Aby ve městě vznikala esteticky kvalitní architektura, která bude vyhovovat současnému obyvateli města, není vždy nutné bourat staré a pouštět se do úplných novostaveb. Daleko náročnější, ale pro město přívětivější, je jakákoli forma rekonstrukce nebo rehabilitace již stojících budov, které nejsou využívány nebo dokonce chátrají. Takových budov je v Ostravě hned několik. Představujeme Vám, jak si se záchranou chátrajících budov architekti poradili a jak se jim podařilo skloubit dohromady současný vzhled s geniem loci historických budov.
Obroda červené vily na ostravské Náplavce
Kulturní spolek Provoz, dříve Provoz Hlubina, sídlil po deset let v DOV v budově bývalého zázemí dolu Hlubina, ve kterém dnes najdeme nový kino-bar ETÁŽ. Ve svých prostorách provozoval kavárnu Maryčka a filmovou platformu Cineport, kam jste mohli zavítat na artové, ale i současné filmové snímky. S tímto prostorem se však musel spolek nedávno rozloučit a hledal si nové zázemí, pevné místo, kde se bude moci setkávat a pořádat své kulturní akce.
Novým prostorem, kde se Provoz usídlil, se stala červená vila na ostravské náplavce, v části, které se přezdívá Malá Kodaň. Jedná se o budovu, která je uznána za kulturní památku a je stará již 120 let. Původně byla postavena jako součást továrny na cukrovinky a čokoládu Zett, jejíž stopy ještě můžeme vyčíst v původním nápisu na neoklasicistní fasádě, kde stojí název Zuckermann, tedy jméno původního židovského majitele čokoládovny. Po druhé světové válce prošla budova řadou necitlivých rekonstrukcí a byla proměněna na textilní závod, v dnešní době pak byla využívána jako studentské bydlení.
S Provozem se vila konečně otevře veřejnosti a nabídne zázemí umělcům a kreativcům. Prostory budou využívány víceúčelově. a to například jako čítárna, sdílený ateliér nebo pro filmová promítání. Dominantní částí nového Provozu se stane galerie, která bude umístěna kolem centrálního schodiště, které se vine skrz celý interiér. Dále bude ve vile umístěn hudební klub, prostor pro koncerty, zkušebny a nahrávací studio a budova bude tedy úzce spjata s hudbou, podobně jako její sousedi – hudební klub Barrák, klub Dock nebo Hudební svět.
Několikapatrové schodiště se vine skrz celou vilu. | Zdroj: facebookový profil Provoz u řeky
Architektonické úpravy budovy má na starost studio Tur, především pak Vojtěch Němčík nebo taky Ondřej Turoň, který je dlouholetým členem spolku. Nové podobě loga spolku se věnovala Marie Pilařová a Provoz se tedy, i ve svém vizuálním stylu, definitivně propojuje s prostorem v bezprostřední blízkosti řeky.
Na střeše nového Provozu se bude pořádat i letní kino. | Zdroj: facebookový profil Provoz u řeky
Mezi kulturní činnosti spolku se řadí třeba nakladatelství Bílý Vigvam, hudebně-filmový festival Vlny nebo literární festival Inverze, kterým 17. srpna Provoz slavnostně otevře své nové prostory veřejnosti.
Místo jatek umění
Jednou z ikonických a velmi diskutovaných budov v Ostravě jsou právě městská jatka, která po dlouhou dobu chátrala. Budova jatek byla postavena na konci 19. století, a to z důvodu nastupující strojové průmyslové výroby, která s sebou nesla i nový způsob zabíjení zvířat, na rozdíl od tradičních, například vesnických, rituálů jako jsou zabijačky.
Bývalá městská jatka až do nynější doby chátrala. | Foto: mixman studio
Celá budova byla postavena na dvě etapy, přičemž na dostavbě z druhé fáze můžeme sledovat tendenci připodobnit vzhled budovy k průmyslové architektuře města. Celý objekt byl pak funkční až do padesátých let, kdy se závod přesunul a budova po krátkém využívání pekárnami začala chátrat.
Ve zrekonstruované budově bude sídlit městská galerie umění PLATO. | Zdroj: fajnova.cz
Po několika letech město schválilo opravu budovy ve prospěch kulturní platformy PLATO, tedy městské galerie. Na tuto památkově chráněnou budovu byla v roce 2017 vypsána architektonická soutěž, ze které vzešel vítězný návrh od studia KWK PROMES polského architekta Roberta Konieczneho. Návrh rekonstrukce budovy zcela respektuje surový industriální vzhled s fasádou z tmavých cihlových tvarovek. Zachovává dominantní věž, atiku i profilované komíny a doplňuje budovu novými prvky otočných stěn z polymer-cementové hmoty, která imituje světlý beton.
