Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
USE-IT Ostrava | Zdroj: Hana Mičková USE-IT Ostrava | Zdroj: Hana Mičková

Za krásami republiky stylově. Představujeme povedené mapy a průvodce, se kterými se žádný milovník designu neztratí

Mapy, průvodce či orientační letáky s tipy na místa i aktivity, které můžete dělat v rámci návštěvy dané lokality. Těchto materiálů pro turisty a návštěvníky jsou plná infocentra. My vám tentokrát představíme vizuálně zajímavé a nevšední typy map a průvodců, podle kterých se můžete orientovat, získat potřebné informace a ještě se kochat krásou jejich zpracování.

USE-IT mapy: průvodce pro mladé cestovatele

USE-IT mapy jsou netradiční nejen svým vizuálním zpracováním, ale také originálním obsahem a vůbec myšlenkou celého konceptu. Jedná se o mapy pro mladé cestovatele, které jsou tvořeny komunitami lokálních lidí daných měst. Ti se snaží o co nejvíce autentické tipy na to, kam si zajít za gastrem či za kulturou tak, abyste město, ve kterém jste, poznali očima lokálních obyvatel, a ne pouze jako turista. Mapy se každý rok aktualizují: mají nový vizuál i obsahové tipy. V současné době se vyskytují ve skoro čtyřicítce měst po celé Evropě. V České republice se do konceptu USE-IT map průběžně zapojily města Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Zlín, České Budějovice, Plzeň či Kutná Hora.

Povedený ilustrovaný design představila talentovaná grafička Anna Vančurová při tvorbě USE-IT mapy Olomouce.

USE-IT Olomouc | Zdroj: Anna VančurováUSE-IT Olomouc | Zdroj: Anna Vančurová

Ilustrace prokreslila i do ulic USE-IT mapy Ostravy Hana Mičková.

USE-IT Ostrava | Zdroj: Hana MičkováUSE-IT Ostrava | Zdroj: Hana Mičková

Na brněnské USE-IT mapě, kterou výtvarně zpracoval Filip Hauser, se podílela i umělkyně Kateřina Šedá, která do mapy propsala jednu z tematických procházek BRNOXem (viz níže).

USE-IT Brno | Zdroj: Filip HauserUSE-IT Brno | Zdroj: Filip Hauser

Specifickým zpracováním je zajímavá i USE-IT mapa Zlína, jejíž funkcionalistický design reflektuje urbanismus i architekturu města. Za zpracováním vizuálu stojí motion designér Matej Vázal. 

USE-IT Zlín | Zdroj: USE-IT Zlín, Foto: Daniela HolubářováUSE-IT Zlín | Zdroj: USE-IT Zlín, Foto: Daniela Holubářová

Aktuální vydání všech USE-IT map jsou zdarma dostupná na informačních centrech daných měst v tištěné podobě, nebo online ke stažení ZDE.

BRNOX

BRNOX, neboli průvodce brněnským Bronxem, vydala v roce 2016 výtvarnice Kateřina Šedá společně se svým týmem. Obsahem této publikace je mimo jiné také 10 tras, ve kterých autoři přibližují sociální, kulturní či přírodní fenomény dané lokality. Kniha nabízí přehled výstupů z mapování brněnského „Cejlu“ zpracovaný formou kreseb, fotografií, mapek i reklam. Za celkovým grafickým designem stojí Kristína Drinková, která se v rámci projektu BRNOX podílela také na zpracování speciální mapy/průvodce. Více o projektu naleznete ZDE

Průvodce BRNOX | Zdroj: TIC BrnoPrůvodce BRNOX | Zdroj: TIC Brno

Zvuková mapa Luhačovic

Umělecký projekt Zvuková mapa Luhačovic odstartoval v roce 2019. Jedná se o unikátní mapu města Luhačovice, která formou autorských dramatizovaných rozhlasových děl přibližuje návštěvníkovi město prostřednictvím příběhů zajímavých míst a osobností. Příběhy vykreslují například osudy Leoše Janáčka, rodiny Serényiových nebo příběhy ikonických architektonických staveb Dušana Jurkoviče. Mapku včetně audiozáznamů si můžete stáhnout zdarma online přímo ze stránek projektu, nebo vyzvednout jeho tištěnou verzi na několika infopointech Luhačovic. K tištěné mapě je pak k dispozici k zapůjčení také mp3 přehrávač se všemi rozhlasovými hrami. Autorkou nápadu je Magdaléna Petráková a grafický vizuál k projektu připravila designérka Bára Růžičková.

Zvuková mapa Luhačovic | Zdroj: bara.funZvuková mapa Luhačovic | Zdroj: bara.fun

HONEST GUIDE

Honest Guide je netradiční průvodce Prahou, kde najdete tipy na místa, kde vás nezardousí davy turistů nebo taky užitečné info o tom, jak nenaletět pouličním podvodníkům našeho hlavního města. Projekt Janka Rubeše a Honzy Mikulky výtvarně zpracovala ilustrátorka Eliška Podzimková. Projekt Honest Guide vyšel v knižní podobě, ale značené trasy i mapku míst si můžete stáhnout jako mobilní aplikaci. Jak vypadá neturistická Praha?

Knižní vydání Honest Guide | Zdroj: Honest GuideKnižní vydání Honest Guide | Zdroj: Honest Guide

Průvodci pro děti

Speciální kapitolou jsou výtvarně zpracované knižní průvodce městy i zeměmi určené pro děti. Jedny z nejznámějších pochází od autora Miroslava Šaška, který si je zároveň i sám ilustroval. Série This is... obsahuje již téměř dvě desítky knih a průvodců Římem, Hong Kongem, New Yorkem, Mnichovem či Edinburghem. Průvodci jsou v dostání v českém i anglickém jazyce.

To je Sanfrancisco | Zdroj: Baobab booksTo je Sanfrancisco | Zdroj: Baobab books

Z dalších ilustrovaných knih pak stojí zajisté za zmínku i kniha Stanislava Setinského To je Jeruzalém, To je Istanbul od Terezy Říčanové či průvodce To je Praha od Michaely Kukovičové a Olgy Černé, kterou můžete zakoupit i v našem e-shopu.

To je Praha | Zdroj: ArtmapTo je Praha | Zdroj: Artmap

Jaké další zajímavé průvodce znáte? Co vás zaujalo u nás nebo v zahraničí? Podělte se s námi o tipy, jak si vizuálně zpříjemnit orientaci našich cestovatelských cílů. 

Další články