Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Radim Tuček na workshopu výroby porcelánu | Foto: Ľubomír Ontkóc Radim Tuček na workshopu výroby porcelánu | Foto: Ľubomír Ontkóc

Workshopy na vlastní kůži. Výroba porcelánu od Dovýroby

Kurzy, kde vás naučí pracovat rukama, jsou dnes v kurzu. Nabídka je široká, můžete se naučit krasopísmo, keramiku nebo vám designér pomůže s výrobou vlastní originální mikiny. Rozhodli jsme se, že ty nejzajímavější kurzy postupně navštívíme a připravíme pro vás krátký a přehledný manuál. První díl seriálu o zkušenostech z workshopů zahajujeme reportáží Radima Tučka, který se před Vánoci vydal na workshop výroby porcelánu.

Vlastnoručně vyrobený dárek je ten nejhezčí. O tom se mohli přesvědčit moji blízcí pod stromečkem poté, co jsem měl možnost absolvovat pětitýdenní kurz výroby porcelánu od Dovýroby. Všechny do jednoho jsem musel vyvést z omylu – porcelánový hrnek se netvoří na kruhu, odlévá se do formy. Věděli jste to?

Radim Tuček na workshopu výroby porcelánu | Foto: Ľubomír OntkócRadim Tuček na workshopu výroby porcelánu | Foto: Ľubomír Ontkóc

Jak kurz probíhal?

Výroba porcelánu je poměrně složitý proces složený z několika návazných kroků. Než se dostanete k finálnímu výtvoru, do ateliéru musíte přijít pětkrát. Na středeční večer po práci jsem se vždy těšil, protože to byl skvělý mentální oddech. Vše se odehrávalo v ateliéru Křak tvůrčího dua Ľubomír Ontkóc a Martina Hudečková na pražském Smíchově. Oba jsou trpěliví, nápomocní, vše skvěle vysvětlí, praktickou činnost prokládají povídáním teoretickým, a tak jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o výrobě i historii porcelánu, z nichž jsem samozřejmě už téměř vše zapomněl.

Účastnice workshopu odlévá hrnečky z porcelánu | Foto: Ľubomír OntkócÚčastnice workshopu odlévá hrnečky z porcelánu | Foto: Ľubomír Ontkóc

Ale zásadní je jiný přínos kurzu – naučil jsem se něco nového, strávil jsem čas s fajn lidmi a odnesl si vlastní porcelánovou kolekci hrnečků, šálků, misek a vánočních ozdob. To, co člověku pracujícímu v kanceláři občas chybí, si tady lze dobře kompenzovat – za svou prací vidíte hmatatelný výsledek. A většinou překvapivě krásný.

Dekorování porcelánu | Foto: Ľubomír OntkócDekorování porcelánu | Foto: Ľubomír Ontkóc

Váš hrnek bude vypadat každý týden kurzu jinak, počáteční střep nemá s konečným výrobkem moc společného. Porcelán mění výpalem výrazně barvu, smršťuje se, někdy změní trochu tvar a občas taky praskne nebo se jinak deformuje. Vzhled výrazně posune také glazování. Z ošklivého šedého káčátka budete mít na konci hotovou labuť – krásně lesklý bílý hrnek.

Výsledný porcelánový hrneček Radima Tučka | Foto: Ľubomír OntkócVýsledný porcelánový hrneček Radima Tučka | Foto: Ľubomír Ontkóc

Pro koho je kurz vhodný?

  • Pro toho, kdo rád tvoří rukama.
  • Pro lidi z kanceláří, kteří by rádi viděli výsledky své práce a chtěli by si kompenzovat svou mentální činnost a stereotyp kreativní fyzickou činností.
  • Pro ty, kteří rádi nadělují ostatním.
  • Pro každého, kdo si myslí, že hrnek za tři stovky je drahý.
  • Pro odvážlivce, kteří chtějí vystoupit ze své „bubliny“ a poznat zcela nové lidi.
  • Pro fanoušky řemesel, designu a tvůrčí činnosti.

Výsledky porcelánového workshopu | Foto: Ľubomír OntkócVýsledky porcelánového workshopu | Foto: Ľubomír Ontkóc

Kdo je Křak?

Lubo + Martina = Křak. Parafráze školní rovnice, kde je za rovnítkem místo zkratky VŠL jejich společná značka porcelánu, kterou možná znáte. Lubo je absolventem bratislavské VŠVU, kde studoval užitkové umění –  keramiku. Martina si prošla ústeckou FUD UJEP a pražskou VŠUP – více se dozvíte v článku Martina Hudečková: Příběh porcelánu.

Práce účastníků workshopu | Foto: Ľubomír OntkócPráce účastníků workshopu | Foto: Ľubomír Ontkóc

V současné sobě spolupracují s platformou Dovýroby, která nabízí exkurze, kurzy a workshopy, při nichž se spolupracuje s lokálními firmami, designéry a řemeslníky. Vybrat si můžete i pečení chleba, řezbářství, výrobu šperku nebo vaření piva.

Kdybyste i vy měli chuť na podobný zážitek, můžete se přihlásit na další workshop studia, který bude probíhat od 28. 1. a bude zaměřený na výrobu mýdlenek a nábytkových úchytek. Přihlásit se na něj můžete na webu Dovýroby.

Svobodu! aneb vyrob si svůj transparent na oslavu Dne boje za svobodu

Svobodu! aneb vyrob si svůj transparent na oslavu Dne boje za svobodu

Workshop, 16. 11. 2019, 10:00 - 16:00
Vzletná, Milady Horákové 56, Praha 7

Grafický design
Workshop mramorování

Workshop mramorování

Workshop, 9. 11. 2019 - 8. 11. 2019
Vzletná, Milady Horákové 56, Praha 7

Obalový design
Sobotní knihařské workshopy s Reformátem

Sobotní knihařské workshopy s Reformátem

Kurz, 7. 11. 2019 - 12. 12. 2019
Reformát, U Studánky 241/29, Praha 7

Produktový design
Grafický design: přípravný kurz na SŠ a VŠ

Grafický design: přípravný kurz na SŠ a VŠ

Kurz, 3. 10. 2019 - 30. 1. 2020
Vzletná, Milady Horákové 56, Praha

Grafický design
„Bauhausovské“ dílny v PLATO Ostrava

„Bauhausovské“ dílny v PLATO Ostrava

Workshop, 21. 9. 2019 - 30. 11. 2019
PLATO, Janáčkova 22, Ostrava

Produktový design
Slibná pětice. Horká keramika z nadějných designérských prstů
Představujeme vám CZECHDESIGN tým. Nejsme designéři, proto klientům rozumíme lépe, říká Radim Tuček
Keramika z popela i brýle za dolar. Festival v Lodži udává trendy udržitelného designu
 Vary nejsou jen filmový festival. Místa, kam se vyplatí vydat ve městě vřídel a porcelánu
Boří hranice mezi obory. Typograf a designér keramiky vymysleli unikátní prostorové písmo
Czechdesign testuje: Co očekávat od ponožkobot Skinners?

Další články