Zahrada není jen okrasa: 5 povedených realizací pod širým nebem

Zahrada v Hranicích. foto: Atelier Partero Zahrada v Hranicích. foto: Atelier Partero

Zahrada není jenom doplněk nebo okrasa, je dalším pokojem pod širým nebem. Odráží životní styl a podoruje kvalitu bydlení. Jak vlastně poznat dobrý design zahrady a jak k němu přistupovat? V následujícím článku si ukážeme krásné české realizace.

Harmonická zahrada Na Růmech

Prostor komunikující s okolím. Díky zvlněnému reliéfu využívá výhledů do okolní krajiny a na panorama Zlína. Zahrada je logicky uspořádána podle provozních požadavků, plynule navazuje na architekturu domu, je přirozená a velmi komfortní. Podle principu využití ji autoři rozdělili do pomyslných zón. Vytvořili tak prostor, ze kterého je cítit volnost a harmonie. Díky elegantně zvolenému mobiliáři a prvkům dětského hřiště jemně narušili strukturu a dodali zahradě originální design. Letos získala zlatou medaili v soutěži Zahradu roku 2017

 

Zahrada Na Růmech (Ing.Zdeněk Sendler a Ing. Radka Táborská) , foto: Zahrada rokuZahrada Na Růmech (Ing.Zdeněk Sendler a Ing. Radka Táborská) , foto: Zahrada roku

Zahrada Na Růmech Zahrada Na Růmech (Ing.Zdeněk Sendler a Ing. Radka Táborská), foto: Zahrada rokuZahrada Na Růmech Zahrada Na Růmech (Ing.Zdeněk Sendler a Ing. Radka Táborská), foto: Zahrada roku

ZigZag a hra s detaily

Skupina mladých architektů pomocí jednoduchých principů dokázala zkrotit divokost terénu a vnést do prostoru řád. Jednotlivé části jsou od sebe odděleny dřevěnými dubovými trámy, které jsou charakteristickým prvkem celého konceptu. Vzniklé terásky umožňují pohodlný pohyb i pobyt. Jednoduchý, ale odvážný design je podpořen hrou detailů. Nábytkem na terase, železným kulatým ohništěm z Vítkovic anebo umístěním závěsné sochy od akademického sochaře Miroslava Fekara v předzahrádce. Tato realizace je důkazem toho, že i na zdánlivě malé ploše s nerovným terénem může vzniknout umělecké dílo příjemné pro každý den.

Zahrada ZigZag, Foto: Atelier ParteroZahrada ZigZag, Foto: Atelier Partero

Umelecká socha v zahradě, Foto: Atelier ParteroUmelecká socha v zahradě, Foto: Atelier Partero

Když je voda zrcadlem

S uměleckými prvky si hraje Atelier Flera ve své realizaci v Olomouci. Propojením uměleckých disciplín vznikl prostor se silnou atmosférou. Hra vodní hladiny zrcadlí všechno dění okolo a její zvuk uklidňuje mysl. Do malého brouzdaliště ohraničeného černým kovem se dá vstoupit a socha vedle něj stojí a tiše hlídá. Večer, když okolí pohltí tma, se rozsvítí světla a zahrada ožije. 

Osvětlená zahrada v noci, foto: Atelier FleraOsvětlená zahrada v noci, foto: Atelier Flera

Zahrada ve dne, foto: Atelier FleraZahrada ve dne, foto: Atelier Flera

Příběh v Hranicích

Každá zahrada má v sobě skrytý příběh. Příběh, který vytváří autor díla nebo který ctí a zachovává.  Nejinak tomu je v zahradě v Hranicích, kde je hlavním stavebním materiálem kámen – antracitové zabarvená břidlice imitující nedaleký lom. Moderní design domu je podpořen kamennými zídkami, schodišti, štěrkovými cestami. O vodní hladinu se opírá vyvýšené dřevěné molo, které slouží i jako venkovní jídelna. Krátkou příhodu v sobě nese i „ohniště pietně vytvořené z torza starého dubu“.

Hranice, foto: Atelier ParteroHranice, foto: Atelier Partero

Hranice, Foto: Atelier ParteroHranice, Foto: Atelier Partero

Terén jako přírodní plot

Modelací vzniklo několik pobytových teras. Hlavní terasa prodlužuje pobytovou plochu obývacího pokoje a postupně se rozlévá do sytě zeleného trávníku. Kreativně je vyřešeno použití dětské skluzavky, kdy je využit přirozený sklon svahu a tak není potřeba dalších konstrukcí. Určitě zaujme plocha vyskládaná z masivních dubových hranolů, která je místem pro železné ohniště. Zahrada není obehnána plotem. Místo použití pletiva je lehkou modelací terén zformován tak, aby s pomocí rozkvetlé louky plnil funkci přirozené bariéry.

Počaply, Foto: Atelier Land05Počaply, Foto: Atelier Land05

Počaply, Foto: Atelier Land05Počaply, Foto: Atelier Land05

Související

Jiří Pelcl: Inspiruje mě příroda a její živly. Ale hlavně mě inspirují lidé
Produktový design

Jiří Pelcl: Inspiruje mě příroda a její živly. Ale hlavně mě inspirují lidé

Darja Jochimová - 23. 6. 2017 - 3 min.

Jan Petrš: Opravdu se inspirujeme přírodou?
Interiér a architektura

Jan Petrš: Opravdu se inspirujeme přírodou?

Jan Petrš (Material Times) - 24. 2. 2017 - 6 min.

Zahrada na niti: Létající květiny
jelínek
MYP 2024