Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Iva Pecháčková, nakladatelství Meander | Zdroj: Meander Iva Pecháčková, nakladatelství Meander | Zdroj: Meander

Vymýšlet výtvarné knížky pro děti je neuvěřitelně zábavné povolání, říká Iva Pecháčková. Její nakladatelství Meander slaví 25 let

Meander, jedno z nejúspěšnějších tuzemských nakladatelství literatury zaměřené hlavně na děti, slaví letos 25 let výročí od svého založení. Přizvali jsme jeho zakladatelku Ivu Pecháčkovou k rozhovoru. Podělila se s námi o postřehy z proměny knižního trhu a také o ty nejkrásnější pocity z naplněné práce ... protože být nakladatelkou je to nejlepší zaměstnání na světě.

Vydáváte knihy pro děti i dospělé, na jakou věkovou kategorii cílíte nejvíc?

IVA: Když teď o tom přemýšlím, zdá se mi, že vydávám knihy podle věku svých dětí a jejich kamarádů. Jedna z našich edicí se jmenuje Pro Emu. Vydáváme v ní komiksy od té doby, co si moje děti začaly „ujíždět“ na komiksech. Pro vnoučata jsem teď, s našimi předními autory a výtvarníky, začala tvořit edici Repolelo. Už má 9 titulů (a teď v květnu další 4 nové přibydou) a je tak úspěšná, že některá leporela hned po pár měsících dotiskujeme.

Kalamajka mik mik mik | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: MeanderKalamajka mik mik mik | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: Meander

Je pravda, že dnešní děti nečtou? 

IVA: Podle průzkumů, které se u nás i ve světě stále opakují, děti čtou. Když ale přijdu někam do školy nebo do knihovny na besedu, nestačím se divit, že kluci mají za rok přečtenou jen jedinou knihu. Kluci přestávají číst tak v devíti, či v deseti letech a poté se už věnují jen digitálnímu světu. Je to podle nich nesrovnatelně zábavnější než „drtit“ nějakou tlustou knihu. Připadá jim to dokonce jako z minulého století. Kluci, kteří soustavně čtou, to před spolužáky spíš tají.

Václav Havel, Pižďuchové | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: MeanderVáclav Havel, Pižďuchové | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: Meander

Myslíte si, že je možné je to znovu naučit? 

IVA: Děti ke čtení nejlépe přitáhnou rodiče. Pokud to neudělají, žádná sebelepší škola to nedožene. My tomu napomáháme organizací festivalu Děti, čtete? Letos se bude konat již 11. ročník. Tento multižánrový festival představuje divadla, výtvarné dílny, hudbu i filmy vytvořené na základech literatury. Takové propojení děti láká víc než jen pouhá literatura. Hodně se také věnujeme čtení dětí v našem designovém knihkupectví pod Vyšehradem. Vloni jsme zde měli téměř každý čtvrtek dílny, besedy nebo divadla a samozřejmě křty a autogramiády nových knížek.

Jsou podle vás v literatuře pro děti nějaké „trendy“? 

IVA: Popravdě já trendy moc nesleduji. Od devadesátých let vydávám knížky, které jsou čtením pro celou rodinu. Vlajková edice Meanderu, Modrý slon, je stále velmi úspěšná. Autory jsou přední čeští i světoví literáti a básníci, ilustrace vytváří cenění výtvarníci. Prvních sto výtisků každé knihy z této edice je autorem a výtvarníkem číslovaných a signovaných. Čtenářské ohlasy od rodičů i dětí jsou potvrzením tohoto již čtvrtstoletí starého konceptu. Třeba také proto, že společné rodinné čtení je dnes světovým trendem.

Petr Koťátko, Eva Koťátková, Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: MeanderPetr Koťátko, Eva Koťátková, Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: Meander

Říká se také, že „tlustší knihy víc prodávají.“ Co si o tom myslíte vy?

IVA: Možná u knih pro dospělé, ale s tím já zkušenost nemám. U nás je spousta obrázkových knížek vytištěna na jediném tiskovém archu a prodávají se skvěle.

 Jak hledáte podobu vašich knih?

IVA: Spolupracujeme se třemi desítkami předních grafiků a jim většinou necháváme úplnou svobodu v tom, jak literární a výtvarné dílo uchopit a vytvořit z něho jedinečnou knihu. Často bývám překvapená, jaké krásné dílo vznikne z těch separátně básníkem odevzdaných textů a výtvarníkem vytvořených ilustrací.

Petr Nikl, Libuše Niklová, Foukací povídky | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: MeanderPetr Nikl, Libuše Niklová, Foukací povídky | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: Meander

Jsem spisovatel nebo ilustrátor a rád/a bych s vámi spolupracoval/a, co pro to můžu udělat?

