Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Hana Frišonsová a Helena Krásová. Foto: Anežka Horová Hana Frišonsová a Helena Krásová. Foto: Anežka Horová

Vystudovaná kurátorka nebyla spokojená s nabídkou oděvů, začala navrhovat vlastní. Značka KRAS zaujme krásnými motivy

Poseděla jsem s designérkou minimalistických městských batohů KRAS Helenou Krásovou, jejíž batohy budí zájem jak u nás v obchodě, tak na našem e–shopu. Helena mi prozradila více o začátcích svojí tvorby i současném úspěchu, který její produkty sklízí. Konverzace se účastnila také oděvní designérka Hana Frišonsová, se kterou Helena spolupracuje na značce batohů a oblečení MONOLITH PROJECT charakteristickou působivými potisky. Obou designérek jsem se ptala na to, jaké to je realizovat společnou vizi, na jejich zdroje inspirace, i na to, jaký je to pocit vídat vlastní tvorbu v ulicích.

Návrhářkou náhodou

Dočetla jsem se, že ses k šití batohů dostala poměrně náhodou. Jak se to stalo? Jak ses řemeslo vůbec naučila?

HELENA Móda mě bavila vždycky. Mám sice magisterský titul z kurátorských studií a bakalářský z estetiky, a pak jsem tři roky měla s Andreou Pekárkou (AKA47) a Janem Nálepou Galerii 3x3 v Liberci. Ale už svojí bakalářku jsem psala o módě. Vždycky jsem se o ní zajímala a začala šít proto, že spoustu věcí, co se mi líbily, se mi nedařilo najít v obchodech. Rozhodla jsem se jít na kurz k Pavlu Berkymu tady v Praze a tam jsem se začala učit řemeslu. Začala jsem s šitím svých prvních stahovacích batůžků. Postupně jsem hledala různé materiály a poprvé začala i s vlastními potisky.

A jak to pak šlo dál? Kdy to přešlo v něco vážnějšího?

HELENA Ze začátku mě podporovali hlavně kamarádi a rodina. Tehdy jsem ještě vůbec nepřemýšlela nad tím, že bych to prodávala více. Postupně o to byl ale větší zájem a tak jsem se rozhodla začít podnikat. Krok za krokem jsem více experimentovala s novými a zajímavými materiály a hledala lepší komponenty, které mám nakonec ze zahraničí.

HANA Produktový design je celkově založený na materiálech a komponentech a na vypilovávání detailů. Je to kontinuální proces vylepšování výroby a technologie.

Batohy KRAS. Foto: Kristýna VackováBatohy KRAS. Foto: Kristýna Vacková

A to, že jsi tomu začla věnovat víc času, souviselo i s přesunem do studia?

HELENA Ze začátku jsem pracovala doma, ale postupně už toho bylo tolik, že to nebylo možné. Navíc jsem docela háklivá na pořádek a s dílnou není možné ho pořád udržovat. Nemohla jsem se doma ani tolik soustředit a často pracovala dlouho do noci. Díky ateliéru ve SmetanaQ mám pravidelnější režim a nemám doma tolik špendlíků a nití.

Jasně, a s jakými materiály pracuješ?

HELENA Pracuji hodně s koženkami, které jsou bez PVC nebo s eco PVC a tudíž šetrnější k přírodě – ty mám z Itále. Momentálně čekám na vzorek alternativy kůže vyráběné z kokosu, která se jmenuje Malai. Tento materiál lze kompostovat a má výborné vlastnosti. Pracuji ale i s hovězí třísločiněnou kůží, již používám na nová psaníčka, šperky i batohy.

MONOLITH PROJECT

Tak abych konečně přešla k vaší společný práci – vy jste spolu vyvinuly značku MONOLITH PROJECT, že?

HANA My máme každá svojí značku – Helena se tedy zaměřuje na batohy a doplňky, ale má vztah i k oděvu. Já se zaměřuji na textilní a oděvní design, takže jsme spojily síly a propojily naše zájmy v MONOLITH PROJECT. Celé je to vlastně založené hlavně na potiscích, které Helena používá na batozích a já na oděvu. Neustále řešíme, co a jak by šlo potisknout a tím postupně rozšiřujeme kolekci.

Kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš JakubecKolekce MONOLITH. Foto: Tomáš Jakubec

Aha, a jak ke spolupráci vůbec došlo? Jak vy se znáte?

HANA Já jsem studovala v Liberci a Helena je odtamtud, takže si ji pamatuju od vidění – chodily jsme docela na podobná místa. Ale vlastně jsme se seznámily až v Praze přes kamarády.

HELENA Potkávaly jsme se na večírcích, vernisážích a tak dále, a spolupracovat jsme začaly asi dva roky zpátky.

HANA Já jsem vlastně chtěla dělat nějaké batohy s potiskem a Helena naopak vlastní oblečení, tak jsme si tak nějak pomohly navzájem. Také si docela rozumíme ohledně inspirací a stylu – je to i zábavnější to s někým řešit a navzájem se podporovat.

