Zaflusaná, skotačivá i nostalgická, taková je Praha v knize

Turistická sezóna nabírá na obrátkách, a tak se hlavní město dnem i nocí hemží turisty. Pokud raději čtete, než se mačkáte na historických mostech a náměstích, sáhněte po knihách, které o naší metropoli vznikly. Unikátní projekt Praha Noir, pocta Miroslavu Šaškovi To je Praha či Praha v srdci tvoří zajímavou trojici, která by vám neměla utéct. Jaká Praha vám nejvíce voní?

PRAHA NOIR

Myslíte si, že znáte Prahu? Povídková kniha Praha Noir vám dokáže, jak šeredně jste se pletli. Významná místa české metropole jsou zde představena hledáčkem pistolí, podezřívavýma očima soukromých detektivů a město samo je drsné jako šmirgl. Jakpak by ne, na svazku se podílelo celkem 14 českých spisovatelů – Martin Goffa, Štěpán Kopřiva, Miloš Urban, Jiří W. Procházka, Chaim Cigan, Ondřej Neff, Petr Stančík, Kateřina Tučková, Markéta Pilátová, Michal Sýkora, Michela Klevisová, Petra Soukupová, Irena Hejdová a Petr Šabach. Někteří se detektivnímu žánru věnují soustavněji, jiní mají ve své tvorbě tímto směrem jen nakročeno. Vznikl tak pod vedením editora Pavla Mandyse přepestrý, i když jen černo-červeno-bílý, literární květ.

Praha Noir: šedé město plné kriminality v černo-červeno-bíléPraha Noir: šedé město plné kriminality v černo-červeno-bílé

Svazek vás zavede do Bubenče, na Olšanské hřbitovy, na Vyšehrad i na Pohořelec. Nečekejte ale zacházení v rukavičkách, spíš v kožených rukavicích s plastovými pytli na odpad. V této Praze je totiž zločin na každém rohu, každý má své malé bolístky a každý je řeší jinak. Msta je víc než přátelství, věrnost je víc než láska a zákonem jsou šedivé páchnoucí ulice města. Přesto se i zde dají najít čisté duše a opravdoví hrdinové. Jen se nesmíte nechat zmást, není totiž vše takové, jak se zprvu jeví.  

Ohrožení je všude. Je jen otázkou, na které straně jste vy.Ohrožení je všude. Je jen otázkou, na které straně jste vy.

Miloš Urban je nepolapitelný stejně jako jeho zločin skrytý přímo pod hledáčkem bezpečnostních kamer. Martinu Goffovi v povídce Tři mušketýři budete viset na každém slově. A ačkoli se vše odehrává vnitřním monologem jednoho ostrýho hocha, povídka je dynamičtější než mnohý dnešní akční film. Podobně vyznívají i Amatéři Štěpána Kopřivy, stylisticky zde kombinuje akční vyprávění plné drobných humorných perel (např.: Když vám pod nohama exploduje deset minivýbušek, celkem to s vámi otřese. A když se vám navíc pod nohama rozprsknou čtyři slzné generátory chlorbenzalmalonditrilu, je to už vyloženě k pláči. – s. 40) s policejním zápisem a statistikami.

Klasickou detektivku si přečtete od Jiřího W. Procházky, který vyšetřuje vraždu v cirkusové rodině, a Michala Sýkory, jehož postarší detektiv vzpomíná na svůj první vyřešený případ a dojímá se k tomu u poslechu hudby z desky. Ondřej Neff své téměř typicky arbesovské romaneto nechává balancovat nad realitou,a to i posledními slovy. Na podobné vlně se nese i Zázračný amulet Chaima Cigana. Petr Stančík opět nechává plně rozvinout svou hru s vlastními jmény v Kabinetu sedmi probodnutých knih, když líčí patologa Ohrobce, a ohromuje nonsensovou logikou: „Nepřeji si být rušen!“ – „Zatýkám vás pro trojnásobnou vraždu.“ – „Tak to pojďte dál!

Praha Noir: Život a dílo hraběnky MautnicovéPraha Noir: Život a dílo hraběnky Mautnicové

Kateřina Tučková se společně s Hraběnkou Mautnicovou zmítají v nejistotách, jediným jejich pevným bodem je pražský dům, který byl svědkem mnoha příkoří. Sugestivní konec formou deníkového zápisu mnohého čtenáře překvapí. Klasického ostrého hocha, ačkoli s nárokem na důchod, potkáme i v povídce Všechny starý převleky Markéty Pilátové a vděčně vraždícímu seniorovi, který se nebojí činu, držíme palce. V restituci i s otravným vnukem. Chvála nevyřešeného zločinu, která je takřka esencí noir žánru, je hladce převyprávěna Petrou Soukupovou v povídce Další nejhorší den. Stejný pocit ohrožení, tentokrát však na vlastní kůži, vyzkouší hrdina z nákladového nádraží Žižkov v Lepším životě Michaely Klevisové, Irena Hejdová zas skončí s Oldou č. 3. Celkový mix končí ​Petr Šabach cynickým účtováním se životem člověka, který byl tak slušný, že se ze slušnosti i narodil. Svazek tak končí úvahou o tom, co se nachází v prostoru mezi nebem a zemí.

