Výrobou tradičních produktů se u nás zabývá jen několik málo firem, které často spojuje podobný příběh. Síla udržet odkaz rodu a láska k řemeslu drží nad vodou nejen modrotisk, perličkové ozdoby, ruční papír a sklo. Podívejte se s námi do regionů, kde můžete nahlédnout pod ruce mistrů, kteří zachovávají české zlato.
Perličkové ozdoby
- Rautis
- Poniklá, Krkonoše
Tradici ozdob z foukaných perliček, které nemohly chybět na vánočním stromečku snad v žádné rodině, dnes úspěšně rozvíjí malá rodinná firma z malebné horské vesnice Poniklá v Krkonoších. Poniklá je jediným místem na světě, kde se dodnes zachovalo toto tradiční řemeslo, momentálně nominované na zápis do Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Montování ozdoby ze skleněných perliček v Rautisu, foto: Tomáš Brabec
Proces foukání dutých perlí ze skleněných trubic sem přišel koncem 19. století z Jablonce nad Nisou. Později se začaly perličky i dále zpracovávat – stříbřit, řezat a navlékat. Sloužily na bižuterii, zdobení oděvů nebo jako ozdoby.
Stříbření skleněných perliček v Rautisu, foto: Tomáš Brabec
Způsob výroby se od počátků téměř nezměnil, jedná se o ruční práci, a vás tu během poutavé exkurze provedou všemi výrobními kroky. Na konci si v kreativní dílně budete moci ozdobu sami vyrobit. Po návštěvě Rautisu si uvědomíte, jak náročná a choulostivá výroba zdejšího pokladu je a kolik úsilí za jednou ozdobou vlastně stojí.
Modrotisk
- Strážnický modrotisk
- Strážnice
Perličky na zařazení na seznam UNESCO ještě čekají, ale modrotisk tam už od roku 2018 patří. Tuto tradici, vyžadující specifický způsob výroby, vybavení, zkušenosti i praxi, u nás uchovávají pouze dvě dílny, z nichž jedna sídlí ve Strážnici, moravském folklórním centru.
Vyrovnávání modrotisku, foto: Kateřina Nosková
Zdejší dílna rodiny Jochových už sto let udržuje odkaz svého rodu ve výrobě modrotisku. Byla založena v roce 1906 a měla původně spíše regionální význam, jejich látky se využívaly především na výrobu krojů. Dílnu charakterizuje ve středoevropském kontextu ojedinělá pestrost motivů, použití vzorů tradičních i moderních, spolupráce s výtvarníky i současnými textilními designéry.
Kypy, indigová lázeň na barvení, foto: Kateřina Nosková
Exkurze vás provede procesem tisku i barvení v indigové lázni. Jedná se o ruční práci, která se téměř neliší od doby před sto lety.
Proces výroby modrotisku můžete vidět i v dílně rodiny Danzingerů v Olešnici na Moravě, jejíž počátky se datují do roku 1816.
Papír
- Ruční papírna Velké Losiny
- Velké Losiny
Výrobu papíru, která přežila i rozmach strojní průmyslové výroby 19. století, uchovali ve Velkých Losinách. Místní manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu a je ceněn pro svou vysokou kvalitu a trvanlivost. Používá se ve výtvarném umění, pro reprezentační účely, k tisku nebo v restaurátorské praxi.
Ruční papírna Velké Losiny, zdroj: https://radiozurnal.rozhlas.cz
Papírna byla založena na sklonku 16. století. Do její historie zasáhly i zdejší čarodějnické inkviziční procesy, když se jednou z jejich prvních obětí stala i manželka tehdejšího losinského papírníka.
Ruční papírna Velké Losiny, zdroj: Facebook Ruční papírna Velké Losiny
V rámci prohlídky se vám představí celý výrobní postup v prostředí starobylého provozu výroby. Historii papíru a jeho výroby od nejstarších dob je pak věnované přilehlé Muzeum papíru.
Velkolosinští se dali dohromady s muzeem papíru z Duszniky-Zdroj v Polsku a papírnou z německého Homburgu a společně také usilují o zápis na seznam UNESCO.
Sklo
- Rückl
- Nižbor
V bezprostřední blízkosti Berounky nedaleko od Prahy se nalézá sklárna rodu Rückl, který do Čech přišel už na přelomu 17. a 18. století a zdejší sklárnu založil v roce 1903.
Broušení ve sklárně Rückl, foto: Anna Pleslová
Rückl se zasazuje o renesanci českého broušeného křišťálu a představuje vrchol tohoto tradičního řemesla. Kromě umu českých brusičů při prohlídce spatříte i další fáze a tradiční techniky produkce skla – tavení, ruční foukání a malování. Nově máte možnost absolvovat i exkurze s vlastnoručním foukáním objektu, který vám po vychladnutí bude zaslán.
Foukání skla ve sklárně Rückl, foto: Anna Pleslová
Prohlídky provozů skláren na vás čekají ale i na jiných místech republiky. V krkonošském Harrachově mají nejstarší sklárnu v Čechách Novosad & syn a i tady máte možnost vyzkoušejte si práci sklářů a vyfouknout si baňku. Přiléhající pivovar se po náročném výkonu bude jistě hodit.
Pod pokličku produkce firmy Crystal BOHEMIA lze nahlédnout v Poděbradech, svět křištálu Moser můžete objevit v Karlových Varech a tvorbu skleněných perliček vám ukážou v Desné ve fabrice Preciosa Ornela.
Snahu zachovat české výrobky a podpořit lokální umělce v sobě nese i netradiční cestovka Dovýroby, se kterou můžete absolvovat workshop nebo výlety do zákulisí českých továren, manufaktur a ateliérů.