Výhody britského systému? Českým uměleckým školám chybí přesah do praktické části, říká Vu Minh Hieu, student Prague College

Vyzpovídali jsme absolventa studijního oboru Graphic Design na Prague College, mezinárodní soukromé vysoké školy působící v Praze od roku 2004. | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3 Vyzpovídali jsme absolventa studijního oboru Graphic Design na Prague College, mezinárodní soukromé vysoké školy působící v Praze od roku 2004. | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3

Vzdělává Prague City University (dříve Prague College), studenty v multidisciplinární umělce? Nejen o tom jsme se bavili s absolventem, fotografem a vystudovaným UX designérem v jedné osobě Vu Minh Hieu. Společně jsme se ohlédli za průběhem tříletého bakalářského studia na Prague City University na oboru Graphic Design a shrnuli zásadní přínosy britského vzdělávacího systému. Přístup zadávání projektů je na vysoké škole založen na aktivním zapojení studentů do konkrétních reálných zakázek nejen se zahraničními klienty.

Pocházíte z Vietnamu, v Čechách žijete od svých tří let. Jak vnímali vaši rodiče studium uměleckého oboru na vysoké škole? Panují ve vietnamské komunitě předsudky, že umění není pro jejich děti dostatečně vhodný vysokoškolský obor?

VU MINH HIEU: Vietnamci v tomto ohledu bezesporu předsudky mají. Z tržnic nebo z obchodů s potravinami jsou zvyklí přemýšlet v principech byznysu. Zjednodušeně řečeno nakupují zboží, které prodávají. Proto je pro ně studium umělecké školy příliš abstraktní. Jednak si nedokážou představit uplatnění absolventa, a především nevěří, že se tím dají vydělat peníze. 

Absolvent Prague College Vu Minh Hieu | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3Absolvent Prague College Vu Minh Hieu | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3

Já se ale například jako UX designér zajímám i hodně o technologie. To už moji rodiče vnímají kladně a začínají chápat, proč jsem šel design studovat. I přesto, že mám to štěstí a moji rodiče jsou v tomto ohledu velmi benevolentní a podporují mě, chtěli, abych grafický design studoval spíše na Vysoké škole ekonomické než na Prague City University. Přišlo jim to nejspíše více matematicky zaměřené. Konečného výběru ale nelituji. 

Studium na Prague City University

Na Prague City University jste absolvoval bakalářský program, obor Graphic Design. Proč jste se v Česku rozhodl pro studium na vysoké škole pod britským vzdělávacím systémem?

VU MINH HIEU: Z mého okolí znám řadu přátel, studentů z UMPRUM, AVU nebo Sutnarky, kde je studium zaměřené až příliš na koncept a vizuální stránku věci. Chybí přesah do praktické části, což je veliká škoda, protože si myslím, že grafický design, ale i design obecně by si to rozhodně zasloužil. Je třeba přenést studentovi nejen hodnotu vizuální a konceptuální, ale i byznysovou. Konkrétně jsem si na Prague College osvojil například komunikaci s klientem, prezentaci finálního projektu nebo práci v týmu. A v tom je Prague College přínosná. 

Základem studijního procesu na Prague College je propojení teoretických znalostí s rozvojem praktických dovedností a důrazem na uplatnění absolventů na mezinárodním i českém trhu práce. | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3Základem studijního procesu na Prague College je propojení teoretických znalostí s rozvojem praktických dovedností a důrazem na uplatnění absolventů na mezinárodním i českém trhu práce. | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3

Spousta absolventů uměleckých škol zastává názor, že je místní školy dostatečně nepřipraví na praktický život. Je v tomto ohledu Prague College jiná? 

VU MINH HIEU: Věřím, že ano. Po prvním ročníku jsem absolvoval povinnou stáž v digitální agentuře. V mém případě jsem u stáže vytrval a stala se mým zaměstnáním po dalších 5 let. Nabyté zkušenosti jsem mohl aplikovat při studiu, kde jsme o mých pracovních projektech hovořili a škola fungovala i částečně jako konzultant, takže to byla ideální kombinace. A vzájemně jsme diskutovali i mezi studenty. 

A máte srovnání s klasickou českou státní vysokou školou? Zajímalo by mě totiž, v čem je odlišná přímo výuka v ateliérech s britským vzdělávacím systémem oproti českému vzdělávacímu systému, kde je ateliérová výuka už tak dost specifická. V čem je její přidaná hodnota?

VU MINH HIEU: Pro mě osobně je primární přínos studia v anglickém jazyce. Také kulturní rozmanitost v každém ročníku. Obecně si ale myslím, že odlišnost přístupu na Prague College oproti klasické ateliérové tvorbě je v rozmanitém zaměření studentů s multidisciplinárním přesahem. Každý student se věnuje jinému uměleckému médiu, proto jsem měl možnost pracovat v týmu například s ilustrátory, fotografy i grafiky. Přínosem byla i tvorba pro reálné zahraniční klienty.

Vu Minh Hieu je autorem brandingu projektu Darujme.cz | Zdroj: Vu Minh Hieu Vu Minh Hieu je autorem brandingu projektu Darujme.cz | Zdroj: Vu Minh Hieu

Navážu na multidisciplinární charakter studia. Na Prague College jsou projekty zadávané tak, že cíl projektu je pevně daný, zatímco médium a forma, jejímž prostřednictvím téma student zpracuje, jsou víceméně volné. Je tento způsob studia i důvodem, proč se nyní věnujete dvěma docela odlišným uměleckým druhům – fotografii a UX designu?

