Zachraňuje mizející řemeslo. Aneta Gretzová šije na původních strojích boty na míru, které jsou dokonalé v každém detailu

Ševkyně Aneta Gretzová | Foto: Kateřina Uksová pro Sistersconspiracy / Ruční výroba, tradice a nadšení pro řemeslo, to jsou boty na míru od Anety Gretzové. | Zdroj: Aneta Gretzová Ševkyně Aneta Gretzová | Foto: Kateřina Uksová pro Sistersconspiracy / Ruční výroba, tradice a nadšení pro řemeslo, to jsou boty na míru od Anety Gretzové. | Zdroj: Aneta Gretzová

Miluje řemeslo, tradiční postupy a staré osvědčené technologie. Aneta Gretzová patří k několika málo tradičním českým ševcům, kteří šijí boty ručně a na míru.

Můj přístup k šití bot je extrémně tradiční

Staré ševcovské řemeslo se už na školách většinou nevyučuje. Proč to tak podle vás je?

ANETA: Myslím si, že řemeslo možná do škol ani nepatří. Připadá mi, že přirozená cesta, jak se ho naučit, je spíš v dílně od mistrů. Musí tam být velké zaujetí a soustředěnost z obou stran, a to ve škole podle mě ani nejde. Řemeslo, a to nejen to ševcovské, by měl, jak už bývalo kdysi tradicí, předávat mistr tovaryšovi.  

V komunitě ševců, kteří šijí boty tradiční metodou, se tak děje i dnes. Mnoho z nich je otevřených sdílet to, co umí. I já sama, když si s něčím nevím rady, napíšu nějakému zkušenému kolegovi o radu.

Boty na míru od Anety Gretzové tvoří ve své dílně. | Zdroj: Aneta GretzováBoty na míru od Anety Gretzové tvoří ve své dílně. | Zdroj: Aneta Gretzová

Každý švec má svůj nenapodobitelný rukopis. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéKaždý švec má svůj nenapodobitelný rukopis. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Je to možná tím, že tradičních ševců je už tak málo, a aby se řemeslo udrželo, je nutné spíš předávat informace než myslet na konkurenční boj. Také vnímám, že čím více toho člověk umí, tak tím lépe chápe, že poradit někomu s nějakým postupem ho vůbec neohrožuje.

V moderní době je možné k předávání informací použít sociální sítě a toho také mnoho ševců na Instagramu nebo YouTube využívá. Mám pocit, že mnoho z nich se na sociálních sítích prezentuje hlavně právě pro jiné ševce. Řekla bych, že se tak až pohádkově vzájemně podporujeme, sledujeme a máme opravdu radost, když se někomu podaří hezké boty. Navíc, stejně má každý švec svůj rukopis, který je nenapodobitelný.

Rukopis? Co to znamená?

ANETA: Jsou to detaily. Je to něco, co běžný člověk nevidí. Týká se to třeba tvaru kopyta, výšky či úhlu podpatku. Někteří ševci mají řez podpatku mírně sešikmený dopředu, jiní ho mají zase přesně kolmý. Může jít například o úpravu hran kůže, typy a proporce střihů a tak dále. To jsou všechno věci, které jsou pro toho konkrétního ševce typické. U někoho je těch znaků více, u někoho méně. Připadá mi, že skoro ani nejde šít boty a nějak se do nich nepropsat. Což je vlastně přirozené, ať už člověk tvoří cokoli.

Ve své dílně máte krásné staré šicí stroje. Jak jste je získala?

ANETA: Mám tři skoro sto let staré šicí stroje. Všechny jsou od kamaráda, jehož koníčkem je opravování starých šlapacích šicích strojů. Takže i ví, kde je sehnat. Zároveň je také umí i seřídit. Někdy totiž najdete stroj, který je sice v pořádku, není rozbitý, má všechny součástky, ale potřebuje promazat, vyčistit a dát do pořádku. Dost často jsou někde na půdě, ve sklepě, zaházené haraburdím a zrezlé. Dostat takový stroj do funkčního stavu není úplně jednoduché.

Na starých šicích strojích šiju, protože v podstatě celý můj přístup k ševcovskému řemeslu, ať už z estetického pohledu či k procesu výroby – tedy postupům práce, výběru materiálů a konstrukcí, je především o tradiční výrobě a ručním šití.

Šiji boty úplně stejně, jako je ševci šili před těmi sto lety, právě v době, kdy tyto stroje vznikaly. Bylo to období, kdy bylo ševcovské řemeslo na vrcholu. Teď nemyslím množstvím vyrobených bot, ale především precizností jejich zpracování.

