Ekologické aspekty
Původním účelem lodních kontejnerů je přeprava zboží na dlouhé vzdálenosti. Některé z nich absolvují pouze jednu cestu, a protože se je nevyplatí posílat zpátky prázdné, jsou odstaveny. Jejich druhotné využití v architektuře je řešením, jak alespoň trochu zmírnit zátěž pro planetu.
V této souvislosti se můžeme se setkat s pojmem „kontejnerová architektura“, která jako konstrukční prvky využívá vyřazené ocelové přepravní kontejnery. Při pohledu na dokončenou přestavbu mnohdy ani nepoznáme, že základní stavební jednotku tvoří právě starý lodní kontejner, jindy je naopak záměrně ponechán jeho industriální nádech a surovost. Ačkoliv byly dříve kontejnery v architektuře spojovány pouze s nouzovým bydlením, dnes se stávají vyhledávanými pro široké využití.
Kavárna
Gastronomických podniků se zajímavým konceptem není nikdy dost. Kavárna Kontejner v Praze 7 reflektuje současné trendy této čtvrti. Nabízí lokální gastronomii, výběrovou kávu a návštěvníky upoutá také její atypické řešení. Základem kavárny se staly důmyslně poskládané staré lodní kontejnery podle návrhu studia COLLARCH.
Ortenovo náměstí na Praze 7 a kontejnerová kavárna Kontejner | Foto: Kontejner
Realizace kavárny probíhala v období pandemie a budila pozornost ještě před zahájením svého provozu. Na doposud volné místo opodál dětského hřiště byly přivezeny tři staré lodní kontejnery, kavárna tak měla hned od začátku své příznivce, ale i odpůrce.
Celému projektu předcházela snaha městské části Prahy 7 o oživení části Ortenova náměstí a přilehlého parku. Na jeho realizaci a provoz byla vypsaná veřejná soutěž, jednou z podmínek bylo řešení dočasné stavby s celoročním provozem a umožnění přístupu toalet veřejnosti. Projekt kontejnerové kavárny s udržitelným konceptem zaujal porotu nejvíc.
Kontejnerová kavárna Kontejner s celoročním provozem | Foto: COLARCH
Stavbu utváří tři propojené kontejnery, natočení vrchního patra umožnilo vytvoření obytné terasy pro posezení. Na malou plochu se povedlo dostat maximum provozu. Exteriér si zachovává typickou syrovost původního materiálu, interiér se vyznačuje střídmým řešením prvků vyráběných na míru.
Principy udržitelného přístupu se zde snoubí s promyšleným designem a zároveň odkazuje k historii místa. „Svou hrubou industriální estetikou odkazuje k průmyslové historii Holešovic. Svým obsahem navazuje na současné proměny této městské čtvrti. Hrubá, černá skořápka skrývá příjemnou městskou kavárnu, jež se velkoplošným prosklením v průřezech starých a omlácených kontejnerů otevírá svému okolí,“ přibližuje koncept kavárny Kontejner 07 architekt Ondřej Janků.
Kontejnerová kavárna Kontejner s celoročním provozem | Foto: COLARCH
Kombinace barev a materiálů, napětí mezi starým a novým vytváří jedinečnou atmosféru místa. Jedním ze záměrů tvůrců ze studia COLLARCH bylo propojení několika realit: „Použití střídmé barevné palety a základních průmyslových materiálů je v interiéru akcentováno precizně zpracovaným, atypickým detailem. Návštěvník, zákazník se nachází v průsečíku dvou realit: hrubého průmyslového produktu a boutigue-café.“
Mobilní hotel
Vyřazené lodní kontejnery posloužily například pro stavbu mobilního hotelu, který navrhli architekti ze studia Artikul. Hotel je řešen jako demontovatelná stavba, objekt tvoří dva dvacetistopé kontejnery, na kterých je umístěný další kontejner. Kontejnery jsou uložené pouze na železničních pražcích, fungují samostatně s připojením k místnímu zdroji elektřiny.
Ekonomická a minimalistická řešení použitých prvků i materiálů se prolínají s filozofií odkazující na moderní nomádství. Modré kontejnery s původní grafikou spolu s kulatými okny a zábradlím z lodních lan vytváří lodní atmosféru.
Pokoje jsou odlišené různými barvami podlah z přírodního marmolea. | Foto: Michal Hurych
Ve spodní části je umístěno sociální zařízení, technické zázemí, sklad a také pokoj pro hosty, v horním kontejneru s terasou jsou další čtyři pokoje. Stěny a stropy v interiéru zútulňuje obložení březovou překližkou a také atypický nábytek ze stejného materiálu. Pokoje mají jednu stěnu celou prosklenou, což vytváří pocit vzdušnosti. Prosklené stěny horního kontejneru jsou stíněné markýzou, dřevěná terasa vybízí k příjemnému posezení a umocňuje hostům kontakt s okolní krajinou.
Z pokoje rovnou na terasu, co víc si přát? | Foto: Michal Hurych
Soběstačný domek
Vyřazený námořní kontejner si pro svůj tvůrčí záměr vybral také architekt Vojtěch Valda. Jeho tým zrealizoval koncept experimentálního soběstačného domu za pouhé tři měsíce – v období karantény.
Soběstačný kontejnerový dům je experimentálním prototypem domu, který je součástí probíhajícího výzkumu na téma recyklovaných nezávislých malých domů. Jde o tzv. Off-Grid House – tedy dům bez sítí, potřebnou energii si vytváří sám. Domek je vybaven solárními panely a větrnou turbínou, která dobíjí baterie v noci a v zimním období při menší výkonnosti panelů.
Experimentální soběstačný dům z vyřazeného kontejneru | Foto: Jakub Zdechovan
Hlavními stavebními materiály se staly námořní kontejner, dřevěné hranoly a obalová smrková překližka. Interiér je doplněn o skládací postel a nábytek vytvářený přímo na míru minimálnímu prostoru.
Experimentální soběstačný dům z vyřazeného kontejneru | Foto: Jakub Zdechovan
Přesah střechy zvětšuje plochu pro chytání dešťové vody, venkovní terasa lze pomocí navijáku sklopit a tím se celý kontejner uzavře.
Experimentální soběstačný dům z vyřazeného kontejneru | Foto: Jakub Zdechovan
Sociální přesah
Se stavbami z vyřazených kontejnerů mají dlouholetou zkušenost ve Stavimezkontejneru.cz Realizovali zmíněnou kavárnu Kontejner 07, v dalších referencích ale nenajdeme jen komerční stavby. Jedním z jejich počinů je také projekt se sociálním přesahem, jehož cílem se stalo řešení problematiky bezdomovectví. Autor celého projektu Jakub Zaviačič navrhl v rámci studijního projektu Inteligentní záchranný modul, který lze přistavit jako nouzovou noclehárnu.
Modul může pojmout 12 osob a dokáže je zachránit před umrznutím. Projekt People in Safety umí navrhnout a pomoct městům a obcím řešení problematiky bezdomovectví. Propojuje myšlenku recyklování lodních kontejnerů a pomoci lidem bez domova.
V dnešní době lidé často přemýšlejí nad způsoby ekologického stavitelství. Vyřazené lodní kontejnery jsou mobilní a jejich výhodou je především recyklovatelnost a možnost znovuvyužití, což může být jednou z odpovědí na současnou bytovou situaci.