Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Karavan pro panenky z krabice od bot, zdroj: www.estefimachado.com.br Karavan pro panenky z krabice od bot, zdroj: www.estefimachado.com.br

Z obyčejných krabic cokoliv, co si budete přát. Office Depot vyhlašuje nový ročník soutěže

Naštěstí už jsme přišli na to, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné. Doba si žádá ekologické chování od firem i jednotlivců. Použité a nepotřebné věci se recyklují. Místo jednorázových igelitových pytlíků používáme k opakovaným nákupům pevné tašky s dlouhou životností. Sílící ekologické smýšlení nás nutí k inovacím i v obalových materiálech. Snížit jejich produkci, nebo pro ně najít alternativní způsob následného využití? Právě opětovné využití krabice je tématem letošního ročníku grafické soutěže Office Depot, jež přijímá návrhy do začátku února.

Opakované použití

Firmy stále častěji volí k balení a přepravě svých výrobků snadno recyklovatelné nebo kompostovatelné obaly. Jednou z cest, jak neplýtvat obalovým materiálem, který končí v lepším případě v kontejnerech s tříděným odpadem, je najít pro něj další vhodné využití. Skvělým příkladem je obyčejná kartónová krabice, která se v rukou zručného kreativce dokáže proměnit v nejrůznější předměty vhodné ke každodennímu používání. Místo haldy odpadu je tu rázem věc, která někomu udělá radost nebo přinese užitek. Pojďme se podívat na pár příkladů.

Ze staré krabice dětskou televizí, zdroj: www.estefimachado.com.brZe staré krabice dětskou televizí, zdroj: www.estefimachado.com.br

Ekologické hračky z kartónových krabic

Popusťte uzdu své fantazii. Napadne vás spousta hraček, které by se daly vyrobit z obyčejné krabice. Představte si rozzářené oči holčiček jásajících nad kartónovým domečkem pro panenky nebo šťastný výraz ve tváři klučíka, když před něj postavíte indiánské týpí. Kus nepotřebné lepenky se může proměnit v super autíčko, kosmickou loď, vláček nebo třeba garáž pro motorky.

Co se stane, když budou na krabici natisknuté jednotlivé dílky skládačky? Rozstříhaná krabice poputuje místo do odpadkového koše na stůl, kde složíte obrázkové puzzle nebo vytvoříte ve 3D třeba zmenšeninu dinosaura. Záležet bude jen na potisku.

Karavan pro panenky z krabice od bot, zdroj: www.estefimachado.com.brKaravan pro panenky z krabice od bot, zdroj: www.estefimachado.com.br

Netradičně zabalené dárky i krabice do domácnosti

Dárky do obyčejné lepenkové krabice nejspíš nebalíte.  Ale co když z ní uděláte za pomoci lepidla, nůžek, dekorativního papíru či kusu hezké látky luxusní krabici? Věřte, že obdarovaného originálním dárkovým balením zaujmete.

Přehledná místa, kam můžete schovat věci, které nepoužíváte každý den, chybí v každé domácnosti. Proto mnozí uvítají, když se z neforemné velké krabice stane praktický košík třeba na hračky, pletení či uložení domácí lékárničky. 

Nový život krabic, zdroj: www.handmadecharlotte.comNový život krabic, zdroj: www.handmadecharlotte.com

Lepenkové stroje, nábytek i přístřešek

Na internetu najdete návody, jak si z víka od kartónové krabice vyrobíte funkční tkalcovský stav nebo poličky na zeď. Můžete narazit na multifunkční krabici, která slouží jako provizorní psací stůl i aktovka na záda. V prodejnách se běžně setkáte s nabídkou kartónového nábytku. Weby jsou plné inspirativních obrázků. Některé kartónové výrobky jsou zdařilé a vkusné, jiné působí rozpačitě. Ale ať tak či tak, praxe ukazuje, že následné využití krabic je velmi různorodé.

Přispějte svou troškou do mlýna

Napadají vás další možnosti, jak smysluplně využít prázdné krabice v kancelářích? Přihlaste se do designérské soutěže s názvem "Nuda v kanclu", která právě probíhá a končí 1. února 2019. Navrhněte originální řešení krabice, které bude motivovat k jejímu použití i po vybalení zboží. Tři autoři nejlépe ohodnocených návrhů si mezi sebou rozdělí 60 000 Kč.

Více informací o soutěži: Designérská soutěž Office Depot – Navrhni krabici, která přežije!

Další články