Vystudovaná kurátorka nebyla spokojená s nabídkou oděvů, začala navrhovat vlastní. Značka KRAS zaujme krásnými motivy

Hana Frišonsová a Helena Krásová. Foto: Anežka Horová Hana Frišonsová a Helena Krásová. Foto: Anežka Horová

Poseděla jsem s designérkou minimalistických městských batohů KRAS Helenou Krásovou, jejíž batohy budí zájem jak u nás v obchodě, tak na našem e–shopu. Helena mi prozradila více o začátcích svojí tvorby i současném úspěchu, který její produkty sklízí. Konverzace se účastnila také oděvní designérka Hana Frišonsová, se kterou Helena spolupracuje na značce batohů a oblečení MONOLITH PROJECT charakteristickou působivými potisky. Obou designérek jsem se ptala na to, jaké to je realizovat společnou vizi, na jejich zdroje inspirace, i na to, jaký je to pocit vídat vlastní tvorbu v ulicích.

Návrhářkou náhodou

Dočetla jsem se, že ses k šití batohů dostala poměrně náhodou. Jak se to stalo? Jak ses řemeslo vůbec naučila?

HELENA: Móda mě bavila vždycky. Mám sice magisterský titul z kurátorských studií a bakalářský z estetiky, a pak jsem tři roky měla s Andreou Pekárkou (AKA47) a Janem Nálepou Galerii 3x3 v Liberci. Ale už svojí bakalářku jsem psala o módě. Vždycky jsem se o ní zajímala a začala šít proto, že spoustu věcí, co se mi líbily, se mi nedařilo najít v obchodech. Rozhodla jsem se jít na kurz k Pavlu Berkymu tady v Praze a tam jsem se začala učit řemeslu. Začala jsem s šitím svých prvních stahovacích batůžků. Postupně jsem hledala různé materiály a poprvé začala i s vlastními potisky.

A jak to pak šlo dál? Kdy to přešlo v něco vážnějšího?

HELENA: Ze začátku mě podporovali hlavně kamarádi a rodina. Tehdy jsem ještě vůbec nepřemýšlela nad tím, že bych to prodávala více. Postupně o to byl ale větší zájem a tak jsem se rozhodla začít podnikat. Krok za krokem jsem více experimentovala s novými a zajímavými materiály a hledala lepší komponenty, které mám nakonec ze zahraničí.

HANA: Produktový design je celkově založený na materiálech a komponentech a na vypilovávání detailů. Je to kontinuální proces vylepšování výroby a technologie.

Batohy KRAS. Foto: Kristýna VackováBatohy KRAS. Foto: Kristýna Vacková

A to, že jsi tomu začla věnovat víc času, souviselo i s přesunem do studia?

HELENA: Ze začátku jsem pracovala doma, ale postupně už toho bylo tolik, že to nebylo možné. Navíc jsem docela háklivá na pořádek a s dílnou není možné ho pořád udržovat. Nemohla jsem se doma ani tolik soustředit a často pracovala dlouho do noci. Díky ateliéru ve SmetanaQ mám pravidelnější režim a nemám doma tolik špendlíků a nití.

Jasně, a s jakými materiály pracuješ?

HELENA: Pracuji hodně s koženkami, které jsou bez PVC nebo s eco PVC a tudíž šetrnější k přírodě – ty mám z Itále. Momentálně čekám na vzorek alternativy kůže vyráběné z kokosu, která se jmenuje Malai. Tento materiál lze kompostovat a má výborné vlastnosti. Pracuji ale i s hovězí třísločiněnou kůží, již používám na nová psaníčka, šperky i batohy.

MONOLITH PROJECT

Tak abych konečně přešla k vaší společný práci – vy jste spolu vyvinuly značku MONOLITH PROJECT, že?

HANA: My máme každá svojí značku – Helena se tedy zaměřuje na batohy a doplňky, ale má vztah i k oděvu. Já se zaměřuji na textilní a oděvní design, takže jsme spojily síly a propojily naše zájmy v MONOLITH PROJECT. Celé je to vlastně založené hlavně na potiscích, které Helena používá na batozích a já na oděvu. Neustále řešíme, co a jak by šlo potisknout a tím postupně rozšiřujeme kolekci.

Kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš JakubecKolekce MONOLITH. Foto: Tomáš Jakubec

Aha, a jak ke spolupráci vůbec došlo? Jak vy se znáte?

HANA: Já jsem studovala v Liberci a Helena je odtamtud, takže si ji pamatuju od vidění – chodily jsme docela na podobná místa. Ale vlastně jsme se seznámily až v Praze přes kamarády.

HELENA: Potkávaly jsme se na večírcích, vernisážích a tak dále, a spolupracovat jsme začaly asi dva roky zpátky.

HANA: Já jsem vlastně chtěla dělat nějaké batohy s potiskem a Helena naopak vlastní oblečení, tak jsme si tak nějak pomohly navzájem. Také si docela rozumíme ohledně inspirací a stylu – je to i zábavnější to s někým řešit a navzájem se podporovat.

HELENA: Je fajn vidět vše i z jiné perspektivy a řešit ten progres s někým, kdo má jiné zkušenosti. Také společně rychleji vyřešíme různé problémy kolem.

