Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek

Výsledky Young Package 2016: Cena za nejlepší obal na více použití putuje do Plzně

Mezinárodní soutěž obalového designu Young Package vyhrál český student. Matěj Peca, který studuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, porazil přes sedm set studentů a designérů ze 46 zemí světa. Jeho víceúčelový obal na pizzu porotu okamžitě zaujal a vysloužil si tak nejvyšší cenu - Model Obaly Prize. Stupně vítězů obsadili až na jednoho studenta ze Slovenska Češi. Do TOP 40 obalů se letos kromě Čechů a Slováků probojovalo také několik studentů z Taiwanu, Íránu a Maďarska.

Odkaz na reportáž v České televizi: http://bit.ly/Young-Package-ČT

VYSOKOŠKOLSKÁ KATEGORIE

1. místo, MODEL OBALY PRIZE

Nejvyšší cenu ve vysokoškolské kategorii, tedy Model Obaly Prize pojmenovanou po vyhlašovateli soutěže společnosti Model Obaly, získal Matěj Peca. Jeho obal na pizzu s názvem "Pizza Box – Pizza Bin" dokonale vystihuje zadání soutěže. Zde je výrok poroty:

Jednoduchým a chytrým řešením lze obal na pizzu přeměnit na odpadkový koš, čímž dochází k výrazné úspoře materiálu. Sekundární funkce obalu je naprosto přirozená, transformace obalu do odpadkového koše je velmi snadná. Objekt je poté připraven k okamžitému použití. Oproti ostatním obalům tento jasně vyniká. Nejedná se pouze o vizi nebo nápad, ale o zcela hotovou věc. Matěj Peca odevzdal koncepčně dotaženou práci s velmi pěknou grafikou a důrazem na detail.

1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, fotografie: Tomáš Polák1. místo, Model Obaly Prize, Young Package 2016, Matěj Peca, Pizza Box – Pizza Bin, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni, fotografie: Tomáš Polák

2. MÍSTO

Druhou příčku obsadil Marián Čižnár (Slovensko) z Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě. Porota k jeho Obalu na nože Opinel říká:

Obal Mariána Čižnára zaujal především snadnou transformací obalu v podstatě na nový produkt. Svrchní část obalu se jednoduše odejme a zasune pod spodní část, která se tak promění ve stojan na nože. Tato práce získala druhé místo nejen za citlivě řešené grafické zpracování, ale i za konstrukční stránku.

2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Marián Čižnár, Obalu na nože Opinel, Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě, fotografie: Tomáš Polák2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Marián Čižnár, Obalu na nože Opinel, Fakulty umění na Ostravské univerzitě v Ostravě, fotografie: Tomáš Polák

3. místo

Veronika Janečková získala třetí místo za svůj obal Drink Water - Play with a Bottle. Hodnocení poroty:

Porota na obalu nejvíce oceňuje zcela jiný, nový přístup k papíru; díky novým technologickým možnostem můžeme uvažovat o papíru jako o materiálu, který v sobě udrží vodu, dokáže nahradit plast a přitom je recyklovatelný. Autorka tuto myšlenku spojila se sekundární funkcí obalu v podobě hracích pálek pro stolní tenis, čímž se obal stává zábavným. Práce z impregnované papírové hmoty se vyznačuje vyváženou grafikou, která plně odpovídá tvaru a charakteru obalu.

3. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water - Play with a Bottle, fotografie: Tomáš Polák3. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Veronika Janečková, Drink Water - Play with a Bottle, fotografie: Tomáš Polák

_______________________________________________________

Aktuální ročník Young Package

Podívejte se na letošní téma Open & Play. Hravý obal můžete poslat do 24. března 2017.

_______________________________________________________

STŘEDOŠKOLSKÁ KATEGORIE

1. místo

Nejlepším obalem na více použití ve středoškolské kategorii je obal na čokoládu, který slouží jako mapa. Návrh Adély Bláhové ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě nese název GeoFood:

GeoFood velmi dobře vystihuje zadání soutěže. Porota si cení nejen druhotné funkce, ale rovněž užitné hodnoty a potenciálu celého konceptu. Obal s dobře zvládnutou grafikou má estetickou, dekorativní, ale i informační funkci. Slouží jako mapa a může být pěkným suvenýrem pro turisty navštěvující Prahu. Obal si při víceúčelovém charakteru zachovává jednoduchost a podobnou metodou může být zabalena spousta jiných produktů.