V Praze Noir najdete opravdu ostré hochy.V Praze Noir najdete opravdu ostré hochy.

Povídky nabízejí více otázek než odpovědí. Jedna je dynamická, vzápětí se děj zpomalí až takřka vymizí. Jedna je historická, druhá jako by se odehrávala hned vedle vás. Povídky se mění jako město samo, jsou ale špinavé, temné a hutné. I taková ale může být Praha.

A aby toho nebylo málo, vyšla česky i anglicky naráz jako součást zajímavého projektu Noir amerického nakladatelství Akashic Books, které představuje světové metropole noirovými sborníky (Boston Noir, Brooklyn Noir…) Na letní čtení je to kniha jako stvořená. A můžete si vybrat, zda se budete kochat vlastní mateřštinou, která srší vtipem a zločinem, nebo s Prahou Noir zkusíte procvičit angličtinu.

TO JE PRAHA

Toto je Praha!Toto je Praha!

Znáte obrázkové encyklopedie měst Miroslava Šaška? Ne? Tak to koukejte napravit. Do 7.7. si v pražské Ville Pellé můžete prohlédnout jeho souhrnnou výstavu! Celý svět je nosí v srdci již dlouhá léta, jen my, rodní bratři nadaného malíře, jsme na něj jaksi zapomněli. Díky péči nakladatelství Baobab společně s Nadací Miroslava Šaška se ale jeho fantastické knížky naučily česky a vycházejí konečně i u nás.

Miroslav Šašek procestoval svět a podával o něm obrazové zprávy v průvodcích, které jsou dodnes aktuální. Ačkoli se města, lidé i doba neustále mění, atmosféru Šašek vystihl bravurně. Jaká škoda, že průvodce jeho rodným městem (narodil se totiž na Žižkově) nevznikl. A tak jako pocta přišlo na svět odvážné pokračování Šaškova odkazu, průvodce To je Praha ilustrátorky Michely Kukovičové a Olgy Černé.

To je Praha: Skotačení na náplavce.To je Praha: Skotačení na náplavce.

To je Praha: Ztratil se pes!To je Praha: Ztratil se pes!

Co je tedy Praha? Autorky mají jasno: Praha je městem věží, budov, mostů, turistů, řeky, holubů, pavlačí a prazvláštních příběhů. Svůj příběh tu totiž má úplně všechno – i kniha samotná je příběhem. Stránkami nás nenápadně provádí pes Punťa, který se ztratil. Nebojte se ale ničeho, na konci se šťastně vrátí domů k paní Vodňanské. Protože Praha je malá a je v ní možné úplně všecko.

Útlá kniha je přímo napěchovaná obrazovým materiálem, a tak není divu, že při druhém, třetím či čtvrtém čtení narazíte na nové dosud nepoznané perly. Detailů, jako je například staré poštovní razítko z Prahy, je kniha plná. Nejvýraznějším výtvarným prvkem je silná obrysová linka a koláž. Tak jako Praha spojuje honosné dějiny s okapy od holubích hovínek, tak Michaela Kukovičová spojuje kresbu, malbu, komiks i koláž. Obrazově je tak stejně zhuštěná jako obsahově.

To je Praha: Ani život soch není fér!To je Praha: Ani život soch není fér!

Olga Černá s bravurou sobě vlastní krátkými texty obsáhne celou historii naší metropole. Na jedné stránce tak vedle sebe na koni sedí svatý Václav, Karel IV., T. G. Masaryk, Jaroslav Hašek a skejťák Šídlo s humorným komentářem: „Svatý Václav a válečník Jan Žižka jedou na bronzovém koni, spisovatel Jaroslav Hašek dostal aspoň koňskou hlavu, na císaře Karla IV. a prezidenta Tomáše Gariggua Masaryka už kůň nezbyl. Je to k nim nespravedlivé, ale co se dá dělat.“ Množství informací, které je opravdu úctyhodné, je zabaleno do podání, ve kterém jej děti snadno přijmou a dospělí se potěší. Mistrně je podané i zkratkovité podání Kafkovy Proměny.

To je Praha: Město literatury!To je Praha: Město literatury!

To je Praha je prvním počinem pokračování těchto průvodců, následovat bude To je Berlín očima Henninga Wagenbretha. Jak se povede?

