Setkání u památníku Franciska Skoriny, běloruského humanisty a knihtiskaře | Zdroj: Tony Danilov / Brož pro Svajtlanu Cichanouskou | Zdroj: Nastassia Aleinikava
Setkání u památníku Franciska Skoriny, běloruského humanisty a knihtiskaře | Zdroj: Tony Danilov / Brož pro Svajtlanu Cichanouskou | Zdroj: Nastassia Aleinikava

Vytvořila brož pro vůdkyni opozice. Původem běloruská designérka Nastassia Aleinikava předala osobně šperk Svjatlaně Cichanouské v Praze

Nastassia Aleinikava vytvořila a osobně předala brož vedoucí běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské. Má formu řádu a svou červenou barvou odkazuje na běloruskou vlajku. „Bílo-červeno-bíla historická vlajka se stala symbolem běloruských protestů. Například za bílo-červené ponožky nebo červený arch papíru na balkoně se Bělorusové dostávali do vězení,“ říká česká designérka s běloruskými kořeny.

Na pražském Staroměstském náměstí se 7. června sešli lidé, aby demonstrovali na podporu běloruské opozice a utlačovaných lidí v Bělorusku. Mezi řečníky byla i vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Po tomto setkání významná designérka šperků Nastassia Aleinikava u památníku Franciska Skoriny osobně předala vytvořenou brož. S vytvořením designérku oslovila běloruská diaspora, jež byla roku 2013 v České republice uznána za početnou menšinu a dostala členství v Domě národnostních menšin.

Fotografie z červnového setkání v Praze | Zdroj: Tony DanilovFotografie z červnového setkání v Praze | Zdroj: Tony Danilov

„Přímo tito Bělorusové mě oslovili, abych vytvořila brož pro Svjatlanu Cichanouskou jako památku na setkaní s Bělorusy České republiky během její návštěvy,“ dodává designérka.

Cichanouská do Česka přijela na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Běloruská politička je ve své zemi stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. 

Dar od Bělorusů a Bělorusek žijících v Česku

Alleinikava zvolila vyloženě řád jako formu pro brož. Téma vyznamenání a řádu designérka už poprvé zpracovala při studiu na UMPRUM v Praze, kde se tenkrát inspirovala vyznamenáním svého dědečka za druhé světové války. Vytvořila také například Rodinné řády pro českou značku Křehký nebo řád pro Grand designérku roku 2018 Terezu Rosalii Kladošovou. 

„Tentokrát mi bylo obrovskou ctí vytvořit řád pro běloruskou prezidentku Svjatlana Cichanouskou, jakožto dar od Bělorusů a Bělorusek žijících v České republice. Byla jsem vděčná za toto setkání a důvěru, kterou mi běloruská menšina dala, když jsem jimi byla oslovena,“ uvádí Nastassia Aleinikava. 

„Svjatlana toho hodně zvládla a pro demokratickou budoucnost Běloruska toho dělá tolik, že si vyznamenání opravdu zasloužila,“ zmiňuje Aleinikava. | Zdroj: Nastassia Aleinikava„Svjatlana toho hodně zvládla a pro demokratickou budoucnost Běloruska toho dělá tolik, že si vyznamenání opravdu zasloužila,“ zmiňuje Aleinikava. | Zdroj: Nastassia Aleinikava

Designérka použila symbol pěsti, kterou i sama Svjatlana Cichanouska zvolila pro svou předvolební kampaň. Za důležité považovala i použití bílé a červené barvy, právě proto zvolila acetát celulózy, díky kterému se do šperku snadno dostanou barvy. Na zadní straně brože se nachází gravírování, které odkazuje na to, že je to dar od Bělorusů a Bělorusek z České republiky. 

„Žiju v Praze mnoho let a jsem tady doma, ale Bělorusko je můj backround a základ. Současná situace mě nenechává klidně spát a jsem pyšná na mladé Bělorusy, vlastně na mou generaci Bělorusů. Jsou vzdělaní, úspěšní a pracovití. Bojují o svůj hlas a svá práva. Věřím, že je čeká jedině ta nejlepší budoucnost!“ přibližuje šperkařka. 

Nastassia Aleinikava

Její tvorba je rozprostřena mezi kvalitní decentní šperk a nevídané tvary a styly brýlí, které se dají naopak považovat za odvážné. Ve svých pracích čerpá jak ze své běloruské domoviny, tak z přírodních detailů či z kulturních odkazů, které se formují po staletí a jsou stále aktuální.

Šperky i brýle tvoří dohromady jeden výpravný celek, ve kterém je pevně vtisklý i osobní a svérázně osobitý příběh šperkařky Nastassii. | Michaela KaráskováŠperky i brýle tvoří dohromady jeden výpravný celek, ve kterém je pevně vtisklý i osobní a svérázně osobitý příběh šperkařky Nastassii. | Michaela Karásková

Cesta Nastassie vedla přes ateliér K.O.V. pod vedením Evy Eisler na pražské UMPRUM. Také získala několik nominací na cenu Czech Grand Design (v letech 2008, 2011, 2013 a 2014) a její autorské šperky můžete najít ve sbírkách UPM v Praze i v dalších soukromých sbírkách. Práce této běloruské designérky šperku poutá pozornost porotců designových soutěží, ale i zákazníků, kteří se chtějí zdobit šperky, jež v sobě nesou nějaký význam nebo příběh. 

Na výstavě Designblok 2020 představila Nastassia Aleinikava studio kolekci brýlí pro první českou prezidentku – Vážená paní prezidentko. | Zdroj: Nastassia AleinikavaNa výstavě Designblok 2020 představila Nastassia Aleinikava studio kolekci brýlí pro první českou prezidentku – Vážená paní prezidentko. | Zdroj: Nastassia Aleinikava

Pokud byste i vy chtěli podpořit Bělorusy, tak vám přinášíme pár tipů na webové stránky, kde se o pomoci můžete dozvědět víc: 

Další články