Výstava v Galerii Um představuje téma péče o seniory v domácím prostředí

Paul Chamberlain: Příští krajina domova  / Nemocnice nebo byt?, foto: Petr Fabo Paul Chamberlain: Příští krajina domova / Nemocnice nebo byt?, foto: Petr Fabo

Výstava „Příští krajina domova / Nemocnice nebo byt?“ britského designéra Paula Chamberlaina v Galerii UM se zabývá problematikou stárnutí populace ve společnosti a úlohou designérů při řešení jejich potřeb.

NESMRTELNOST

V příběhu psaném dva tisíce let před naším letopočtem hrdina Gilgameš hledá nesmrtelnost – marně. Příběhy zabývající se obdobným tématem vznikaly od pradávna a lákavé zůstávají dodnes. Ať už jde o nesmrtelnost jako nedosažitelný cíl nebo jako například v Čapkově Věci Makropulos prokletí.

Ačkoli se průměrný věk obyvatelstva v Evropě stále zvyšuje, dosažení nesmrtelnosti je stále jen chiméra. S rostoucím věkem přibývají problémy následkem stárnutí. Neodvratné téma stárnutí populace a hledání smyslu, náplně a kvality života seniorů je leitmotivem výstavy na pražské UMPRUM. 

foto: Petr Fabofoto: Petr Fabo

PAUL CHAMBERLAIN

Designér Paul Chamberlain je absolvent Královské akademie umění v Londýně a profesor na Sheffield Hallam University, která podporuje výměnu informací a spolupráci mezi jednotlivými obory na univerzitě. Též se podílí na vedení interdisciplinární skupiny Lab4Living.

Jako svá hlavní témata Chamberlain předkládá přesahy designu do sociálních a společenských sfér, soustředí se na oblast zdravotnictví, na zdravotní postižení a stárnutí.

Pro Prahu si společně s kurátorem a designérem Jiřím Pelcem připravil výstavu „Příští krajina domova / Nemocnice nebo byt?“.

Slovy Jiřího Pelcla k výstavě:

„Výstava neukazuje specifická designérská řešení pro seniory, ale vytváří inspirativní prostor, který zkoumá východiska k diskuzi o stárnutí, zdravotní péči a bydlení. Je výzvou pro designéry, aby se v mnohem větší míře zabývali tvorbou uživatelsky přátelských produktů, které zejména seniorům ulehčí život.“

Už z těchto slov je jasné, že divák rozhodně neuvidí funkční design ulehčující život starého člověka. Najde zde ale prostor a každodenní předměty, které jsou s ironií pozměněny právě pro užívání seniorů. 

foto: Petr Fabofoto: Petr Fabo

Z GALERIE

Instalace výstavy provedená v pastelových barvách, představuje řadu nábytku - artefaktů, jako je toaleta ve stylovém křesle, váha v židli, a mimo jiné i dominující stůl – rakev uprostřed místnosti.

Autor se skrze dávku černého humoru pokouší právě těmito artefakty vyvolat diskuzi nad tématem.

„Výstava představuje průběžný soubor prací – sbírky kritických artefaktů, které jsou prezentovány jako archetypy, jež staví diváka do nepohodlné místo mezi realitou a fikcí. Artefakty zde nejsou předkládány jako řešení, nýbrž jako nástroje, které člověka zapojují podporují k diskusi, kladou otázky a zpochybňují předsudky.“

foto: Petr Fabofoto: Petr Fabo

Výstava potrvá až do 2. 12. 2017.

otevírací doba: pondělí - sobota, 10-18 hodin

komentovaná prohlídka s Paulem Chamberlainem: 27. 10. v 11 hodin

vstupné do galerie a na doprovodné akce: zdarma

Související

Lesk a bída Designbloku. Kdo letos uspěl a kdo propadl?
Produktový design

Lesk a bída Designbloku. Kdo letos uspěl a kdo propadl?

Veronika Pařízková - 1. 11. 2017 - 4 min.

Národní cenu za studentský design 2017 získala stolička ze sena
Produktový design

Národní cenu za studentský design 2017 získala stolička ze sena

Veronika Šilhavá - 27. 10. 2017 - 6 min.

UMPRUM je v Miláně angažovaně kritická
Produktový design

UMPRUM je v Miláně angažovaně kritická

Tomáš Čech - 4. 4. 2017 - 4 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024