Vraťme se ale na úplný začátek, do období první republiky, kdy Marie Líkařová, podle níž také značka získala své jméno, slavila úspěchy se svým personalizovaným ložním prádlem. „Vzkvétající obchod bohužel přerušil komunistický převrat v roce 1948, kdy o všechno přišla, zbylo pár kusů povlečení a hodně bolesti. Byla to ale neskutečně tvrdá a silná žena,“ vypráví Terezie Täubelová příběh své prababičky, který v druhé polovině 40. let potkával v různých obměnách velké závody, následně i malé řemeslníky a živnostníky. I přes to, že jí obchod sebrali, úspěšný příběh ložního prádla překonal několik generací.
Kariérní kroky Terezie zprvu směřovaly zcela jiným směrem. Pracovala na Ministerstvu zahraničních věcí a svou „budoucnost viděla v nějaké velké mezinárodní organizaci“, kde by se věnovala hlavně rozvojové pomoci. Následně také vystudovala Ekonomický a politický rozvoj na elitní newyorské Columbia University, na které promovali i takové osobnosti jako bývalý americký prezident Barack Obama, letkyně Amelia Earhartová nebo spisovatel J. D. Salinger. Osud měl však s Terezií jiné plány. Prvotní impuls ke změně kariéry a chuti navázat na prababičku Marii vyšel u Terezie z čistě osobní potřeby: „Jednoho dne jsem si řekla, že už je na čase zainvestovat do krásného, kvalitního ložního prádla. Obcházet obchody se mi s malým dítětem nechtělo, jelikož nejsem z Prahy, a v českých e-shopech jsem na nic vkusného nenarazila. Nakonec jsem se tedy musela stejně do ‚terénu‘ vydat. Zkusila jsem navštívit i prémiové obchody, ale byla jsem v naprostém šoku z toho, kolik to stojí. Byla jsem ochotná si připlatit, ale ty částky mi vyrazily dech.“
Povlečení je pro Terezii Täubelovou osobní záležitostí. | Zdroj: MARIELI
Po neúspěšném hledání se rozhodla vzít věci do svých rukou. Začala obvolávat textilky a nechávala si posílat vzorky materiálů, které pak doma testovala. Nedostatek nabídky v segmentu ložního prádla neřešila sama. „Spousta mých přátel si například objednávalo ložní prádlo ze zahraničí, u nějž je ale problém s rozdílnými velikostmi. Díky focus groups jsem zjistila, že tento problém nezasahuje jen mou bublinu. Smutnějším impulsem byla také smrt mého tatínka, po kterém jsem zdědila peníze. Bylo to pro mě velmi těžké období. Vnitřně jsem se prala s tím, že ty peníze vůbec nechci, ale nakonec jsem se je rozhodla použít pro takovou věc, která má potenciál vyrůst v něco, co mi bude dávat smysl,“ vysvětluje příběh založení MARIELI Terezie.
Není peří jako peří
Těžké peřiny z pravého peří má hodně z nás spojené s dětstvím a přespáváním na chalupě u prarodičů. Pro tuto generaci byly přikrývky z kachního či husího peří samozřejmostí. Býval to například i obvyklý svatební dar, který manželům sloužil několik desetiletí. Doba se však neuvěřitelně posunula a současné technologie umožňují vznik peřin, které jsou lehké, vzdušné, vhodné i pro alergiky, dají se prát i sušit v sušičce. Není však peří jako peří.
„Do péřových přikrývek se používá husí a kachní peří. Kachní peří obsahuje proti husímu větší množství tuku a nebývá výjimkou, že je trochu cítit. Husího peří je také k dosažení stejné hřejivosti potřeba daleko méně než toho kachního. Stěžejní roli hraje rovněž poměr prachového peří. Mnoho výrobců uvádí, že jsou jejich přikrývky z prachového peří, ale už nezmiňují, v jakém poměru. Prachové peří znamená, že je zbaveno všech ‚brk‘ a všech tuhých částí a zbývá jenom ta měkounká, vzdušná ‚vata‘. Při výběru přikrývky je pak dobré ptát se po poměru toho nejkvalitnějšího, tj. prachového, a ‚zbytkového‘, méně kvalitního peří. Tento poměr se uvádí zlomkem, tedy 30/70, kvalitnější pak je 90/10. Naše přikrývky jsou pouze ze 100 % prachového peří, tedy 100/0. Na prachové peří se daleko lépe váží molekuly vzduchu, i při nízké gramáži výborně izoluje a hřeje,“ vysvětluje Terezie.
Peřiny z prachového peří vyrábí MARIELI v České republice. | Zdroj: MARIELI
Asi se ptáte, co s peřinami v létě? Odpověď je snadná: vůbec nic. Peří má totiž skvělou vlastnost – během spánku výborně absorbuje tělesnou teplotu a vlhkost, což je ideální pro horkokrevné jedince, kteří jsou náchylní k nočnímu pocení. Pokud vás však ani to nepřesvědčí, nabízí MARIELI kromě celoroční přikrývky výrobu méně hřejivé verze na zakázku. Před létem plánují zařadit lehčí peřiny do svého portfolia natrvalo. Na zakázku MARIELI rovněž nabízí i výrobu prodloužených verzí peřin pro ty z vás, kterým klasický rozměr nestačí.
