Vymyslely stavebnici, která zabaví děti a uklidní dospělé. Totemo chce tvořit hračky, které neskončí v koutě

Kateřina Brůhová a Adriana Kováčová se stavebnicí Totemo | Zdroj: Totemo Kateřina Brůhová a Adriana Kováčová se stavebnicí Totemo | Zdroj: Totemo

Běžných stavebnic s geometricky přesnými kostičkami je na trhu plno, proto se rozhodla Adriana Kováčová spolu s Kateřinou Brůhovou jít jinou cestou. Její stavebnice Totemo svými nepravidelnými tvary podporuje kreativitu a hravost dětí, stejně jako dospělých. Ti u ní na chvilku zapomenou na starosti všedních dní a spolu s dětmi se ponoří do světa fantazie, v němž vznikají různá auta či rakety, krajiny s domky… Nebo třeba fantaskní zvířata a různé příšerky, které sama autorka staví vůbec ze všeho nejraději. Prohlédnout si je můžete už tento víkend na mini festivalu v Holešovicích.

Od ostatních stavebnic se Totemo liší nezvyklými a nepravidelnými tvary jednotlivých dílků, co vás vedlo k tomuto řešení? Kdo vymýšlí design jednotlivých dílků a čím se inspirujete?

ADRIANA: Tvary vymýšlím já společně s kolegyní Kateřinou Brůhovou. Chtěly jsme vytvořit jakousi pokladničku tvarů, které by byly krásné, které by podněcovaly a ze kterých se dá něco vytvořit. Protože už když člověk spojí dva dílky, tvoří své vlastní kreativní dílo, takže je nucen popustit uzdu fantazii.

Dílky stavebnice Totemo | Zdroj: TotemoDílky stavebnice Totemo | Zdroj: Totemo

Vymyslely jsme snad milion tvarů, ale samozřejmě z nich musíme vybírat, teď je ve velké sadě kolem stovky dílů. Jsou hodně rozličné, každý jsme se snažily udělat tak, aby něco evokoval, aby každý samotný díl fungoval svým způsobem. Na spoustu tvarů se ale ještě těšíme. Chceme dělat například různé tematicky zaměřené sady, například pro stavbu obydlí nebo stavebnice s edukativním přesahem.

Co vás přivedlo k nápadu vyrábět právě stavebnici Totemo?

ADRIANA: Po škole jsme s Katkou chtěly dělat něco, co by nás bavilo. Konkrétní nápad na stavebnici vznikl vlastně náhodou. Spojily jsme se s firmou, která má technické zázemí a znalosti, a my jsme poskytly kreativní pohled na věc. Stavebnic je ale opravdu spousta, takže je složité přijít s něčím novým. Chtěly jsme, aby to bavilo nás, aby to bavilo děti, aby to bylo ekologické, aby to bylo kvalitní a aby nevznikala další věc, kterou dítě za chvilku odhodí a kterých je už tak strašně moc.

Děti stavebnice Totemo baví. | Zdroj: TotemoDěti stavebnice Totemo baví. | Zdroj: Totemo

Prvotní myšlenka proto byla vytvořit stavebnici, která bude fungovat od batolete až po dospělého, bude s dítětem růst, a to si tak k ní může vytvořit vztah. Chtěly jsme vymyslet něco, co se dá stále vylepšovat a baví to všechny věkové kategorie.

Vznikla jednoduchá stavebnice, která podněcuje k tvorbě. Na rozdíl od ostatních stavebnic nemusí člověk postupovat striktně nějakou logikou dílek po dílku, takže nikdy úplně nevíte, co vám vznikne. Vždy můžete vytvořit něco nového a to samotné podněcuje k jinému uvažování, kdy neexistuje jedna správná cesta a záleží hlavně na té kreativitě. Cokoli může být cokoli.

Zvířata ze stavebnice Totemo | Zdroj: TotemoZvířata ze stavebnice Totemo | Zdroj: Totemo

Stavebnici si tedy užijí nejen děti, ale i dospělí?

ADRIANA: Stavebnice působí relaxačně i pro dospělé lidi. Pozorovali jsme to na rodičích dětí, kteří se tak ponořili do stavění, že byli úplně v transu. Tvořili a naprosto vypadli z kolotoče povinností, přestali myslet na to, co musí ještě udělat, byli ve svém světě a užívali si tvorbu. Hra tak nebyla radostí jen pro dítě, ale také pro jeho rodiče.

Stavebnici lze velmi dobře použít například i na různých akcích nebo třeba na teambuildingu, kde díky ní mohou lidé zobrazit nějaký pocit nebo hrou přijít na nějaké řešení. Tím, že je každý tvar úplně jiný, z různých stran dokonce různě barevný, otevírá se široké spektrum možností. Časem jsme začaly přicházet na další využití, vyvíjíme například také verzi pro seniory, kteří potřebují pracovat s jemnou motorikou, ale potřebují také tvořit a mít z toho radost.

Se stavebnicí Totemo si vyhrají i dospělí. | Zdroj: TotemoSe stavebnicí Totemo si vyhrají i dospělí. | Zdroj: Totemo

Co znamená název stavebnice, má odkazovat k indiánským totemům? Dá se takový totem ze stavebnice taky postavit?

