Z.A.H.R.A.D.A., spousta zeleně v jedné knížce

Z.A.H.R.A.D.A. (foto: archiv autorky) Z.A.H.R.A.D.A. (foto: archiv autorky)

Zelený atlas hravě rašících a důmyslných areálů malé čtenáře provede 42 místy naší planety, kterým přísluší označení zahrada. Projdou se zahradami konvenčními, plnými zeleně, květin a ptáků, ale také velmi specifickými: navštívit mohou Austrálii v kostce i berlínské zelené pláže. Když budou ratolesti dostatečně odvážné, nakouknou i do otrávené nebo začarované zahrady. Vše na jednom místě, v knize Z.A.H.R.A.D.A, jíž letos vydalo nakladatelství Jakost.

Autorkou původní polské knihy je teoretička Ewa Kolaczyńska, která má na svědomí i předešlé hravé atlasy pro děti: D.E.S.I.G.N. a D.O.M.O.V. Společné mají hlavně jedno: otevřít dětem obzory, ukojit trochu té dětské zvědavosti, a především je donutit k zamyšlení. Proč všechny domy nevypadají stejně? Jak to, že některé věci prostě jsou, a jiné někdo musel vymyslet? Jak vzniká vynález? Může být zahrada zahradou i bez stromů?

Navštívíte tyto evropské zahrady (zdroj: www.jakost.net)Navštívíte tyto evropské zahrady (zdroj: www.jakost.net)

A tyto světové (zdroj: www.jakost.net)A tyto světové (zdroj: www.jakost.net)

Bohatě ilustrovaná kniha nejprve stručně vysvětlí, co to zahrada vlastně je: jak vypadá, jaké jsou její druhy, jak vzniká a kdo se o ni stará. Poté čtenáře, nebo spíše dychtivé prohlížeče, vezme na výlet zahradami celého světa. Pro lepší orientaci nabízí kniha mapu zahrad ve světě a mapu zahrad v Evropě. Skvělý nápad, leč provedení těchto map vám způsobí spíše bolest hlavy. Všudypřítomné vlnky moře obklopujícího pevniny se zahradami i obrázky zahrad samotných jsou bohužel silně rozostřené. Tento neduh naštěstí napadl jen tyto čtyři strany s mapami, ilustrace jednotlivých zahrad dále v knize jsou již zcela v pořádku. S tím se ovšem pojí i další trampota, tentokrát typografická. Malý čtenář se musí na jedné stránce vyrovnat až s pěti různými druhy písma, které jsou navíc v rozličných velikostech. Knížka tak nabývá trochu chaotických vlastností a nenabízí mnoho místa pro odpočinek během četby. K tomu bohužel napomáhá i nepraktické umístění poznámek, které jsou mnohdy o stránku dříve než hvězdička v textu, který na ni odkazuje.

Troufnete si do otrávené zahrady? (zdroj: www.jakost.net)Troufnete si do otrávené zahrady? (zdroj: www.jakost.net)

I české zvláštnosti se do knihy dostaly (zdroj: www.jakost.net)I české zvláštnosti se do knihy dostaly (zdroj: www.jakost.net)

Z.A.H.R.A.D.A. se čte snadno a má sympaticky uvolněný styl. Rozhodně ji však nebudete číst s dětmi na jeden zátah.  Informací, stejně jako barevných ilustrací a humorných poznámek v ní je mnoho. Můžete tak před spaním navštívit vždy jednu zahradu a do té další se těšit příště, anebo vyhovět klasickému dětskému přání: „Mami, ještě jednu.“ Zajímavostí je, že kniha nemá číslované strany, ale pouze přiřazuje číslo jednotlivým zahradám. Dobře se tak pamatuje, kde jste přestali, a snadno se navazuje ve čtení a dalším prohlížení.

Netradiční zahrada v New Yorku (zdroj: www.jakost.net)Netradiční zahrada v New Yorku (zdroj: www.jakost.net)

Mnoho, mnoho písmenek a písem (zdroj: www.jakost.net)Mnoho, mnoho písmenek a písem (zdroj: www.jakost.net)

Aby zvědavé nebyly jen děti, do každé ze zahrad nahlíží i malý červený ptáček. Děti tak mají unikátní možnost pozorovat třeba versailleské (ale i mnohé jiné) zahrady z ptačí perspektivy. Veškeré kuriozity jsou obratně vysvětleny, číst ji může s klidem i rodič, kterému uschne doma i kaktus. Ostatně, znáte kaktusovou zahradu v Lanzarote? Jen opatrně, možná si právě díky této knížce budete muset udělat výlet do Španělska, Austrálie nebo třeba Japonska.

Související

Zaflusaná, skotačivá i nostalgická, taková je Praha v knize
Ilustrace

Zaflusaná, skotačivá i nostalgická, taková je Praha v knize

Eliška Prokopová - 4. 7. 2017 - 11 min.

HRAVOUKA: Když myška poznává svět
Ilustrace

HRAVOUKA: Když myška poznává svět

Eliška Prokopová - 14. 12. 2016 - 4 min.

VYNÁLEZÁRIUM: Člověk na rozdíl od zvířat stále něco tvoří
Grafický design

VYNÁLEZÁRIUM: Člověk na rozdíl od zvířat stále něco tvoří

Eliška Prokopová - 22. 9. 2016 - 4 min.

Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy
 

Rostlinopis a Havětník: Encyklopedie hemžící se příběhy

Eliška Prokopová - 11. 7. 2016 - 4 min.

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHY ROKU 2015
Grafický design

NEJKRÁSNĚJŠÍ KNIHY ROKU 2015

Eliška Prokopová - 25. 4. 2016 - 7 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024