Alergici se bát nemusí
Zakořeněným mýtem je takzvaná alergie na peří, která je nezřídka zaměňována za alergii na roztoče, kteří se v peří mohou vyskytovat. Lidí s opravdovou alergií na peří je opravdu minimálně. Jak vysvětluje Terezie: „Péřové výplně jsou úplně bez problémů vhodné i pro alergiky. Existuje celá řada laboratorních výzkumů, které vyvrací, že by se v peří více vyskytovali roztoči. Hlavním důvodem je fakt, že roztoči se živí kožními šupinkami a peří vůbec není na jejich jídelníčku. Navíc naše použitá sypkovina je natolik hustě protkaná, že nepouští peří ven, ale ani roztoče dovnitř. Protože peří roztoče nijak zvlášť neláká, nevyvíjí ani přílišnou námahu se sypkovinou dovnitř dostat.“ Peřiny ze 100 % prachového peří samozřejmě nejsou úplně levnou záležitostí, jedná se však o produkt, který vám vydrží celý život a zaručí, že se vám postupem času investice vrátí.
Čím vyšší podíl prachového peří v náplni je, tím stoupá i kvalita. | Zdroj: MARIELI
V současné době jsou lidé čím dál tím více zvyklí investovat do kvality, ať už se jedná o jídlo, oblečení, či kosmetiku. Proč tedy neinvestovat i do peřin a ložního prádla, ve kterých trávíte třetinu svého života? „Je to příliš na to, spát v nekvalitním ložním prádle. To, v jakém prostředí spíme, má zcela zásadní vliv na náš mindset, na to, jaký máme den, jak se nám daří, kolik máme energie, inspirace, elánu. Kvalitní spánek je úplný základ kvalitního života. Naši zákazníci se k nám vracejí. Koupí si třeba nejprve jeden set povlečení nebo jenom polštář na zkoušku. Za pár dní přijde objednávka ještě na peřinu. A na další, protože se ukáže, že ostatní členové rodiny jim tu jejich kradou. Jakmile to člověk jednou zkusí, těžko se toho vzdá. Je to silně návykové,“ potvrzuje Terezie.
Satén, či perkál?
Pokud si dáváte záležet na výběru peřinové výplně, neměli byste opomenout ani povlečení. Výběr materiálů trval Terezii z celého procesu zakládání značky nejdelší dobu. „V momentě, kdy jsem si uvědomila, s jakými materiály chci pro kolekce MARIELI pracovat, nenašla jsem je bohužel na místním trhu. Dostupné byly ve Španělsku, Portugalsku, Itálii nebo Francii. Kromě špičkové kvality mi ale hodně záleží i na ekologii, aspektu ‚social responsibility‘, podmínkách práce, absolutní zdravotní nezávadnosti použitých barviv nebo certifikace OEKO-TEX. Evropské manufaktury bohužel mé požadavky nesplňovaly. Po dlouhém procesu hledání jsem nakonec našla skvělou výrobnu v Izraeli, která předčila evropské výrobce. Spolupráci si nemohu vynachválit ani po osobní stránce,“ popisuje zdlouhavý proces výběru dodavatele Terezie.
Povlečení MARIELI se vyznačuje hustě tkanou látku z dlouhých bavlněných vláken. | Zdroj: MARIELI
V současné chvíli nabízí MARIELI dva základní materiály ze 100% bavlny – bavlněný satén a perkál. Stále se jedná o bavlnu, liší se však ve způsobu tkaní. Perkál chladí a při vklouznutí do peřiny máte pocit, že až „zakřupe“. V létě ho určitě oceníte. Bavlněnému saténu naopak Terezie přezdívá „mazlivé máslíčko“, jelikož se jedná o ten nejjemnější materiál, který si umíte představit. Jeho použití s sebou ale nese jedno riziko – opustit postel se pro vás může stát nesplnitelným úkolem. Barevnost vychází z klasické bílé. „Na kvalitu odpočinku mají barvy vliv, když je například povlečení hodně křiklavé, vzorované, neuklidňuje. Miluji taky ten pocit, když přijedu do hotelu, kde je krásné bílé povlečení. Proč si ho ale dopřát jen výjimečně?“ nadhazuje Terezie.
Saténová kolekce Monteverde | Zdroj: MARIELI
Alena Barnová, COO MARIELI, do doby, než pro tuto mladou českou značku začala pracovat, o ložním prádle nikdy do detailu nepřemýšlela. S Terezií ale přišel zlom. „Jsem ráda, že mohu vizi a myšlenku MARIELI pomáhat rozvíjet. Musím uznat, že jsem se už tak dlouho netěšila každý den do peřin. A prostě miluju ten zelený detail Monteverde. Ložnice je najednou jiná, čistá, harmonická a zároveň originální. Chcete se jednoduše zachumlat.“
Důležitost kvalitního spánku je v dnešní době téma, kterému se věnuje jak odborná, tak laická veřejnost. Jeho nedostatek se v krátkodobém horizontu projevuje například ztrátou koncentrace, zhoršením nálady nebo krátkodobé paměti, dlouhodobý nedostatek pak může mít za následek různorodé zdravotní problémy. Jeho kvalitu neovlivňuje jen spánkový režim, teplota pokoje, vystavení modrému světlu nebo kvalita matrace. Stejně tak důležitý je i výběr materiálu ložního prádla. Pokud plánujete investovat do nového setu a záleží vám přitom na kvalitě, ekologii a rádi byste podpořili českou značku, u MARIELI si určitě vyberete. My vás ale varujeme – jak jednou okusíte, není cesty zpět.
Na dekorativní povlak si můžete nechat vyšít monogram, oblíbený verš nebo vzkaz. | Zdroj: MARIELI
Článek vznikl v rámci placené spolupráce.