1. místo, kategorie SŠ, Young Package 2016, Adély Bláhové, GeoFood, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, fotografie: Tomáš Polák1. místo, kategorie SŠ, Young Package 2016, Adély Bláhové, GeoFood, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, fotografie: Tomáš Polák

2. místo

Druhé místo patří Valerii Kropáčové za Obal na mouku s dvojím využitím. Studentka Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové navrhla obal z pečícího papíru:

Práce s materiálem je hlavním rysem a doménou obalu na mouku z pečicího papíru od Valerie Kropáčové. Pečicí papír tvoří spodní část obalu a je na pohled zřejmý, protože je použit na správném místě. Poté, co obal splní svoji funkci, dá se snadno použít na pečení. Rozměr pečicího papíru sedí na velikost většího plechu. Jednoduchá grafika velmi dobře odpovídá charakteru produktu. V obalu se nachází i malý recept na kartičce, která slouží i ke zpevnění obalu.

2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Valerie Kropáčová, Obal na mouku s dvojím využitím, Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové, fotografie: Tomáš Polák2. místo, kategorie VŠ, Young Package 2016, Valerie Kropáčová, Obal na mouku s dvojím využitím, Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové, fotografie: Tomáš Polák

3. místo

Bronzovou medaili získala Hana Koubková ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín za zábavný obal Let Yourself Disappear!:

Obal je založený na velmi jednoduché a hravé myšlence, která porotu okamžitě zaujala. Grafika je minimalistická a přesvědčivá zároveň. Sáček si můžeme nasadit na hlavu, aniž bychom ztratili orientaci v prostoru. Autorka dokázala bez jakýchkoli technických inovací posunout hranice již stávajícího obalu, který tak získává zábavnou funkci.

3. místo, kategorie SŠ, Young Package 2016, Hana Koubková, Let Yourself Disappear!, Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín, fotografie: Tomáš Polák3. místo, kategorie SŠ, Young Package 2016, Hana Koubková, Let Yourself Disappear!, Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín, fotografie: Tomáš Polák

cena czechdesign

Centrum českého designu ocenilo studentku Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Martinu Doležalovou za obal s názvem Z papírové tašky obal na knihu:

Autorce se povedlo vymyslet praktické řešení otázky, co s taškou, ve které si odneseme svou oblíbenou knihu domů. Jednoduchou přeměnou z ní vytvoříme obal na knihu, který ji bude chránit v knihovně, nebo před zvědavci, kterým nechceme prozradit, co zrovna čteme. Obal je dotažený nejen myšlenkou, ale i graficky.

Cena CZECHDESIGN, Young Package 2016, Martina Doležalová, Z papírové tašky obal na knihu, Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, fotografie: Tomáš PolákCena CZECHDESIGN, Young Package 2016, Martina Doležalová, Z papírové tašky obal na knihu, Fakulta multimediálních komunikací, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, fotografie: Tomáš Polák

CENA SPOLEČNOSTI IKEA

Speciální cenu za ekologii a udržitelnost získala Nikola Kolářová ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě za obal Herbals:

Tato práce je příkladem ekologického obalu. Nikola Kolářová vytvořila obal na semínka, který nemusí skončit v koši, ale můžeme ho zasadit. Semínka jsou zalisovaná přímo v papíře s přídavkem přírodních hnojiv. Obal se rozloží v půdě a nevzniká žádný nadbytečný materiál. Herbals je zároveň osevnou páskou, která se po odtrhnutí na označeném místě umístí do květináče. Práce s jednoduchou a jasnou grafikou se tak stává pomocníkem při sázení rostlin.

Cena společnosti IKEA, Nikola Kolářová, Herbals, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, fotografie: Tomáš PolákCena společnosti IKEA, Nikola Kolářová, Herbals, Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, fotografie: Tomáš Polák

ORANŽOVÝ ROČNÍK

Letošní 21. ročník soutěže nesl téma PACKAGE UNLIMITED a studenti měli za úkol navrhnout nejzajímavější obal na více použití. Ještě před uzávěrkou odevzdávání prací se mohli soutěžící inspirovat samotným plakátem soutěže, který navrhli designéři ze studia OKOLO. Oboustranný plakát sloužil také jako obal na katalog soutěže a stejně jako ostatní komunikační prvky i on nesl výraznou oranžovou barvu. Za podobný koncept získala Martina Doležalová cenu CZECHDESIGN.

Young Package 2016, 46 zemí světa, zdroj: CZECHDESIGNYoung Package 2016, 46 zemí světa, zdroj: CZECHDESIGN

YOUNG PACKAGE 2016 V ČÍSLECH

  • 8 oceněných tvůrců
  • 9 článků na czechdesign.cz
  • 46 zúčastněných zemí
  • 722 přihlášených soutěžících
  • 938 lajků na Facebooku
  • 4 083 fanoušků na Facebooku
  • 75 000 Kč rozděleno mezi výherce

Galerie

Další články