náměstí v Praze. U hry filmového pexesa pak můžete poznávat scény z nejoblíbenějších českých filmů.
K poctě památek
Ohrožené druhy jsou pexesem, které vás provede zbořenými, znehodnocenými a ohroženými stavbami z období státního socialismu. Mnoho z nich začalo po roce 2007 dožívat a místo obnovy jejich majitelé často přistupovali k demolicím nebo necitlivým zásahům a přestavbám.
Pexeso Ohrožené druhy Jana Šrámka | Zdroj: Jan Šrámek
Oceňovaný ilustrátor, vizuální umělec a pedagog Jan Šrámek 18 z nich ilustroval pro nakladatelství PageFive. V pexesu tak najdete např. obchodní dům v Liberci, Prior v Teplicích nebo komplex domů tzv. Transgasu v Praze.
S antihrdinou
Marek Rubec alias Artur Brakowics je ilustrátor a animátor, který se věnuje komiksové tvorbě. Vystavuje i v zahraničí a jako první Čech dostal příležitost navrhnout Doodle na Googlu k 80. výročí Rychlých Šípů.
Jarmilovy hrací karty od Marka Rubce | Zdroj: Marek Rubec
Vytvořil též postavu opičáka, který se objevuje v jeho komiksových knihách Jarmil a Jarmil in India. „Jarmil je outsider, který žije sám v bytě v paneláku. Rád jezdí na skateboardu, pije pivo, kouká na filmy, je líný a sarkastický. Na malém městečku zažívá banální příběhy,“ popisuje Rubec.
Jarmilovy hrací karty od Marka Rubce | Zdroj: Marek Rubec
Jarmilovy hrací karty v podobě mariášek tak zobrazují klasické výjevy z jeho života. K dostání jsou na autorově Instagramu.