Vymyslela plastovou židli, která nadchla mezinárodní odborníky. Studentka ČVUT navrhla vizionářský produkt jen z plastu

Anna Zatloukalová | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové / Židle Vitta, nominovaná na cenu Green Concept Award 2023 | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové Anna Zatloukalová | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové / Židle Vitta, nominovaná na cenu Green Concept Award 2023 | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové

Od roku 2013 oceňuje mezinárodní soutěž Green Concept Award inovativní produkty upoutávající svou udržitelností a designem, které dosud nebyly na trhu uvedené. V letošním roce získala nominaci studentka designu pražské FA ČVUT Anna Zatloukalová. Během bakalářského programu jí pod rukama v ateliéru Fišer–Nezpěváková vznikla unikátní židle Vitta, která potěší planetu i lidské oko.

„Bylo pro mě důležité, aby moje práce měla smysl, a přirozeně jsem dospěla ke snaze o vytvoření ekologicky šetrného produktu,“ popisuje mladá designérka Anna Zatloukalová. Recyklovatelnost materiálu, jeho původ, energetická náročnost, možnosti distribuce, to vše zohlednila během jediného semestru při návrhu a tvorbě své bakalářské práce – Užití recyklovaného materiálu pro návrh mobiliáře.

Židle Vitta | Zdroj: archiv Anny ZatloukalovéŽidle Vitta | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové

Židle Vitta | Zdroj: archiv Anny ZatloukalovéŽidle Vitta | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové

Židle nejenže svou podobou odráží současné trendy, zároveň také rozšiřuje možnosti využití plastových recyklátů. Přeorientování plastů i ekonomiky z lineární na cyklickou, kde jsou produkty vyráběné z materiálu, který může sloužit i po zániku produktu, vede k výraznému snížení produkce plastového odpadu. Může to znít paradoxně, ale právě plasty jsou pro svou lehkost, recyklovatelnost, nízkou cenu a trvanlivost ideálním řešením pro výrobu udržitelných produktů z jejich recyklátů.

Minimalismus, rafinovanost, židle Vitta

Židle Vitta má být díky své odolnosti, skladnosti a designu vhodná pro kavárny a podobné veřejné interiéry. Důležitým faktorem při vzniku návrhů byla i jednoduchost konstrukce, právě kvůli té docházelo v raných autorčiných návrzích ke zkoušení různých verzí. „Klíčový byl výběr materiálu a rozhodnutí, že židle bude vyrobená vyřezáním jednotlivých částí z rovné desky,“ popisuje Anna postup své práce.

Židle Vitta | Zdroj: archiv Anny ZatloukalovéŽidle Vitta | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové

Židle je samozřejmě podle ekologických měřítek vyrobená bez použití jakýchkoliv lepidel a plastových spojek. Sedák židle je usazen na dřevěné tyče, o minimalistický vzhled se zasazují dvě plastové desky od značek Plastic GuysGreen Cast, ze kterých je židle sestavena.

Plasty z Česka

Obě desky konstrukce jsou recyklované i recyklovatelné, navíc od českých firem. „Důležitá pro mě byla i lokálnost materiálu, protože doprava v jednotlivých fázích životního cyklu výrobku hraje významnou roli,“ uvádí Anna Zatloukalová. „Hledala jsem materiál odolný, ekologický a vizuálně zajímavý, což desky od Plastic Guys splňují dokonale.“

Židle Vitta | Zdroj: archiv Anny ZatloukalovéŽidle Vitta | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové

Plastic Guys je mladá firma brněnských studentů architektury, která se věnuje výrobě panelů z plastových recyklátů. Desky, které vyrábí, mají široké využití a hodí se jak do exteriéru, tak do interiéru. Posloužily například i jako svrchní plášť lesních útulen, dalšího studentského udržitelného projektu, který u nás v minulosti vznikl.

Nominace na Green Concept Award motivací

„Nominace pro mě nejdřív byla jen překvapením, až později jsem ji začala vnímat jako ocenění mé práce a uznání jejího potenciálu,“ přiznává Anna Zatloukalová a dodává: „Této příležitosti si moc vážím. V mnoha ohledech jsem se posunula dál a utvrdila jsem se v přesvědčení, že chci ve své práci pokračovat tímto směrem. Udržitelný rozvoj vnímám jako velikou výzvu naší generace a chci přispět k jejímu řešení.​“ Na základě účasti v soutěži se jí podařilo stát se součástí programu Green Cells, pořádaného Green Future Clubem, ve kterém získávají mladí designéři podporu při vývoji a pitchingu konceptů udržitelných produktů a propojují se na užitečných workshopech. „Doufám, že se mi podaří navázat spolupráci s firmou, která v udržitelnosti zvládne najít hodnotu. Dokázala bych navázat dalšími kusy na kolekci Vitta, ale jakákoli výzva na zpracování recyklovaného materiálu je pro mě zajímavá.“

Anna Zatloukalová a židle Vitta, nominovaná na cenu Green Concept Award 2023 | Zdroj: archiv Anny ZatloukalovéAnna Zatloukalová a židle Vitta, nominovaná na cenu Green Concept Award 2023 | Zdroj: archiv Anny Zatloukalové

Související

Dohromady se daly teprve před rokem, dnes mají plný diář. NOVAVITA touží dostat udržitelné materiály do architektury
Interiér a architektura

Dohromady se daly teprve před rokem, dnes mají plný diář. NOVAVITA touží dostat udržitelné materiály do architektury

Barbora Čápová - 6. 1. 2023 - 9 min.

Vymyslela kapsle, které se rozloží. Přinášíme rozhovor s vítězkou soutěže Model Young Package
Produktový design

Vymyslela kapsle, které se rozloží. Přinášíme rozhovor s vítězkou soutěže Model Young Package

Edita Mikolášková - 21. 11. 2018 - 6 min.

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024