Neříkám, že jsou to dokonalé stroje. Jsou složité, protože jsou staré, ale když šijí, tak šijí nádherně jemně. Novější stroje už tak jemně zdaleka nešijí.

Aneta používá pro šití bot sto let staré šicí stroje. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéAneta používá pro šití bot sto let staré šicí stroje. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Dá se říci, že můj přístup je extrémně tradiční. Vyrábím si i vlastní dratve – ševcovské nitě, vosky a nepoužívám žádné elektrické stroje. Na současném trhu s botami je mnoho firem, které prezentují, že šijí boty ručně. Bohužel jde jen o marketingový tah a ve skutečnosti to není pravda.

To mě zaujalo, vy si vyrábíte sama nitě?

ANETA: Ano, ševci si tradičně nitě motají ze speciálních přízí. Přišívají s nimi boty do rámu – vrchní část boty ke spodní. Je to krásná lněná příze ze Švédska. Z 8, 10, 12 pramenů, podle toho, co šiju, si umotám niť. Tu si pak navoskuji svým voskem. Takové nitě jsou mnohem pevnější, odolnější a vypadají daleko lépe než třeba polyesterové.

Nitě na šití si ševci tradičně motají sami. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéNitě na šití si ševci tradičně motají sami. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Tradiční ševcovské řemeslo je opravdu velmi promyšlené. Není tam jediný slepý článek, který by potřeboval nějakou inovaci. Je samozřejmě mnoho oborů, které se za sto let obdivuhodně vyvinuly dopředu, třeba medicína, ale v ševcovském řemesle to tak není. Možná máme dnes deset párů bot místo jednoho, ale co se týká vývoje technologie výroby bot, tak jsme za těch sto let, co se kvality týče, ustoupili dozadu.

Šití boty na míru je intimní proces

Jak vlastně celý proces tvorby boty na míru začíná?

ANETA: Výroba boty na míru samozřejmě začíná setkáním se zákazníkem (zákaznicí) a vzájemným představením. Dozvím se představu o botách, které bude mým úkolem ušít, a já objasním, jak bude jejich výroba probíhat. Dá se říci, že člověk, který ke mně přichází, musí udělat rozhodnutí, že to opravdu chce celé podstoupit. Musí být otevřený celému procesu výroby, protože ten není úplně jednoduchý.

Prvním krokem je změření nohou, a už to není každému příjemné. Možná byste se divila, jak intimní věc je pro mnoho lidí nechat cizího člověka dotýkat se chodidel.

Měření nohy je pro mnoho lidí velmi intimní proces. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéMěření nohy je pro mnoho lidí velmi intimní proces. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Jak to je s designem boty? Máte svůj styl, nebo bez výhrad respektujete přání zákazníka?

ANETA: Zákazníci mají většinou konkrétní představu. Vědí, kam chtějí boty nosit, jakou by měly mít barvu. Bavíme se také o výšce podpatku. Některé věci jsou zase naopak v podstatě dané. Například tvar boty určuje tvar nohy. Pokud má někdo hodně širokou nohu, tak nemůže mít úzkou špičku a naopak.

Co se týká designu svršku boty, tak i tam bývá představa poměrně jasná. Vycházíme ze základních tvarů, tedy jestli půjde o polobotku, nebo botu. Pak se bavíme o tom, jestli bude šněrovací, nebo nazouvací, jestli bude spíš do společnosti, nebo vycházková. Mám zkušenost, že na základním vzhledu boty se většinou velice rychle dohodneme. Pak už jen volíme barvu kůže, zdobení, prošívání a detaily.

Design boty vzniká ve spolupráci se zákazníkem. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéDesign boty vzniká ve spolupráci se zákazníkem. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Jak pokračuje spolupráce se zákazníkem?

ANETA: Podle naměřených rozměrů vytvořím co nejpřesnější model kopyta. Na kopytu vytvořím ze stejné kůže, jako pak bude skutečná bota, ale horší kvality, zkušební lepený pár. Zkušební pár vyrábím proto, abychom vyzkoušeli, jak tvar boty podle kopyta sedí a jak se zákazníkovi líbí její design. Je to moment, kdy můžeme dořešit mnoho detailů. Třeba jakým způsobem bude ušitá špička, jestli nebude třeba ušít jinak levou než pravou nebo jak se zákazníkovi líbí konkrétní odstín kůže a samozřejmě kde ho bota tlačí nebo je mu volná. 

Zkušební pár bot pak zákazník pár hodin nosí. Poté se opět setkáme a řekneme si, co je třeba upravit.

Ta kopyta, na kterých botu tvarujete, jsou ze dřeva?

