Touha podívat se do bytů, kde bydlí lidé, kteří na to „mají“, je vlastní spoustě z nás. Na voyeurismus vsadili také organizátoři projektu Squat ID 23, kteří zařídili a zpřístupnili pět bytů na drahé adrese. V Pařížské ulici je můžete navštívit ještě do 22. prosince.
Za netradičním konceptem stojí platforma Insidecor a Pražská správa nemovitostí. Každý z partnerů nabídl to nejcennější, co měl. První znalost českého designového a uměleckého prostředí, ten druhý pak exkluzivní nemovitost v centru Prahy. Výsledek překvapivě nepůsobí jako těžkopádná promoakce bydlení pro horních deset tisíc, ale naopak jako působivý pohled na hvězdy českého designérského nebe.
SQUAT iD23. Foto. Dagmar Vyhnalková
Organizátoři oslovili výrazné architektonické ateliéry - OOOX, Lenku Míkovou, SAD, Ivanu Kowalski a Ivanu Dombkovou, aby navrhli byt pro fiktivní nájemce. Každý měl jiné zadání, ovšem pestrost je daná především odlišným rukopisem jednotlivých architektů. Ti se kromě zařizování interiérů pustili i do jeho výbavy. Při procházkách tak můžete narazit bez nadsázky na ty největší esa českého designu.
SQUAT iD23. Foto. Dagmar Vyhnalková
V jednom z bytů tak visí lustr – skleník Kristýny Pojerové, jinde osvětluje jídelní stůl působivé svítidlo Evy Eisler, vyrobené pro Preciosu. Narazíte zde na skleněné solitéry z dílny Ronyho Plesla, vázy Milana Pekaře nebo sklo studia Dechem. Atmosféru „haute living“ pak dotváří obrazy, které zapůjčila prestižní Drdova gallery, a každodenní předměty jako ekologická kosmetika Aésop nebo série přípravků na pleť od mladé návrhářky Ivy Burketové.
SQUAT iD23. Foto. Dagmar Vyhnalková
Špičková česká móda je přítomná ve skříních i na postelích. Chatty, Miro Sabo nebo Klára Nademlýnská nechávají procházející hosty, aby si šáhli na jejich aktuální kolekce.. Vysoká kvalita, řemeslná zručnost a nadčasovost se promítá do každého zakoutí luxusních apartmánů. Tady pro průměrnost místo není.
SQUAT iD23. Foto. Dagmar Vyhnalková
Každý z pokojů v každém z bytů je napěchovaný designem k prasknutí, přesto se všem podařilo nepůsobit katalogově uměle. V těchto bytech můžou bydlet bez problému opravdu skuteční lidé. A právě to představuje ten hlavní benefit celého projektu. Můžeme na něj nahlížet jako na snobskou přehlídku luxusního životního stylu, nebo pochopit, že vkus a kvalitu si může domů pustit vlastně každý , i když zrovna nebydlí pár kroků od hotelu Intercontinental. Často totiž stačí zdánlivá drobnost, promyšlený detail a osvědčené „méně je více“ a české domácnosti budou vypadat daleko lépe.
SQUAT iD23. Foto. Dagmar Vyhnalková
A pokud patříte k těm, kteří se na rozpočet ohlížet nemusí, pak je tu dobrá zpráva i pro vás. Čeští designéři jsou na vás dobře připraveni,, ať už jste minimalista, nebo tíhnete k barevným provokacím. Český bytový design žije!