Vznikem těchto stěn tak bude možné vytvořit šest samostatných výstavních sálů nebo naopak celý prostor propojit v jeden velký sál dokonce s možností otevření prostor i na nádvoří před budovou. Do budovy bude tedy možné začlenit i vnější prostranství a vznikne tak nová možnost komunikace s veřejností.
Díky otočným zdem se bude dát proměňovat dispozice galerie. | Zdroj: fajnova.cz
Celý projekt prochází od počátku roku rekonstrukčními pracemi a jeho dokončení se plánuje na rok 2021, jedná se tak o vznik galerie v téměř rekordním čase.
Luxusní obchodní dům po letech ožije
Soudní spor, řada demonstrací, omítka ve vlasech kolemjdoucích. Takhle by se dal charakterizovat osud jednoho z největších a nejluxusnějších bývalých obchodních domů v republice, který je dnes uznán za kulturní památku. Prvorepublikový Obchodní a nájemní dům Ignace Schmelze od českého architekta Felixe Neumanna z roku 1911, ve kterém sídlily krejčovské dílny a sousední Obchodní dům Textilia postavený podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové z konce 20. let, bývaly pro Ostravu ikonou.
Oba obchodní domy byly ve třicátých letech propojeny a jejich interiér se stal legendou. Kombinace železobetonového skeletu vykládaného mramorem a sklem, čtyř poschodí, stupňovitého systému galerií a centrální haly prostupující celým prostorem domu vytvářela dechberoucí atmosféru. V šedesátých letech dům pořádal například módní přehlídky nebo kurzy pro manekýny a byl zkrátka fenoménem. Časem však přecházel z rukou jednoho vlastníka do druhé a při jedné z nedovolených rekonstrukcí a propadu stropů byla budova definitivně uzavřena a od roku 2000 v bídném stavu chátrá. Ani tato budova se neobešla bez dlouholetého soudního sporu, který však loni konečně dopadl ve prospěch města a otevřel novou možnost rozvoje této lokality.
Budova byla rozdělena na dvě části. První zůstala původnímu majiteli, který se rozhodl vytvořit v prostorách domu kulturní a kreativní centrum, na jehož podobě se svými nápady a podněty mohla účastnit řada studentů architektury nejen z Ostravy při několikadenním workshopu. Centrum by mělo být zaštítěno spolkem Cooltour, který v Ostravě funguje a věnuje se rovněž kulturním a společenským aktivitám.
V nové budově by mělo vzniknout zázemí pro start-upy a začínající mladé podnikatele, ale taky fotoateliéry, nahrávací studio nebo střižny, vše přístupné veřejnosti. Plánuje se také vytvoření residenčního centra, kam budou zváni zahraniční umělci ke spolupráci s místní scénou, umělci, konzervatoří nebo taky univerzitou. Otevření této části komplexu se plánuje na konec letošního roku.
O druhou část budov se bude starat liberecký podnikatel Michail Dzikos, který se věnuje opravě památek z období první republiky a má za sebou hned několik projektů jako rekonstrukci Mandelíkovy vily u Kolína na hotel Chateau Kotěra, přestavbu brněnské banky na Zeleném trhu na Hotel Grandezz a nyní se věnuje renovaci pražských Barrandovských teras. Tuto část chce nový majitel přestavět na hotel, jehož otevření se plánuje na léto 2021.
Ostravskému krematoriu svítá na lepší časy
Jediné krematorium v kraji, stavba z šedesátých let od architekta Ivo Klimeše, prochází rekonstrukcí. Z důvodu nevyhovujících teplotních výkyvů v budově, ale taky nedostačujících estetických, provozních i sociálních aspektů vyhlásilo město v roce 2019 architektonickou soutěž na novou podobu krematoria.
Novou podobu krematoriu vdechne studio Meerkatelier. | Zdroj: msstavby.cz
Vítězný návrh vypracovalo studio Meerkatelier, které se rozhodlo zachovat původní koncepci objektu a svým návrhem ji kreativně a zároveň citlivě rozvíjí. Studio přichází s novým opláštěním budovy, kterému dominují zastiňující prvky prosklení hlavní části budovy, které zlepší tepelnou pohodu v budově a vytvoří ojedinělou atmosféru uvnitř.
Objekt sestává ze dvou obřadních síní, které zůstávají na původních místech, ve vstupní části budovy a do zadní části se přemisťují spalovací pece. Celá rekonstrukce by měla být finančně velmi nenáročná, protože nejsou použity žádné neadekvátní stavební technologie, které by stavbu nějak výrazně prodražily. Zároveň citlivými zásahy nebude místo a jeho atmosféra nijak zásadně narušena. Dokončení veškerých prací je plánováno na konec roku 2022.