HELENA Je fajn vidět vše i z jiné perspektivy a řešit ten progres s někým, kdo má jiné zkušenosti. Také společně rychleji vyřešíme různé problémy kolem.

HANA Já jsem teda taková víc megalomanská a vymýšlím další cíle, co bychom mohly dělat a Helena je zase takový realista a pragmatik.

Kouzlo místa

A kde se vlastně prezentujete nebo kde vás můžeme potkat?

HANA Nejvíc času trávíme obě v ateliéru ve SmetanaQ – v prvním patře jsou ateliéry různých designérů a také prezentační prostor, který je volně přístupný. Také naše věci najdete v několika obchodech v Praze a Brně. Účastnily jsme se DesignSupermarketu a Urban Marketu v Bratislavě. Hlavně ale organizujeme společné akce ve SmetanaQ zhruba dvakrát do roka většinou před Vánocemi, před létem, nebo v rámci Designbloku.

HELENA Moc často se vlastně těch prodejních a výstavních akcí neúčastníme, protože si vybíráme jen to, co nám je blízké a sympatické.

A co zahraničí? Tam se něčeho účastníte?

HELENA Zatím se soustředíme spíš na lokální trh, ale máme svůj e-shop, takže se tomu nebráníme.

HANA Já jsem se účastnila několika zajímavých festivalů a moc mě to baví, ale ty zahraniční prodejní akce a showroomy fungují úplně jinak. Zatím jsme spíše malovýroba a většinu věcí samy šijeme, takže pro zahraniční trh bychom musely už mít větší produkci i kapitál.

Kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš JakubecKolekce MONOLITH. Foto: Tomáš Jakubec

Ideální zákazník je výstřední

Jak asi vypadá váš zákazník?

HELENA Batohy s potiskem MONOLITH PROJECT jsou poměrně výrazné a tudíž i cílový zákazník je většinou výstřednější. Batohy KRAS jsou víc elegantní a některé z nich mohou hravě nahradit kabelku nebo tašku.

HANA Mě baví dělat oblečení na různý lidi, které prostě baví ta estetika. Dělám hodně variabilních věcí, aby s nimi pak člověk mohl sám pracovat a naaranžovat si je, jak chce. Pánský tričko se dá nosit i jako šaty a třeba košili lze různě zapnout a měnit tim siluetu.

A jak tedy vznikají ty potisky a jaké používáte materiály?

HANA Všechny tisky jsou na základě našich fotek z různých výletů a ty pak přepracovávám do koláží a výsledných tisků. Bavlněné materiály mám nejčastěji z české produkce a tisknu na ně digitálně také v Čechách. Celoplošné tisky jsou tištěné sublimací, protože má nejlepší stálobarevnost a vykreslení. Bohužel ji lze použít pouze na umělé materiály – vybíráme ale funkční materiály, které jsou velmi příjemné a prodyšné, v podstatě určené i na sport. Většinu věcí i testujeme v terénu, na výletech i na kole! Do budoucna bychom rády pracovaly s celoplošným digitálním tiskem nebo s recyklovanými materiály.

HELENA Já tisknu taky sublimací na pevnou a voděodolnou batohovinu. Tisky jsou v podstatě stejné, jako máme na oděvu, ale jsou vždy přizpůsobené střihu na batoh. Nově spolupracuji také s komiksovým autorem a kreslířem Tomášem Motalem, který pro značku KRAS vytvořil 4 černobílé motivy. Oproti MONOLITH PROJEKTU jde o méně abstraktní tisky inspirované architekturou.

Kolekce MONOLITH. Foto: Anežka HorováKolekce MONOLITH. Foto: Anežka Horová

Konec večírků

Ještě bych se na závěr chtěla zeptat, jak vypadá váš běžný den?

HELENA Sprcha, snídaně, kafe a pak venčení nebo rovnou i s mou fenkou Bobby do SmetanaQ nebo do práce (side job ve skvělé Leedě). A po práci občas ještě domů koukat na film nebo nové díly nějakého seriálu – na těch si ujíždím hodně. A někdy večer na drink, občas na akci. A tak pořád dokola.

HANA Kafe, ateliér, práce, ateliér, hory, ateliér, hudba, ateliér, kamarádi...

A ještě pořád chodíte na večírky?

HELENA Hodně málo. Sice chodím ven, ale na večírky tolik ne, protože mívám děsný kocoviny.

HANA Jo, kocoviny jsou čím dál tím horší, ale vytancovat se občas musím. Kamarádi organizujou skvělý koncerty, který si nenechám ujít, ale jinak moc nikam už nechodím.

Batoh z kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš JakubecBatoh z kolekce MONOLITH. Foto: Tomáš Jakubec

Batohy KRAS jsou skvělým spojením jednoduchosti a praktičnosti. Díky jejich minimalistickému designu je snadno zapojíte i do svého šatníku a hned z několika druhů si můžete vybrat zde.

Galerie

Další články