HANA: Já jsem teda taková víc megalomanská a vymýšlím další cíle, co bychom mohly dělat a Helena je zase takový realista a pragmatik.

Kouzlo místa

A kde se vlastně prezentujete nebo kde vás můžeme potkat?

HANA: Nejvíc času trávíme obě v ateliéru ve SmetanaQ – v prvním patře jsou ateliéry různých designérů a také prezentační prostor, který je volně přístupný. Také naše věci najdete v několika obchodech v Praze a Brně. Účastnily jsme se DesignSupermarketu a Urban Marketu v Bratislavě. Hlavně ale organizujeme společné akce ve SmetanaQ zhruba dvakrát do roka většinou před Vánocemi, před létem, nebo v rámci Designbloku.

HELENA: Moc často se vlastně těch prodejních a výstavních akcí neúčastníme, protože si vybíráme jen to, co nám je blízké a sympatické.

A co zahraničí? Tam se něčeho účastníte?

HELENA: Zatím se soustředíme spíš na lokální trh, ale máme svůj e-shop, takže se tomu nebráníme.

HANA: Já jsem se účastnila několika zajímavých festivalů a moc mě to baví, ale ty zahraniční prodejní akce a showroomy fungují úplně jinak. Zatím jsme spíše malovýroba a většinu věcí samy šijeme, takže pro zahraniční trh bychom musely už mít větší produkci i kapitál.

Kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš JakubecKolekce MONOLITH. Foto: Tomáš Jakubec

Ideální zákazník je výstřední

Jak asi vypadá váš zákazník?

HELENA: Batohy s potiskem MONOLITH PROJECT jsou poměrně výrazné a tudíž i cílový zákazník je většinou výstřednější. Batohy KRAS jsou víc elegantní a některé z nich mohou hravě nahradit kabelku nebo tašku.

HANA: Mě baví dělat oblečení na různý lidi, které prostě baví ta estetika. Dělám hodně variabilních věcí, aby s nimi pak člověk mohl sám pracovat a naaranžovat si je, jak chce. Pánský tričko se dá nosit i jako šaty a třeba košili lze různě zapnout a měnit tim siluetu.

A jak tedy vznikají ty potisky a jaké používáte materiály?

HANA: Všechny tisky jsou na základě našich fotek z různých výletů a ty pak přepracovávám do koláží a výsledných tisků. Bavlněné materiály mám nejčastěji z české produkce a tisknu na ně digitálně také v Čechách. Celoplošné tisky jsou tištěné sublimací, protože má nejlepší stálobarevnost a vykreslení. Bohužel ji lze použít pouze na umělé materiály – vybíráme ale funkční materiály, které jsou velmi příjemné a prodyšné, v podstatě určené i na sport. Většinu věcí i testujeme v terénu, na výletech i na kole! Do budoucna bychom rády pracovaly s celoplošným digitálním tiskem nebo s recyklovanými materiály.

HELENA: Já tisknu taky sublimací na pevnou a voděodolnou batohovinu. Tisky jsou v podstatě stejné, jako máme na oděvu, ale jsou vždy přizpůsobené střihu na batoh. Nově spolupracuji také s komiksovým autorem a kreslířem Tomášem Motalem, který pro značku KRAS vytvořil 4 černobílé motivy. Oproti MONOLITH PROJEKTU jde o méně abstraktní tisky inspirované architekturou.

Kolekce MONOLITH. Foto: Anežka HorováKolekce MONOLITH. Foto: Anežka Horová

Konec večírků

Ještě bych se na závěr chtěla zeptat, jak vypadá váš běžný den?

HELENA: Sprcha, snídaně, kafe a pak venčení nebo rovnou i s mou fenkou Bobby do SmetanaQ nebo do práce (side job ve skvělé Leedě). A po práci občas ještě domů koukat na film nebo nové díly nějakého seriálu – na těch si ujíždím hodně. A někdy večer na drink, občas na akci. A tak pořád dokola.

HANA: Kafe, ateliér, práce, ateliér, hory, ateliér, hudba, ateliér, kamarádi...

A ještě pořád chodíte na večírky?

HELENA: Hodně málo. Sice chodím ven, ale na večírky tolik ne, protože mívám děsný kocoviny.

HANA: Jo, kocoviny jsou čím dál tím horší, ale vytancovat se občas musím. Kamarádi organizujou skvělý koncerty, který si nenechám ujít, ale jinak moc nikam už nechodím.

Batoh z kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš JakubecBatoh z kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš Jakubec

Batohy KRAS jsou skvělým spojením jednoduchosti a praktičnosti. Díky jejich minimalistickému designu je snadno zapojíte i do svého šatníku a hned z několika druhů si můžete vybrat zde.

Související

Design už není jen pro bohaté. 5 českých designérů s cenově dostupnou módou
Móda a šperk

Design už není jen pro bohaté. 5 českých designérů s cenově dostupnou módou

Jindra Jansová - 28. 8. 2018

Slovenská designérka vyvinula veganskou kůži. Vyrábí jí z bakterií, které kvasí v kokosové vodě
Produktový design

Slovenská designérka vyvinula veganskou kůži. Vyrábí jí z bakterií, které kvasí v kokosové vodě

Barbora Tydlitátová (Material Times) - 27. 7. 2018

job shop
výstava czd
kruh 2024 duben
shop 4/2024