Každý, kdo pije kávu a myslí na ekologii může zajásat. V letošním ročníku Model Young Package 2018, věnovaném obalům na kávu a všemu, co k přípravě a konzumaci kávy patří, vyhrál v hlavní kategorii převratný návrh na kompostovatelné kapsle. Autorka návrhu Veronika Janečková, která již v roce 2013 bodovala se Šperkem první pomoci a v roce 2016 získala ocenění v této soutěži za hravý a inovativní obal na vodu "Drink Water – Play with a Bottle", přiblíží materiál a samotný proces jeho vzniku.
Jak se nyní po vítězství cítíte, změnilo se něco ve vašem profesním životě?
VERONIKA: Vítězství v soutěži mne přesvědčilo o tom, že to, co dělám, má smysl. Nečekala jsem tak vysoké ohodnocení v obrovské konkurenci prací z celého světa. O to víc si úspěchu vážím. V profesním životě se prozatím žádné změny nekonají.
Čím jste se zabývala od posledního vítězství v Model Young Package v roce 2016? Věnujete se designu profesionálně?
VERONIKA: Věnovala jsem se práci v grafickém studiu, která mne však nenaplňovala. Designu jsem se nikdy profesionálně nevěnovala, ale studovala jsem jej.
Od října 2016 pracuji jako maminka na plný úvazek. Na design je o něco méně času, na prvním místě stojí rodina. I přesto si čas na tvoření najdu a tak po večerech vznikají například kompostovatelné kávové kapsle. :-)
Stále je mým snem věnovat se obalovému designu i v profesním životě a doufám, že se mi to i díky soutěži splní. Myslím, že v této oblasti je stále co objevovat.
1. místo v kategorii Universities & Designers, design: Veronika Janečková, foto: Tomáš Polák
„Snažila jsem se využít materiály, které bychom běžně odhodili do odpadu, ale přitom mají potenciál stát se novou surovinou.“
Ve starších rozhovorech uvádíte, že vás zajímá recyklovatelný materiál použitelný v obalovém designu, je to tedy hlavně papír nebo jiný specifický materiál, který zkoumáte pro jeho využití?
VERONIKA: Papír patří mezi má oblíbená média v jakékoliv podobě – od papírmaše až po lepenku. Nejde ale pouze o tento materiál. Zajímám se především o přírodu, plody, rostliny, rostlinná vlákna – o to, jak z nich vytvořit materiál, který by měl podobné či lepší vlastnosti, stejně jako papír. Chci přijít s řešením, které nezatíží životní prostředí, bude lehce dostupné a inovativní. Je to běh na dlouhou trať, ale ráda bych se takovému výzkumu v budoucnu věnovala.
V hodnocení poroty je uvedeno, že kapsle jsou vyrobeny z „kuchyňského odpadu, přeměněného do nového materiálu, podobnému bioplastu". Lze dohledat informace, že bioplast není zrovna ekologickou náhradou za běžný plast. Mohla byste prosím přiblížit z jakého materiálu je vyroben váš návrh na kapsle, konkrétně z čeho se skládá, není složitý na výrobu?
VERONIKA: V každém rozhovoru uvádím, že se nejedná přímo o bioplast, jak ho známe. Při výrobě jsem použila pouze podobnou technologii.
U klasického bioplastu je základní surovinou kukuřice, brambory či obilniny – já jsem zvolila do základu recyklovanou papírovinu, která je doplněna o další pojiva na přírodní bázi.
Snažila jsem se využít materiály, které bychom běžně odhodili do odpadu, ale přitom mají potenciál stát se novou surovinou. Například kávová sedlina – pokud ji vyhodíme na kompost, obohatíme jej o draslík – proč tedy nevyužít kávový lógr na kompostovatelný materiál?
Výroba v domácích podmínkách trochu komplikovaná je, ale že by byla přímo složitá, to ne… Tento materiál jste tedy navrhla sama? Jak vás to napadlo, kde jste hledala inspiraci? VERONIKA: Na vysoké škole jsme měli přednášky zaměřené na materiály ve výtvarné praxi. Kolega pracoval na seminární práci, jejímž tématem byly právě bioplasty. Při prezentaci nám představil bioplast, který vyrobil doma, v kuchyni. Bylo to mé první setkání s novým materiálem. Od té doby jsem se začala o tuto technologii zajímat. Ne o zpracování v běžném průmyslovém provozu, ale o to, jak vyrobit materiál doma z běžně dostupných surovin bez zbytečné chemie. Bylo náročné najít ty správné poměry surovin a ne vždy se dařilo podle představ. Inspirací se mi staly také ostatní biodegradabilní materiály, které již existují. Fascinoval mne vzhled těchto materiálů, spojení s přírodou. Chtěla jsem vytvořit něco podobného, ale z vlastních surovin. VERONIKA: Pracovala jsem od zveřejnění zadání soutěže téměř až po deadline. Šlo přibližně o pět měsíců. Dlouho jsem přemýšlela, jaký obal na téma „Coffee Mania" vyrobit. Chtěla jsem vymyslet něco jiného, originálního a neznámého. Nápad vyrobit kompostovatelné kapsle přišel naprosto nečekaně. Půjde Váš návrh do výroby? VERONIKA: Myslím, že snem každého designéra je, aby se jeho práce dostala k veřejnosti a neležela doma v šuplíku. Prozatím se jedná pouze o prototyp materiálu a bylo by nutné ujít ještě kus cesty, aby byla výroba v běžném provozu reálná. Nebránila bych se spolupráci s dalšími designéry, technology či firmou, abychom nápad dotáhli až do zdárného konce. VERONIKA: Především bych vyzdvihla vlastnosti nového materiálu. Dá se stále rozvíjet, doplňovat o nové ingredience, které by běžně skončily v odpadu. Má téměř neomezené možnosti tvarování – můžeme z něj vytvořit list papíru či prostorový objekt. Líbí se mi objevování nových kombinací a barev. Jednou je materiál měkký, jindy zase pevný. Někdy se lehce trhá, jindy zase láme. Různě voní. Mění se i struktury, hrubost. Pijete kávu, a jak ji máte nejraději? VERONIKA: Kávě jsem přišla na chuť teprve před třemi lety, ale velmi jsem si ji oblíbila. Nejraději ji piji ráno, z moka konvičky, ochucenou cukrem a mlékem, spolu s nějakou sladkou snídaní. Díky a ať se daří! Soutěž Model Young Package každoročně vyhlašuje společnost Model Obaly a organizuje Czechdesign.
Slavnostní vyhlášení Model Young Package 2018, foto: Jan Hromádko
„Existuje spousta návodů na domácí „bioplast“. Ani jeden však nefunguje tak, jak jsem si představovala. Proto jsem se rozhodla jít vlastní cestou.“
Jak dlouho jste na návrhu pracovala?
Co byste vy vyzdvihla na svém návrhu, co se vám na něm nejvíce líbí? Slavnostní vyhlášení Model Young Package 2018, foto: Jan Hromádko