IVA: Nejjednodušší je napsat nám do nakladatelství a poslat malý výběr své tvorby. Zrovna na Biblických příbězích z edice Manamana jsme dali příležitost více než čtyřiceti mladým ilustrátorům (jde o 45 knížek Starého i Nového zákona), převážně ještě studentům. Nebráním se ani literárním prvotinám, za těch 25 let jsem jich také několik desítek vydala.  

Co pro vás znamená digitalizace v oblasti knižní kultury?

IVA: Pokud vydáváte designové knížky a záleží vám i čtenářům na kvalitním tisku, papíru i vazbě, na pěkném plátně nebo různých ručně dělaných detailech, digitalizace vaší produkci opravdu neohrozí.  V případě několika knih s obsáhlejším textem jsem e-knihu vydala, ale prodaly se jich desetiny procent.                      

Vaše nakladatelství slaví velké úspěchy se sérií Biblických příběhů ze Starého zákona a chystáte se vydat i Nový zákon. Co je pro veřejnost na těchto příbězích tak lákavé?

IVA: Na biblické příběhy narážíme po celá tisíciletí. Lidé se chovají stále stejně, ať už žijí ve Starém Egyptě, Římě, Babylóně nebo v dnešní Evropě roku 2020. Kdo se nikdy do Bible nezanořil, netuší, jak je to krásná literatura.  Bible je vlastně celá knihovna knih, které vznikaly po staletí. Jsou to úžasné příběhy lásky a nenávisti, vášně a zrady, obětování až k smrti a krásy odpouštění.

Petr Nikl, Jinotaje opic | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: MeanderPetr Nikl, Jinotaje opic | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: Meander

Který Biblický příběh máte nejraději?

IVA: Mám ráda začátek Knihy Genesis, Stvoření světa. Od dětství jsme hrávali na klavír písně Voskovce a Wericha, takže také píseň David a Goliáš. Měli bychom ale číst celou Bibli, přece jen na ní stojí základy naší euro-atlantské civilizace a odkazy na ni jsou ve výtvarném umění, v hudbě, divadle a zejména v literatuře.

Slavíte 25 let Meanderu v nelehké době, jak se vyrovnáváte se současnou situací?

IVA: Takový stopstav jsme, za dobu, co se pohybuji v knižní branži, nezažili. Zaměřili jsme se na e-shop a všichni čtenáři a přátelé nám pomohli. Nakonec dokážeme sehnat peníze na většinu letos plánovaných titulů a budeme je moct vydat.  

Jak vlastně vypadala situace na knižním trhu před 25 lety? Co se od té doby změnilo?

IVA: Změnilo se úplně všechno. Státem kontrolovaný knižní trh povolil do r. 1989 jen 40 státních nakladatelství, v červnu 90 jich bylo 400 a v létě 92 již 4000 a všechna povětšinou vydávala knihy, které pozdější kritika charakterizovala jako žánry pokleslé a esteticky pragmatické. Pro nakladatelství vydávající esteticky hodnotné tituly nebylo do půli devadesátých let vůbec místo, trh se nejprve musel nasytit. Velké firmy vydávaly staré osvědčené tituly typu Dětí z Bullerbynu, pořád vycházela velmi oblíbená klasika od Josefa Lady, Františka Hrubína, Václava Čtvrtka nebo Millerův Krteček. Nově vzniklá malá nakladatelství vydávala pro děti hlavně to, po čem byl hlad – knížky, které za komunismu nemohly vycházet a také narychlo překládané americké disneyovky.

Petr Nikl, Jeleňovití | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: MeanderPetr Nikl, Jeleňovití | Foto: Tomáš Česálek, Zdroj: Meander

Jaká jste měla očekávání, když jste Meander zakládala? Naplnila se?

IVA: Myslím, že bohatě. Původně jsem jen chtěla vydat knížku, kterou jsem napsala a marně s ní obcházela nakladatele. Po úspěšném Adventním kalendáři to byly knížky mých přátel a pak další, které jsme s autory začali vymýšlet. Nikdy bych si nemyslela, že budu nakladatelkou nadosmrti. Moje původní profese inženýrky čerpadlářky byla přece jen dost jiná. Vydávat výtvarné knížky pro děti je neuvěřitelně zábavné povolání a práce se všemi literáty, básníky a výtvarnými umělci velmi inspirativní.  Být nakladatelkou je to nejlepší zaměstnání na světě.

Máte nějaký vydavatelský sen, který byste chtěla v budoucnu naplnit?

IVA: Mám, ale to se asi nemá říkat, aby se to nezakřiklo.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce, aby se ten vydavatelský sen naplnil.

Galerie

Další články