Dobříš je dnes navštěvovaná především pro svůj zámek, málokdo ale ví, že v 19. století byla hlavním městem výroby rukavic u nás. Místní výrobky byly oceněny na mezinárodních výstavách EXPO 58 a 67, vyvážely se dokonce až do Ameriky. Co z této tradice zbylo dnes?
Výroba kožených rukavic se v Dobříši traduje již od roku 1865 a jeden čas dokázalo toto řemeslo v Dobříši a okolí zaměstnat na 7500 lidí, kteří zvládli vyrobit 4–6 milionů párů ročně. Modeláři každý rok připravili kolekci asi 900 vzorů rukavic.
Velké výrobní závody, které v Dobříši vznikly po 2. světové válce a udržely se až do přelomu století, dnes připomíná zejména tamní muzeum. Hodně jich ale nepřežilo tlak světové konkurence s levnějším a málo kvalitním zbožím. Řemeslo tak začalo upadat. V Dobříši dnes existuje pouze několik firem, které se výrobou rukavic zabývají, jmenovat lze např. firmu NAPA Dobříš s.r.o. fungující již od roku 1993, která vyváží rukavice do celé Evropy, zejména poté do Francie, Německa a Rakouska. U nás ovšem zájem o kvalitní kožené rukavice dlouhodobě klesá.
Patronka českého rukavičkářství
Zániku řemesla se snaží dlouhodobě zabránit Ludmila Osičková, jediná akreditovaná lektorka rukavičkářství u nás. Ta původně vystudovala rukavičkářskou školu v Dobříši a rukavičkářství se stalo její srdcovou záležitostí. Řemeslo popisuje jako celý svůj život, jako návrat k tradici a poctivé ruční práci, při které vzniká produkt s příběhem.
I díky tomu vznikla v Dobříši sdílená dílna a rozběhly se workshopy, na nichž si zájemci ručně ušijí rukavice podle vlastního návrhu. Kurz trvá 8 hodin a zahrnuje historii řemesla, vysvětlení technologie střihů a výroby i navržení, ušití a ozdobení vlastního páru rukavic. Kurz je určen maximálně pro dva zájemce, šíje se ručně a kurz (včetně materiálu) pro jednu osobu stojí od 4175 Kč.
Ludmila osičková při práci | Zdroj: Burdastyle.cz, Foto: Dara Rakovcik
Jaká je budoucnost řemesla a jak poznat kvalitní rukavice? Zeptali jsme se v krátkém rozhovoru.
Jaký je o Vaše workshopy a rukavičkářské řemeslo obecně zájem? Jak vidíte jeho budoucnost?
LUDMILA: V České republice rukavičkářství zajímá hlavně okruh lidí, kteří již na nějakém řemeslném kurzu byli, ať už se týkal například bot, pásků a podobně. Jinak je zájem slabý, dokonce jsem hned dvakrát oslovila střední školy, které se alespoň z části zaměřují na ruční výrobu (např. design kůže a obuvi, nebo módní návrhářství), zda by nechtěli rukavičkářství v rámci výuky zařadit, vše bez odezvy. Větší zájem a úctu k tomuto řemeslu mají v zahraničí, lektoruji například v německé firmě Roeckl a v srpnu budu mít týdenní kurz v Dublinu, kde jinak vyučuji online.
Je nutné začít rukavičkářství opět učit na školách, i kdyby jako doplněk jiné specializace, pokud se to nestane, řemeslo zanikne. Věkový průměr aktivních švadlen je 70 let! V budoucnu tak pravděpodobně přijde doba, kdy se budou české značky už pouze našívat do rukavic vyrobených v Indii, Maroku a podobně, taková je realita. Nyní ještě máme ten luxus, nechat si zhotovit kvalitní a originální výrobek na zakázku.
Na Vašem webu Moje rukavice lze najít i hotové výrobky k zakoupení, šijete podle vlastních vzorů, nebo se držíte těch tradičních? Lákala by Vás např. spolupráce s módními návrháři?
LUDMILA: Na e-shopu je to, co trh očekává a co se standardně prodává. U nás je zájem buďto o tradiční vycházkové rukavice, či o rukavice týkající se nějaké záliby (řidičské, golfové, střelecké, šermířské, jezdecké a podobně). Mám v nabídce i kreativní set, díky kterému si každý můžete rukavici ušít dle návodu z pohodlí domova a spouštím i online kurz a službu online help. Co se týče návrhářů, ráda bych s nimi spolupracovala, nicméně je to náročné – jelikož je vše vytvářeno ručně, výroba trvá hodiny, čímž se výrobek výrazně prodražuje. Často se setkávám s tím, zda je cena adekvátní.
Jak lze poznat kvalitní rukavici a jakou částku si pro její nákup vyhradit?
LUDMILA: Důležitý je zejména původ výrobku, tradiční rukavičkářská výroba se dnes nachází v Česku, Maďarsku a Rumunsku. Rukavice by zpočátku měla sedět velmi těsně, jelikož se cirka po týdnu nošení přizpůsobí tvaru ruky. Nekvalitní rukavice z ruky padá, časem se vytahuje do všech stran, je nepohodlná a omezuje pohyb ruky – například v ní neohnete prsty. Ručně šitá rukavice začíná na ceně 1500 korun, cenu ovlivňuje především zdobení, délka rukavice a materiál podšívky. U dlouhých rukavic nad loket se pohybujeme zpravidla od částky 3500 korun výše.