Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Yveta Kroupová, Vizuální styl 20. ročníku soutěže Young Package, 2014. Zdroj: Yveta Kroupová Yveta Kroupová, Vizuální styl 20. ročníku soutěže Young Package, 2014. Zdroj: Yveta Kroupová

Yveta Kroupová vytvořila vizuální styl 20. ročníku soutěže Young Package

A je to konečně tady, můžeme vám představit nový vizuální styl designérské soutěže Young package pro rok 2015. Přinášíme vám exklusivní rozhovor s jeho autorkou, ilustrátorkou Yvetou Kroupovou.

Praktické tašky, pytlíky a košíky minulého ročníku soutěže Young Package tento rok vystřídaly girlandy, stuhy, praporky aj. Nezbláznili jsme se? Vůbec ne! Slavíme jubilejní 20.  výročí soutěže Young Package a navíc je letošní téma Všechno nejlepší!

Autorkou letošního vizuálního stylu je Yveta Kroupová, multidesignérka, která umí vyrobit krásný porcelán, zábavně „oilustrovat“ knížku, neodolatelně vydesignovat jídlo, stejně jako vytvořit grafický vizuál pro řeznictví Ambiente nebo obal nového CD. Studovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze a s projektem "rozbíjím se" získala nominaci na Czech Grand Design. Hravý balící papír z dílny Yvety Kroupové, který je poznávacím znamením letošního ročníku Young Package, si už brzy budete moct prohlédnout nebo přímo koupit na předvánočním Design SUPERMARKETU mezi 11. a 14.prosincem.

Yveta Kroupová, Vizuální styl 20. ročníku soutěže Young Package, 2014. Zdroj: Yveta KroupováYveta Kroupová, Vizuální styl 20. ročníku soutěže Young Package, 2014. Zdroj: Yveta Kroupová

Co je pro Vás inspirací při tolika různých činnostech?
Svobodně tvořit. Dělat si co chci, ale zároveň se i podřizovat. Být součástí týmů dobrých kreativních lidí a projektů.

Máte ráda důvtipně zabalené dárky, které je Vám líto skoro otevřít? Dostala jste někdy takový dárek nebo ho sama darovala?  
Mám. Ale nemusí to být vyloženě dárky. Moc ráda vzpomínám na to, jak nám babička balila koláč na cestu do obalu od mouky, které nikdy nevyhazovala. Nebo teď mám oblíbené pleťové masky, což jsou různé prášky například ze santalového dřeva nebo růžového kaolinu, zabalené jen v zip locku s obyčejnou samolepkou s cenou, názvem a kódem.

Máte ráda balení dárků?
Moc mě to baví! Mám ráda, když je na to čas. Pustím si hudbu, popíjím odpolední kávu a jsem úplně ve svém světě. Myslím, že je to součástí celého aktu dát dárek, který je hezky zabalený. Je to předehra k tomu co je uvnitř a taky to podle mě vyjadřuje respekt k obdarované osobě. Pár takových jsem darovala i dostala.

Pozorovala jste na svých cestách, že kultura balení dárků je někde jiná?  
V Japonsku mají obalový design krásný jako takový. Nejvíc mě zaujalo balení do šátků, s tradičním tiskem. Řekla bych, že Japonci milují balit všechno, asi i z hygienických důvodů. Všechno se tam tak hezky propojuje do detailu, když pozorujete život na ulici, lidi zabalené v kimonech, co nesou věci zabalené v uzlíčku.

Jaké obaly ze zahraničí Vás zaujaly nejvíce?
V jižní Asii zase všechno balí do novin. Dárky tedy asi ne, ale jídlo na ulici a všechno ostatní ano. Je to takový "život novin po přečtení". Na Srí Lance, když si koupíte něco na zub ve vlaku, můžete to dostat do pytlíku z popsaného školního sešitu.

Co Vás vedle Young Package poslední dobou zaměstnává, pracujete na něčem zajímavém?
Pracujeme teď na kuchařce, kterou píše Bára Karpíšková pod značkou Bju Kitchen, ale to je vlastně spíš zábava než práce. Vytvořily jsme spolu dvojici, kde Bára vaří a já se věnuji sekci DIY, kde budou různé nápady jak si jednoduše udělat doma hezké dekorace. Současně s tím vznikají produkty, které bychom rády prodávaly - textilní ubrousky, porcelán a různé další doplňky. Možná z toho časem vznikne i takové malé online papírnictví, které jsem si vlastně vždycky přála. A do toho si s přítelem pomalu zařizujeme byt, vaříme si a užíváme, že máme po roce zase naše doma. Je to fajn.

  • Přihlašte se do Young Packge a získejte stáž v inovačním centru Model Obaly a. s. stejně jako Michal Marko! Více informací ZDE.
  • Jaké je téma 20. ročníku Young Package? Více informací o zadání ZDE.
  • Chci se přihlásit, jak na to? Více informací o podmínkách soutěže ZDE.
  • Novinky ze světa obalového designu, inspirace, výherci soutěže a další. Více na Facebooku Young Package.

Galerie

Ke stažení

young-package-happy-birthday.jpg 947 kB Stáhnout

Další články