VU MINH HIEU: Ano, tu paralelu vnímám. Člověk není jeden charakter, label nebo pozice. V designu je důležité poznávat více forem. Je pozitivní se osvobodit od práce na počítači. Já to dělám focením, a proto mi to dává smysl. Zároveň se ale fotografie protíná s UX designem. Když tvořím web, konkrétně vím, jaké fotografie by se do konceptu hodily. Je důležité chápat UX design v kontextu – vhodné propojení textu, fotografií a ilustrací dává dohromady správný user experience. 

Co bylo tématem vaší bakalářské práce?

VU MINH HIEU: Ve své bakalářské práci s názvem „Empathy plays even bigger role in modern product design“ jsem se zabýval designem jakožto prostředkem, kterým dokáže UX designér vyvolat emoce u koncového uživatele pomocí různých struktur, barev nebo tvarů. Například tlačítko na webových stránkách by mělo mít určité vizuální parametry, aby na něj uživatel přirozeně klikl. Hledal jsem proto různé elementy, kde a jak se protíná UX design s reálným prostředím.

Absolvent Prague College Vu Minh Hieu | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3Absolvent Prague College Vu Minh Hieu | Foto: Klára Kudláčková, Lokace: Vojtěšská 3

UX design & fotografie

A vnímáte se více jako fotograf nebo jako UX designér? 

VU MINH HIEU: Rád dělám a kombinuji obojí. 

Jak jste se k fotografii dostal? 

VU MINH HIEU: S grafickým designem i fotografií jsem začal jako samouk při studiu na gymnáziu. Do té doby jsem se de facto učil tvořit z tutorialu na Youtube – úpravu fotografií i grafický design. Pak jsem se rozhodl věnovat se grafice i po akademické stránce a přemýšlet více koncepčně. To byl důvod, proč jsem se hlásil na Prague College.

Produktové fotografie pro české papírnictví Papelote | Foto: Vu Minh HieuProduktové fotografie pro české papírnictví Papelote | Foto: Vu Minh Hieu

Fotografie je pro mě synonymem pro zastavení se a detailní navnímání okolního světa. Asi jsem to v určitou chvíli potřeboval. Občas jsem přesycený digitálním světem a fotografie to u mě vyvažuje. 

Z oblasti UX designu jste zabrousil do několika startupů, podílel jste se například na vývoji platformy sdílených kol Rekola. Na jakém projektu v oblasti UX designu momentálně pracujete?

VU MINH HIEU: Platformu pro Rekola jsem tvořil ve zmíněném digitálním studiu manGoweb, kam jsem nastoupil při škole. Pracoval jsem jako grafický designér, ale opět to bylo více interdisciplinární – v rámci své pozice jsem i fotil nebo natáčel. 

Vu Minh Hieu působí i jako lifestyle fotograf a pro českou firmu Rekola se podílel nejen na vývoji její aplikace, ale i produktových fotografií. | Foto: Vu Minh HieuVu Minh Hieu působí i jako lifestyle fotograf a pro českou firmu Rekola se podílel nejen na vývoji její aplikace, ale i produktových fotografií. | Foto: Vu Minh Hieu

V současné době působím jako UX designér v Avastu, kde se zaměřuju na design systém, který spočívá v automatizaci procesu tvorby webu. Kreslíme různé komponenty, které třídíme do knihoven. Tento systém následně umožňuje jednak jednodušší proces tvorby webu, ale především jeho návrh urychluje. Zároveň připravuji i vlastní e-shop s vietnamskou keramikou a nábytkem, kde uplatním svoje znalosti v UX designu i ve fotce k vytvoření brandu. 

Související

Prague College mi otevřela oči v tom, čemu se chci v designu věnovat, říká Laura Kuklová, která vyměnila český vzdělávací systém za britský
Ostatní

Prague College mi otevřela oči v tom, čemu se chci v designu věnovat, říká Laura Kuklová, která vyměnila český vzdělávací systém za britský

Nela Kuhnová - 17. 9. 2020

Nejlepší práce z Prague College. Představujeme projekty absolventů britské univerzity v Praze
Grafický design

Nejlepší práce z Prague College. Představujeme projekty absolventů britské univerzity v Praze

Barbora Čápová - 28. 7. 2020

Česká stopa v Africe. Studenti pražské univerzity Prague College navrhli nový web pro neziskovku ve Rwandě
Grafický design

Česká stopa v Africe. Studenti pražské univerzity Prague College navrhli nový web pro neziskovku ve Rwandě

Petra Boháčová - 19. 6. 2020

Stále tu řešíme sto let stará témata. S Petrem Knoblochem o budoucnosti designu a systému výuky na Prague College
Grafický design

Stále tu řešíme sto let stará témata. S Petrem Knoblochem o budoucnosti designu a systému výuky na Prague College

Barbora Čápová - 12. 3. 2020

Design jako řešení problému. Studenti Prague College přišli s nápady, jak podpořit udržitelnost
Grafický design

Design jako řešení problému. Studenti Prague College přišli s nápady, jak podpořit udržitelnost

Martina Freitagová - 31. 5. 2019

Prague College: Zábavné studentské práce s přesahem
Grafický design

Prague College: Zábavné studentské práce s přesahem

Barbora Langmajerová - 2. 6. 2016

SHOP Snoubení
kruh 2024
zuz banner
ujep 2024