PRAHA V SRDCI

Praha v srdci: Renata Fučíková černobíle o své milované PrazePraha v srdci: Renata Fučíková černobíle o své milované Praze

Ze skotačivé Prahy se s Renatou Fučíkovou dostaneme do Prahy hrdinské, traumatické i nostalgické. Praha v srdci, 189 příběhů města a lidí jen potvrzují poselství předchozí knihy o Praze, totiž že vše v Praze má svůj vlastní příběh. Mapuje posledních 200 let života metropole, ačkoli základ tvoří dějiny 20. století. Oněch 189 příběhů je rozděleno po městských částech a každá má svého patrona, jen o Nové město se dělí Václav Havel s Boženou Němcovou. Jinak v plejádě patronů zahlédneme umělce (Vladislav Vančura, Jaroslav Seifert, Ema Destinová), politiky (Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Masaryk) i sochu Panny Marie. Tón celé knize udávají demokratické hodnoty, které jsou podpořeny obdivem k husitskému odboji. Panelák a auta jsou největším nepřítelem Prahy, které se stýská po chaloupkách a zahradách. Ale i to je příběh tohoto města.

Jednotlivé příběhy jsou kratičké – obvykle nepřesahují tři odstavce. Najdou se zde i krátké komixy (třeba ten o soukromém strádání Franze Kafky nebo ten o večírku Bohumila Hrabala s Václavem Havlem a Billem Clintonem anebo komiksově ztvárněné újmy, které utrpěla zvířata pražské zoo v roce 2002). Autorka zde nezastírá, jak hluboce Prahu v srdci sama nosí a dovoluje si čas od času sklouznout k sentimentu. Prahu vykresluje jako středobod světa i vlastního srdce. Názvy jednotlivých příběhů ale nesou stopy humoru a nadsázky, například „Smím prosit, Revoluce?“, „Pane vrchní, půjčte mi na kafe“ či „Zastřelte si svého ministra“. Formát knihy je sympatický i tím, že knihu netřeba číst souvisle. Krátké příběhy jako by vybízely ke čtení na přeskáčku, když je zrovna chuť.

Praha v srdci: nese se v duchu demokratických hodnot. Patronem Nového města se tak stal Václav HavelPraha v srdci: nese se v duchu demokratických hodnot. Patronem Nového města se tak stal Václav Havel

Praha v srdci: číst na přeskáčku dovoleno!Praha v srdci: číst na přeskáčku dovoleno!

Tyto krátké emotivní, humorné, historické a informativní příběhy jsou doplněny emotivními ilustracemi. Ty vznikly metodou vyškrabávání, což ještě umocňuje převážně chmurnou atmosféru příběhů. I ilustrace jsou spíše negativem, než pozitivem, jak sama autorka vysvětluje: „Sama jsem prožila polovinu svého života v totalitě, proto jsem o ní chtěla vyprávět generaci dnešních teenagerů. Události Srpna 68, Listopadu 89, ale i tisícileté vody roku 2002 jsem doplnila drobnými příběhy z doby pruské nebo nacistické okupace, z doby masarykovské republiky. Většinou to jsou příběhy chmurné, proto jsem pro ilustrace zvolila černou barvu.“

Praha v srdci: Na návštěvě u Čapků.Praha v srdci: Na návštěvě u Čapků.

Praha - město příběhů. Praha - město příběhů.

Určena je pro dnešní mládež, která již příběhy dramatických let 68 a 89 nezná. Autorka je přibližuje sympaticky minimalistickými příběhy i epizodkami z vlastního života. Své si z knihy ale odnesou i dospělí generace Renaty Fučíkové. Kromě epizod o okupacích, válkách a pronásledování se zde dočtou mnohé veselé zajímavosti – kde byla napsána Babička Boženy Němcové, kde vzniklo první české antibiotikum. Poeticky jsou zpracovány i pohřby velikánů – na tom Seifertově nad hlavami létal motýl, účastníkům Patočkova pohřbu zas vrtulníky. Z těch 189 příběhů se člověku zdá, že vše zajímavé, se odehrálo v Praze. A víte co? Je na čase, abychom občas zvládli být trochu sebestřední. Koneckonců Čechy jsou srdcem Evropy!

Pro ty z vás, kteří přeci jen chtějí do Prahy vyrazit a poznat ji na vlastní kůži ještě doporučujeme neotřelou publikaci Praha neznámá, která vás seznámí s místy, na která byste se sami nevydali. Dnes jsou dostupné už dva svazky a autoři pořádají i společné vycházky Prahou.

Související

Nejkrásnější české knihy roku 2004
 

Nejkrásnější české knihy roku 2004

Moravská galerie - 8. 8. 2005 - 6 min.

Nejkrásnější českou knihou roku 2016 je Škoda nevařit 2
Ilustrace

Nejkrásnější českou knihou roku 2016 je Škoda nevařit 2

Darja Jochimová - 20. 4. 2017 - 4 min.

výstava czd
web expo
SHOP Snoubení
job lab 2024