Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
World Usability Day 2016, foto: Jan Hromádko World Usability Day 2016, foto: Jan Hromádko

World Usability Day představil možnosti udržitelného navrhování

Ve čtvrtek 10. listopadu se na Fakultě architektury ČVUT v Praze odehrál World Usability Day, tedy světový den oslavy oboru user experience. Účastníci celodenního workshopu si pod taktovkou Asociace UX a sdružení CZECHDESIGN vyzkoušeli navrhovat udržitelné produkty. Návštěvníci z řad digitálních designérů a odborníků na user experience se tak s přednášejícími zabývali tím, jak v dnešní době přemýšlet při navrhování produktů a služeb tak, aby co nejméně zatěžovali planetu.

1/

Workshopy a přednášky vedl například německý odborník na UX Chris Adams. Specialista na user experience ve svém bloku představil možnosti udržitelného navrhování v digitálním prostředí. Poukázal na to, že i webové stránky mohou být ekologické. S8m se zajímá o to, jakým způsobem využívají energie servery, na kterých jeho weby běží.

whatdoesmysitecost.com

www.thegreenwebfoundation.com

Chris Adams na World Usability Day 2016, foto: Jan HromádkoChris Adams na World Usability Day 2016, foto: Jan Hromádko

2/

Dalším blokem byla přednáška a workshop zástupců projektu Racek bikes, který jsme mohli vidět i na Designbloku. Kryštof Kostroun a Marie Krajínková provedli návštěvníky celým svým projektem od začátku do konce. Inteligentní kolo dokáže automaticky upozornit blížící se objekty světelným signálem a pouhým pohybem ruky můžeme aktivovat směrové ukazatele. Osobní motivace, řešení nečekaných problémů, vlastní testování komponentů a celý proces navrhování. To vše zaznělo na workshopu spojeném s přednáškou, ve kterém účastníci navrhovali a prezentovali vlastní nápady.

Kryštof Kostroun a Marie Krajínková, World Usability Day 2016, foto: Jan HromádkoKryštof Kostroun a Marie Krajínková, World Usability Day 2016, foto: Jan Hromádko

3/

Návštěvníci si pod vedením předního obalového designéra Jana Činčery také vyzkoušeli, jak se navrhují ekologické obaly. V praktickém workshopu vytvářeli obal na vajíčko s omezeným množstvím materiálů, který si mohli dokupovat za imaginární peníze. Naráželi přitom na požadavky, kterých je v případě navrhování obalů velké množství. Činčera prozradil, co všechno musí ve své profesi řešit, ať už to jsou požadavky na nejkvalitnější a zároveň co nejlevnější materiál, ekologii, estetiku, marketingové informace, které musí být na obalu vyobrazeny a samozřejmě požadavky na co nejnižší cenu.

Jan Činčera, World Usability Day 2016, foto: Jan HromádkoJan Činčera, World Usability Day 2016, foto: Jan Hromádko

Adam Fendrych:

DIGITÁLNÍ DESIGNÉŘI BY SE OD TĚCH KLASICKÝCH MĚLI INSPIROVAT

„Díky panu Činčerovi jsem si opět uvědomil, jak moc je designování digitálních a fyzických produktů podobné a v čem to máme jako UX designéři jednodušší. Designéři, kteří navrhují fyzické produkty nebo třeba obaly, musí znát výrobní procesy, bez kterých by produkty neexistovaly, nebylo by možné je vyrobit. To samé můžeme přenést do digitálního prostředí. Designéři, kteří navrhují weby si musí uvědomit, jak se jednotlivé prvky vytváří, aby byli programátoři schopni web vystavět. Právě stejné myšlení, které při navrhování sledujeme u designérů 3D produktů, bylo pro nás UX designéry velmi inspirující,“ říká Adam Fendrych z Asociace UX, který se podílel na tvorbě programu a celou akci supervizoval.

Radka Machalická: UX TENTOKRÁT S PŘESAHEM

„Pro Czechdesign to byla tento rok první zkušenost s organizací WUD. Snažili jsme se poskládat program tak, abychom téma udržitelnosti reflektovali v online i offline využití. Potkali jsme tu nejen členy Asociace, ale také produktové a grafické designéry a juniory v oblasti digitálního designu. Podle ohlasů se akce povedla, za což jsem moc ráda.," vysvětluje organizátorka Radka Machalická z CZECHDESIGN.

Galerie

World Usability Day  2016

World Usability Day 2016

Konference, 10. 11. 2016, 10:00 - 18:00
Asociace UX & CZECHDESIGN, Nová budova ČVUT, Thákurova 9, Praha 6 - Dejvice

Digitální design & UX
World Usability Day 2018: Vzdělání

World Usability Day 2018: Vzdělání

Konference, 8. 11. 2018, 09:00
WUD, Škola da Vinci, Dolní Břežany

Digitální design & UX
Blíží se svátek UX designérů: World Usability Day 2017

Blíží se svátek UX designérů: World Usability Day 2017

Workshop, 16. 11. 2017, 09:00 - 18:00
Asociace UX, Galerie kavárny Louvre, Národní 22, Praha 1

Know how pro designéry
Estonská umělkyně Katja Novitskova přednáší na UMPRUM

Estonská umělkyně Katja Novitskova přednáší na UMPRUM

Přednáška, 29. 6. 2017, 18:00
Hope Recycling Station, UMPRUM, místnost 115, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Jak designem vyvolat emoce: UX koncept
Jak designem vyvolat emoce: Role UX

Další články