Začněte od podlahy

dřevěná podlaha, zdroj obrázku bloglovin.com dřevěná podlaha, zdroj obrázku bloglovin.com

Podlaha je jedním ze zásadních prvků tvořících výslednou atmosféru interiéru. Věnujte jí tedy dostatek pozornosti. Je potřeba promyslet, jaký materiál je vhodný, jaký způsob pokládky zvolit, co udělá vybraný vzor a směr pokládky s interiérem, zda budete dělat podlahové topení atd.

Podlahy dělíme podle způsobu pokládky:

lepené - parkety a vlysy

pokládané a spárované - dlažba

pokládané bez lepení - lamelové plovoucí

z čeho vybrat

dřevo

Dřevo je živý materiál, který má své vlastnosti a specifika. Různé typy dřeva mají různé možnosti povrchových úprav, požadavky na údržbu a různou životnost. Pokud tyto atributy zvolíte správně, dřevěné podlahy můžete použít téměř všude. V dnešní době pozoruji stále větší zájem o tento přírodní materiál, kterému nemůžeme upřít vysokou přidanou hodnotu.
Do koupelny volte velmi tvrdé tropické dřeviny, které jsou odolné vodě, např. teakové. Do obývacího pokoje můžete volit jak podlahu plovoucí, tak parkety nebo prkna. 

prkenné podlahy: hlavní výhodou je, že je můžete mnohonásobně renovovat díky tloušťce, prakticky se jedná o prkna, která jsou přikládána vedle sebe bez konstrukčního spoje na podlahové trámy (tzv. polštáře), ke kterým se přibijí nebo přišroubují. Problémem prkenných podlah jsou spáry. Jednak musíte počítat s vyšší tvorbou spár a jednak si dejte pozor na materiál. Pokud není dřevo řádně vyschlé, prkna sesychají a vytváří mezi sebou široké mezery. Povrchová úprava prkenné podlahy se provádí až po jejím položení.


parkety, parketové vlysy, parketové kazety - parkety každý zná, výhodou je životnost až několik desetiletí a vysoká variabilita při vzorování pokládkou. Cena parket se odvíjí od vzhledu. Běžně od 450,-/m2 s možnými vadami, nejvyšší kvalitu pořídíte od 1000,-/m2.
 

plovoucí dřevěné podlahy - vícevrstvé podlahy jsou vhodné zejména pro podlahové vytápění, skládají se většinou ze tří vrstev. Nahoře je nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva. Tloušťka této vrstvy určuje počet možných renovací, následuje středová vrstva a spodní protitahová vrstva. Cena se pohybuje od 600,-/m2
 

dýhované podlahy- mají díky několika vrstvám lakování vysokou odolnost vůči poškození, jsou taktéž vhodné pro podlahové vytápění, nelze je ale renovovat broušením.

Vinyl

Aktuálně nejpoužívanější umělý materiál. Velkou výhodou vinylových podlah je jejich odolnost. A to nejen vůči opotřebení a nárazu, ale i vůči vodě a vlhkosti. U lepených vinylových dílců je výška samotné podlahy od 2 mm do 3 mm. Při poškození můžete dílec snadno vyměnit. U plovoucí vinylové podlahy je konstrukční výška od 5 mm do 10 mm. K dostání je i plovoucí vinyl na korku, který podlahu znatelně zateplí. Cenově začíná na 450,-/m2.

Dlažba

Je stále velmi používaný materiál, zejména v koupelnách, předsíních, kuchyních a nebytových prostorech. Pro použití v domácím prostředí doporučuji kombinovat s podlahovým topením. Pokud například hodně vaříte, je ke zvážení, jestli není dlažba zbytečně tvrdá. Při nákupu upřednostněte dlažbu kalibrovanou, vždy počítejte s rezervou dle způsobu pokládky a členitosti místnosti. Pokládat lze i přírodní kámen, nutno ovšem počítat s vyšší cenou.

trendy dlažba, zdroj obrázku decoholic.orgtrendy dlažba, zdroj obrázku decoholic.org

Korek

Pokud chcete měkkou podlahu, která zajistí čistotu a teplo, možná je pro vás tou pravou podlaha korková. Díky chemickému složení je korek odolný vůči plísním a bakteriím, nepodléhá hnilobě ani při dlouhodobém umístění ve vlhkém prostředí a také nepohlcuje prach a je tedy vhodný pro alergiky. Cena korku se pohybuje okolo 900,-/m2.