ANETA: Ano, jsou ze dřeva. Mnoho lidí se mě ptá, jestli neuvažuji o tom, že bych si nechala tisknout kopyta na 3D tiskárnách a skenovala zákazníkům nohy laserovým scannerem. To je způsob, který se už v dnešní době běžně používá a je poměrně přesný. Pro mě ale ruční měření symbolizuje poctivost výroby na míru. Znamená to, že jsem sama při měření navnímala, jak má zákazník stavěné nohy, jak se s nimi dá pracovat, jak chodí. Jestli třeba nenašlapuje víc na nějakou stranu nebo má nějaké jiné specifikum. Ochudila bych sebe i zákazníky o kopytářské řemeslo. O citlivý přenos tvaru nohou do tvaru kopyta, které určí tvar bot. 

Dřevěná kopyta si Aneta sama tvaruje. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéDřevěná kopyta si Aneta sama tvaruje. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Jak vás tak poslouchám, připadá mi, že švec musí zvládat mnoho dovedností.

ANETA: Tradiční švec musí opravdu zvládnout několik různých řemesel. Proces výroby bot má dokonce několik poměrně odlišných fází. Někteří lidé se na ty jednotlivé fáze specializují. Existují například vrchaři, kteří šijí jenom vršky bot, nebo spodkaři, kteří dávají botu dohromady – přišívají vršek boty ke spodku, stavějí podpatky.

Mě ale zajímá umět a rozumět celému procesu, protože z mého pohledu je výroba boty komplexní. O to to mám sice složitější, ale vyhovuje mi to.

Výroba boty je složitý proces. Švec se proto musí naučit mnoho dovedností. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéVýroba boty je složitý proces. Švec se proto musí naučit mnoho dovedností. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Jak dlouho vámi ušitá bota vydrží?

ANETA: Životnost boty jednoznačně ovlivňuje, jak se o ni staráte. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, když botu nosíte každý den, nebo když ji nosíte třeba jen ob den nebo ob dva. Botě, kterou nosíte jen jednou za dva tři dny, prodloužíte životnost i několikanásobně. Je to proto, že za ten den nebo dva bota stačí vyschnout a bude se daleko méně odírat a ničit. Takže pokud se o botu budete dobře starat, tak vydrží třeba 15 let. Když ji budete nosit každý den, tak třeba jen tři roky.

Můj marketing je dobrá pověst mých výrobků

Jak získáváte svoje zákazníky?

ANETA: Marketing, tak jak je dnes moderní, vlastně nedělám a ani si nemyslím, že by to k něčemu bylo. Tak specifická činnost, jako jsou boty na míru, má i hodně specifické zákazníky. Musí jim dávat smysl ručně šitá bota a zároveň musí mít dostatek peněz, aby si ji mohli dovolit. To je tak malé procento lidí ve společnosti, že kdybych dělala marketingovou kampaň, tak bych ani nevěděla, na koho ji cílit. Lidé se o mně v tuto chvíli dozvědí hlavně přes osobní doporučení a tím, že moje práce si postupně buduje svoji pověst.

Ručně šité boty na míru mají své specifické zákazníky. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéRučně šité boty na míru mají své specifické zákazníky. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Jste spokojená s tím, kolik máte v současné době zakázek?

ANETA: Tohle řemeslo nejde dělat jen pro peníze. Pro mě je to, co a jak to dělám, určitá forma přesvědčení. A objednávek mám dost, teď mám například rozdělaných sedm párů bot, ale další zakázky s radostí očekávám. 

Ideální jsou zákazníci, kteří se vracejí. Celý ten začátek s měřením odpadá, protože kopyta každého zákazníka si schovávám a když přijde znovu, zase je použiji. Každý další pár je o něco dokonalejší.

Jací jsou vaši zákazníci? Spíš muži, nebo ženy?

ANETA: Boty šiju už, nebo teprve, 8 let, ale většina mých zákazníků jsou muži. Šít boty pro ženy mě velmi láká. Sama často přemýšlím, jaké boty by se líbily mně. Určitě by mě bavilo si svoji vizi zrealizovat na nějaké zákaznici. Myslím si, že muži jsou v naší zemi velmi konzervativní, a tak je jejich představa o botě dost strohá. Ženy více sledují trendy. Pravděpodobně by byl ve spolupráci s nimi daleko větší prostor pro zajímavé, čisté designy. 

Chtěla jsem šít boty, protože jsem je vůbec nechápala

Jak vás to vlastně napadlo, naučit se šít boty?

