Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Talíře zhotovené z jateční krve | Foto: Peter Fabo Talíře zhotovené z jateční krve | Foto: Peter Fabo

Vymysleli nádobí z hovězí krve. Studio Morfujeme přemýšlí, jak využít odpad z jatek v produktovém designu

Designérské studio Morfujeme využilo hovězí krev k vytvoření nádobí. Skrze experiment na pomezí sociologie a designu se tak vyjadřuje k otázce využitelnosti a potenciálu jatečního odpadu v produktovém designu.

Vývoj a produkce alternativních materiálů v rámci environmentálních a etických otázek se v posledních letech stala neodmyslitelnou složkou designérských aktivit. Spekulativním směrem se vydalo i studio (Valérie Záhonová, Petr Vykoukal a David Černý), které se skrze experiment na pomezí sociologie a designu vyjadřuje k otázce využitelnosti a potenciálu jatečního odpadu. „Naším cílem je přesah pouhého tvarování předmětů. Skutečná změna může nastat až v případě, když si problém uvědomí větší množství lidí,“ vysvětluje David. Jak na projekt reagují diváci, má jateční krev v rámci produktového designu reálný potenciál a jaké místo v designérské praxi zaujímá spekulativní přístup?

Odkud přišla myšlenka zpracování hovězí krve coby praktického materiálu?

MORFUJEME: Tato myšlenka v podstatě definuje práci studia Morfujeme. Naším cílem je přesah pouhého tvarování předmětů. Zabýváme se zejména experimentem, netradičními postupy, baví nás vyvolávat diskuzi a klást otázky skrze naše projekty.

Projekt 2nd Blood vznikl jako prvotina našeho studia, kdy jsme řešili otázku budoucnosti a zároveň jsme nechtěli vytvářet příliš utopické koncepty. Vytyčili jsme si tedy cíl využití zbytkového materiálu v kombinaci s globální problematikou průmyslového chování skotu.

mezi krásou a hnusem. I krevní sraženina má estetický potenciál, foto: MORFUJEMEmezi krásou a hnusem. I krevní sraženina má estetický potenciál, foto: MORFUJEME

Experiment 2nd Blood se pohybuje na pomezí designu a sociologie. K jakému z těchto oborů se kloníte?

MORFUJEME: Morfujeme vzniklo na základě studia produktu a skla na pražské UMPRUM, všichni členové jsou tedy praktiční designéři. Během posledního roku práce se z materiálového experimentu ale postupně stala spíše sociální sonda. Od kvalitativních vlastností materiálu jsme se dostali k otázkám společenské povahy. Největším zádrhelem nejen naším, ale možná celé dnešní doby, není ani tak hledání řešení, jako jejich všeobecné přijetí.

Dalo by se tedy říct, že se věnujete spekulativnímu designu. Odkud přichází výzvy a jako momenty vás inspirují?

MORFUJEME: Jako perfektní příklad můžeme zmínit například využití hmyzu (cvrčci, červi) v potravinářském průmyslu. Hmyz se jeví jako ideální „superpotravina“, která může být levná a rychlá na produkci a zároveň má vysoký podíl bílkovin a dalších výživových hodnot. Veřejnost bohužel tuto alternativu potravin zatím neakceptovala. Nám to ale otevírá další dveře a směr, kterým se můžeme ve výzkumu ubírat.

Detail talíře z jatečního odpadu | Foto: Peter FaboDetail talíře z jatečního odpadu | Foto: Peter Fabo

Na jaký problém konkrétně v tomto experimentu odkazujete?

MORFUJEME: Náš experiment hlavně poukazuje na skutečnost, že chovný průmysl je schopen zpracovat každou část zvířete prakticky beze zbytku. Pouze hovězí krev je dnes mizivě využitelná, a tak se musí jako biologický odpad složitě likvidovat. Využití krve je tak pro nás logický a racionální krok, který má potenciál edukovat společnost.

I když všichni z Morfujeme maso jíme, uvědomujeme si témata a konsekvence týkající se průmyslového chovu zvířat včetně jatek. Jsme realisté a je nám jasné, že průmyslové chovy s celou problematikou od nevhodného zacházení se zvířaty až po obrovskou ekologickou zátěž v nejbližší době nezmizí. Nemáme ambici vnucovat veřejnosti naše názory a říkat jim, co je špatné a co dobré. Snažíme se lidi spíše skrze diskusi a podněty přimět k zamyšlení, odkud vlastně pocházejí suroviny a předměty, které je obklopují, aby si mohli na danou problematiku vytvořit vlastní názor.

Má být talíř prodejný jako funkční produkt?

MORFUJEME: V tomto případě je pro nás důležitější sdělení. I proto jsme zvolili formu talíře jako metaforu, nikoliv návrh řešení. Talíř vyrobený z krve je poměrně kontroverzní idea, ale právě ostych konfrontovaných lidí nabádá ke srovnání krve s jinými, běžně užívanými a ceněnými živočišnými materiály, například kůží. Kůži považujeme za ušlechtilou, krev ale v mnohých vzbuzuje odpor. Přitom naši předci využívali zvířecí krev k impregnaci dřeva nebo zpevnění hliněných podlah hospodářských prostorů. Pro vše se našlo v koloběhu života využití. Současnost má v zacházení se zdroji mnoho trhlin. My na ně pouze upozorňujeme. Skutečná změna může nastat až v případě, když si problém uvědomí větší množství lidí.

Materiál během přípravy | Foto: MorfujemeMateriál během přípravy | Foto: Morfujeme

Má materiál v současnosti nějaké větší nedostatky, které se snažíte vyřešit?

MORFUJEME: Materiál je v podstatě pořád ve vývoji a stále hledáme ideální poměr příměsí, které by mu daly lepší soudržnost a pevnost. Nyní se nám výlisek pnutím mírně kroutí a deformuje, nicméně je to další princip, který plánujeme využít pro náš prospěch.

Během ročního procesu jste projekt jistě prezentovali na mnoha akcích. Které z nich pro vás byli nejpřínosnější a jak na experiment diváci reagovali?

MORFUJEME: Projekt 2nd Blood jsme prezentovali na Designbloku 2019 a na Frankfurtském veletrhu Ambiente, kde jsme měli možnost sledovat reakce diváků a často jsme se s nimi dostali k dialogu na téma materiálů, etiky, ekologie, udržitelnosti a recyklace. Tato setkání byla pro obě strany velice přínosná. Podle nás by design neměl být jen o elitě a dokonalých předmětech, ale měl by zde být především prostor pro vzájemnou komunikaci.

Talíře vznikají klasickou technikou lisování | Foto: Peter FaboTalíře vznikají klasickou technikou lisování | Foto: Peter Fabo

Na čem nyní pracujete a kam se chystáte projekt 2nd Blood dále posunout?

MORFUJEME: Nyní se zabýváme dalším silným, ale ne tak tíživým tématem, ale neradi bychom teď prozrazovali detaily. Co se týká projektu 2nd Blood, chystáme se kromě talíře vytvořit ještě další produkt, který posune filozofii materiálu zase o kousek dál. Opět ale zůstaneme trochu tajemní a nebudeme konkrétní. Nechte se překvapit.

Další články