ADRIANA: Název opravdu pochází od indiánských totemů, myšlenka byla taková, že si každé dítě může postavit svůj vlastní totem, který se mu líbí a na který je zvyklé. Každý si svůj totem může vytvořit jiný, vlastní, specifický.

Pracujete s psychologií vývoje dětí a rozvoje jejich kreativity?

ADRIANA: Spolupracujeme s psycholožkou, ale radily jsme se i s dalšími odborníky. Snažíme se zjistit, jaký vliv může hra na dítě mít. Se stavebnicí se dá u dětí podchytit mnoho důležitých věcí jako základní kognitivní funkce, kreativita, logické myšlení, spolupráce. Na tom, jak si s ní hraje, se ale taky dá poznat třeba to, že má dítě problémy s prostorovou představivostí. Důležité také je, že u této hry není špatné a dobré řešení, vždy to nějak dopadne.

Příšerky ze stavebnice Totemo | Zdroj: TotemoPříšerky ze stavebnice Totemo | Zdroj: Totemo

Zabývaly jsme se i možnostmi pro děti s hendikepem, s poruchou pozornosti a podobně. Například Totemo zkoušel chlapec s lehčí formou autismu, což jsou děti, které je těžké zaujmout. On stavěl abstraktní sochy, vydržel u toho dlouho a opravdu ho to bavilo. Pracujeme i s možností doplnit stavebnici pro terapii o speciální tvary, které pomohou vyjádřit různé pocity. Také připravujeme balíčky do škol, které mohou děti používat na hodinách výtvarné výchovy.

Stavebnice je dřevěná, její díly z recyklovaného plastu. Kladete důraz na udržitelnost a ekologii?

ADRIANA: Kde se dalo, použily jsme ekologické řešení, spojky jsou vytištěné na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví, nezávadné jsou nejen barvy, ale také lepidlo překližky. Ta je buková, takže je pružnější a vydrží o mnoho déle. Také balení má více účelů. Například uvnitř je letáček, který funguje zároveň jako omalovánka. Obal velké sady lze rozložit a použít ho pro vlastní stavění.

Ze stavebnice Totemo lze vytvořit spoustu roztodivných tvarů. | Zdroj: TotemoZe stavebnice Totemo lze vytvořit spoustu roztodivných tvarů. | Zdroj: Totemo

Uvažujeme i o variantě, že vytvoříme celou stavebnici z nějakého recyklátu. Dřevěnou verzi určitě necháme. Zároveň si ale uvědomujeme, že je všude kolem nás hodně nevyužitého materiálu, kterému bychom rády vdechly nový účel.

Co nejzajímavějšího se vám podařilo ze stavebnice sestavit? Chlubí se vám se svými výtvory i někteří zákazníci?

ADRIANA: Asi nejvíc mě baví stavět různé srandovní příšerky, ale zkoušeli jsme vytvářet třeba i parodie kamarádů. Také jsme zkoušeli postavit co nejvyšší věž, měřila snad dva metry a museli jsme skončit kvůli tomu, že už nám došly dílky, takže si myslím, že by se dalo pokračovat ještě výš. Bylo to zajímavé v tom, že člověk musí celou dobu přemýšlet… Tím, že je každý tvar jiný, je třeba se o vznikající sochu starat až do posledního dílku.

Související

Slovenská značka moie přišla s nápadem, jak přenést roztomilou kresbu vašich dětí na mikinu. Co dalšího z festivalu mini nás zaujalo?
Produktový design

Slovenská značka moie přišla s nápadem, jak přenést roztomilou kresbu vašich dětí na mikinu. Co dalšího z festivalu mini nás zaujalo?

Redakce Czechdesign - 20. 4. 2022

Dětský pokoj plný ušlechtilých produktů. Bratři Pompové vyrábějí vkusný nábytek pro nejmenší, který zabaví i poučí
Interiér a architektura

Dětský pokoj plný ušlechtilých produktů. Bratři Pompové vyrábějí vkusný nábytek pro nejmenší, který zabaví i poučí

Nikol Galé - 13. 1. 2022

Většina dětských produktů je postavena na marketingu hloupých pohádek, tvrdí tvůrce panenky Zoe, který říká dost zbytečným hračkám
Ostatní

Většina dětských produktů je postavena na marketingu hloupých pohádek, tvrdí tvůrce panenky Zoe, který říká dost zbytečným hračkám

Tereza Bíbová - 18. 11. 2021

Hračky do čekáren. Nápad z Plzně zpříjemní dětem čekání u lékaře a pomůže rozvíjet jejich motoriku
Interiér a architektura

Hračky do čekáren. Nápad z Plzně zpříjemní dětem čekání u lékaře a pomůže rozvíjet jejich motoriku

Eva Gartnerová - 22. 1. 2020

Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů
Produktový design

Černobílé hračky nejsou jen o designu. Rozvíjejí zrakové funkce a zaujmou už miminka od 2 týdnů

Šárka Kobrynová - 14. 8. 2017

SHOP 2023
lab job archi
SHOP Snoubení
GG 2023