ANETA: Občas člověk prostě dělá věci, u kterých přesně ani neví, jak se staly. Vnitřně cítí, že si to přeje. Ať už je to třeba volba povolání, výběr partnera nebo rozhodnutí, kde bude žít. Jde o intuitivní pocitovou volbu. Někdy se nepovede, jindy zase ano. Prostě jsem v tu chvíli najednou věděla jistě, že chci dělat řemeslo.

Na střední škole jsem byla na roční studijní stáži ve Francii, ale místo učení jsem ho strávila se švadlenou před důchodem, která mě naučila šít a zasvětila mě do základů řemesla. Svým přístupem, vstřícností a láskou k tvorbě mě dokázala pro šití tak nadchnout, že už jsem se po návratu do České republiky do školní lavice nikdy nevrátila. Nechtěla jsem mít pocit, že ztrácím čas a nevěnuji se něčemu, co mě baví a dává smysl.

A proč právě boty? Protože jsem je vůbec nechápala. Rozuměla jsem šití, chápala jsem, co jsou střihy, jaké existují druhy stehů a co je ruční a strojové šití, ale jak se může bota stát botou, tomu jsem nerozuměla. To, že tomu vůbec nerozumím, mě bavilo. Chtěla jsem tomu hrozně moc přijít na kloub. Tak to byl ten důvod, proč boty. Nakonec o ničem, do čeho člověk nově vstupuje, na začátku nic neví.

Jak vlastně vznikne bota? | Zdroj: Instagram Anety GretzovéJak vlastně vznikne bota? | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

Když jste se vrátila do Prahy, co jste udělala? Sama si nedovedu představit, co bych dělala, kdybych chtěla dělat řemeslo, které se nikde neučí.

ANETA: Moje první myšlenka byla, že si najdu ševce, který šije boty tak, jak jsem je chtěla šít já. Měla jsem zkušenost z Francie s Madame Clerc, a tak jsem hledala někoho takového. Někoho, kdo bude ochotný se mnou trávit čas a zasvětí mě do řemesla. Tak jsem si našla a oslovila jednoho pražského ševce.

Postupem času jsem se také napojila na tradiční ševce ze zahraničí, třeba z Anglie, Francie nebo Německa. Pár měsíců jsem tak byla u jednoho ševce v Berlíně a na pár dní také v Anglii, kde jsem se učila vyrábět kopyta a spodky. To pro mne byly ty nejzásadnější momenty. Vzhledem k tomu, že v zahraničí nebyla posloupnost řemesla přerušená komunistickou érou, mají úplně jiný přístup k tradiční ševcovině a to je to, co jsem se toužila naučit.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

ANETA: Jedna z cest, kterou bych v budoucnu chtěla vyzkoušet, je nedělat všechny boty jenom přímo na míru. Tedy zůstat u tradiční ruční výroby bot, ale mít i takové, které nebudou na míru konkrétního zákazníka.

Ručně vyráběné boty na míru jsou originální a neopakovatelné. | Zdroj: Instagram Anety GretzovéRučně vyráběné boty na míru jsou originální a neopakovatelné. | Zdroj: Instagram Anety Gretzové

V každém případě, hlavním plánem je setrvávat u nekompromisně tradičních ručně šitých bot na míru. Udržovat tohle řemeslo na nejvyšší možné úrovni. Být dílnou, která je na srovnatelné úrovni s mými vzory v Anglii, Německu. Když vidím zákazníka v botách, které mu nejen perfektně padnou, ale sedí stylem a vzhledem, tak to je něco, z čeho mám opravdu dobrý pocit.

Související

Se svou výškou měl léta problém. Radek Pilař začal šít oděvy, které skvěle pasují i velmi vysokým lidem
Móda a šperk

Se svou výškou měl léta problém. Radek Pilař začal šít oděvy, které skvěle pasují i velmi vysokým lidem

Tereza Bíbová - 1. 6. 2023

Smutný konec bot KAVE? Ze dne na den skončila ve Zlíně výroba oblíbených bot, podobné stroje už v ČR nejsou
Móda a šperk

Smutný konec bot KAVE? Ze dne na den skončila ve Zlíně výroba oblíbených bot, podobné stroje už v ČR nejsou

Veronika Pařízková - 16. 5. 2023

Filosof, který dal přednost rukodělné práci. Antonín Faktor vyrábí kožené doplňky nejvyšší kvality s citem pro detail i etiku zpracování
Móda a šperk

Filosof, který dal přednost rukodělné práci. Antonín Faktor vyrábí kožené doplňky nejvyšší kvality s citem pro detail i etiku zpracování

Tereza Bíbová - 19. 8. 2020

job shop
Přerov lab
výstava czd
SHOP Snoubení