Přírodní linoleum

Je ekologičtější variantou PVC, které nemá možnost biologického rozkladu. Čistě přírodní materiál tvoří směs přírodních barviv, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a lněného oleje. Přijímá teplotu svého okolí, takže ani na bosou nohu nestudí. Linoleum nepřitahuje prach, je to antibakteriální materiál vhodný pro alergiky. Marmoleum a artoleum jsou obchodní značky přírodního linolea. Ceny jsou od 900,-/m2.

barevné možnosti kombinací barev při pokládce Marmolea, zdroj obrázku forbo.czbarevné možnosti kombinací barev při pokládce Marmolea, zdroj obrázku forbo.cz

PVC

PVC podlahy jsou stále oblíbenou krytinou jak v domácnostech, tak v komerčních prostorech. Vyrábí se v celkových tloušťkách od 2,5 mm. Při výběru PVC podlahy nesmíme zapomínat i na další důležitý parametr, a to je síla nášlapné vrstvy, která by neměla být nižší než 0,25 mm. Textilní podložka je spodní vrstva a významně redukuje hluk a vyrovnává drobné nerovnosti podkladu. PVC koupíte od 300,-/m2.

Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jistě znáte. Jsou velmi tvrdé a pocitově chladné, proto se nedoporučují do obývacích a dětských pokojů. Laminát se příliš nehodí ani do místností s vyšší vlhkostí. Tam totiž nabobtnává, lamely se vlní a nevratně ničí. Laminátová podlaha se nedoporučuje k soužití se zvířetem. Výrazně klouže. Do panelových domů je nutné opatřit ji podložkou, která tlumí přenos hluku. Výhodou je snadné položení, nízká cena od 250,-/m2 , minimální potřeba údržby a široký výběr.

Lité podlahy

Anhydritová podlaha je po vytvrdnutí hladká, bez trhlin, nedeformuje se a vyrovná se sama díky tekutému stavu při aplikaci. Používá se jako podklad nebo jako finální úprava, kterou lze tónovat. Je ideální pro podlahové topení. Litá cementová podlaha, která se svou odolností vyrovná luxusním parketám nebo přírodnímu kamenu, se nazývá pandomo.

koberec

Koberce se většinou vyrábí v 3 - 4 m šířce, případně lze koupit koberec kusový. Koberec ideálně zateplí studené prostory, je však velmi náročný na údržbu. Koberec není vhodný pro alergiky.

Sametový vinyl

Sametový vinyl je alternativou ke koberci. Vypadá jako nakrátko střižený koberec, je teplý a měkký, ale nevadí mu voda a neobarví se od žádné tekutiny. Základem je skelné rouno, na povrchu jsou hustá a 2 mm krátká nylonová vlákna, která jsou heboučká na omak. Je ideální do dětského pokoje.

flotex sametový vinyl, zdroj barkotex.czflotex sametový vinyl, zdroj barkotex.cz

Skleněné podlahy

Nacházejí uplatnění především v komerčních interiérech, pravděpodobně díky své vyšší ceně.

skleněná podlaha, zdroj systémy-lindner.czskleněná podlaha, zdroj systémy-lindner.cz

Optické triky


Podlahy se běžně doporučuje pokládat rovnoběžně s místností, podélně po delší straně. Z optických důvodů je ale v některých případech žádoucí, aby se směr položení změnil na kolmo k delší straně. Opticky se tím prostor více rozšíří a působí více čtvercově. V opačném případě byste mohli vytvořit úzkou nudlovitou místnost.

způsob položení podlahy, zdroj obrázku floorwoood.czzpůsob položení podlahy, zdroj obrázku floorwoood.cz

Taktéž z optických důvodů by měla být pokládka rovnoběžná s dopadem světla z okna.
Výrazné vzory, špalíček - v soukromém interiéru je vždy výrazná podlaha ke zvážení, přeci jen se podlaha běžně pořizuje na pěknou řádku let a předpokládá se její určitá nadčasovost. Je vhodné zvážit i použití dalších podobně výrazných prvků v interiéru, protože ne vždy působí celek harmonicky. 

způsob položení podlahy, zdroj obrázku floorwoood.czzpůsob položení podlahy, zdroj obrázku floorwoood.cz

Související

Studio VRTIŠKA • ŽÁK navrhlo nový interiér showroomu podlahových krytin a koberců
 

Studio VRTIŠKA • ŽÁK navrhlo nový interiér showroomu podlahových krytin a koberců

Tisková zpráva - 14. 4. 2014

shop – provozní
kruh 09/23
SHOP Kolekce 9/2023
fotograf
designblok 2023
LAB – Liberec muzeum