Vyhlášení výsledků soutěže Design pro nejmenší miminka

Z leva: A. Martan, J. Bříza, R. Plavka, L. Novotná, V. Loušová a L. Rochová Z leva: A. Martan, J. Bříza, R. Plavka, L. Novotná, V. Loušová a L. Rochová

Včera 26. 5. 2009 se v kapli Sv. Kříže Gynekologicko-porodnické klinice VFN a 1. LF UK, ul. Apolinářská konalo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Design pro nejmenší miminka a vernisáž projektu Miminka do dlaně, jehož součástí soutěž je.

Projekt Miminka do dlaně je zaměřen na osvětu směrem k lékařům a rodičům. Soutěž dává příležitost designérům proniknout do světa, kde nerozhoduje pouze design a cena výrobku, ale i celá řada parametrů, které specifické rozměry nedonošených dětí vyžadují.

Designéři soutěžili ve třech tématech: Čepička pro nedonošená miminka, Lžička pro nedonošená miminka, Dudlíček pro nedonošená miminka. Soutěž připravilo sdružení Nedoklubko společně s CZECHDESIGN.CZ. Garantem je Liběna Rochová a LR Studio.

Ceny předávala za Nedoklubko Lenka Novotná, za CZECHDESIGN.CZ Veronika Loušová společně s Liběnou Rochovou. Úvodní slovo pronesli zástupce ředitelky MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN prof. MUDr. Alois Martan, DrSc. a doc. MUDr. Richard Plavka, CSc primář neonatologie. Z jejich rukou převzala Lenka Novotná z Nedoklubka pamětní medaile nemocnice za činnost pro předčasně narozená miminka.

V tématu Lžička pro nedonošená miminka si Zlatý design do dlaně odnesla Zuzana Labudová ze FA Slovenské technické univerzity Bratislava. Porota komentovala návrh slovy: „Návrh nejlépe vystihl nároky na řešení při krmení maminkami. Kytička je zábavný motiv, který děti při krmení zaujme.

Stříbrný design do dlaně získal MgA. Petr Mikošek, interiérový designér, spolutvůrce a návrhář studia BOADESIGN. Porota komentovala návrh slovy: „Jednoduchá lžička pro první pokusy miminek se nakrmit. Širší rukojeť je dobře uchopitelná a do malé lžičky se toho vejde tak akorát, aby miminko co nejméně vyklopilo do bryndáku.

Zlatý design do dlaně v tématu Čepička pro nedonošená miminka získala Bc.A., Mgr. Blažena Ostrovská, stážistka na Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha, atelieru Design oděvu a obuvi, pod vedením Liběny Rochové, studentka VŠVU Bratislava. Porota komentovala návrh slovy: „Po odborné stránce jsou čepičky s pružným lemem dobře řešeny, šev netlačí, ale lem nesmí stahovat. Čepičky jsou veselé, vtip podtrhuje oboustranné použití čepiček.

Stříbrný design do dlaně získala Zuzana Serbáková, studentka Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha, atelieru Design oděvu a obuvi, pod vedením Liběny Rochové. Porota komentovala návrh slovy: „Vtip čepičky spočívá ve švu, který tvoří dekor čepičky a opticky tak dobře zvětšuje hlavičku. Babička čepičku snadno ušije ze zbytků, pro vystouplý šev je však vhodnější na projížďky kočárkem.

V tématu Dudlíček pro nedonošená miminka si ocenění Zlatý design do dlaně odnesl MgA. Petr Mikošek, interiérový designér, spolutvůrce a návrhář studia BOADESIGN. Porota komentovala návrh slovy: „Jednoduchý design je vhodný i pro vyvaření. Dudlík není na pusinku miminka těžký.

Stříbrný design do dlaně získala Petra Jeřábková, interiérová designérka. Porota komentovala návrh slovy: „Dudlík vtipně využívá klubíčka jako paralely na Nedoklubko, o. s. Je vhodnější pro větší děti a se lžičkou ukončenou také klubíčkem tvoří hezký set.

Ocenění Zlatým designem do dlaně si odnesli SW Photoshop Elements 7 od Adobe, finanční odměnu 5000Kč od Nedoklubko, o.s. a knihu o designu od nakladatelství Slovart. Ocenění Stříbrným designem do dlaně si odnesli vlasovou kosmetiku Redken a knihu o designu od nakladatelství Slovart.

Porota se při hodnocení rozhodla udělit i zvláštní cenu a to ucelenému souboru, pro nějž autor navrhl promyšlenou „startovací sadu“. Sada obsahuje dobře navrženou lžičku i dudlíček pro nejmenší miminka. Cenu získal MgA. Jozef Hupian, interiérový designér.

Na předávání cen v kapli Sv. Kříže se sešla jak odborná veřejnost, tak novináři, ale i rodiče a děti, jejíž osudy mapují fotografie na výstavě Miminka do dlaně. Hudební tečka patřila violoncellistovi Janu Skleničkovi.

Návrhy designérů a fotografie Zdenka Málka a Jindřicha Štreita projektu Miminka do dlaně budou v pražské porodnici vystaveny v prvním patře do 6. 6. Výstava pak putuje do Brna, celkem má před sebou šest zastávek.

Sponzoři a partneři:
Plastia je generálním partnerem
Abbott je generálním partnerem
CZECHDESIGN.CZ je odborným partnerem projektu soutěže
Studio LR a Liběna Rochová je odborným garantem soutěže
Nakladatelství Portál je mediálním partnerem projektu soutěže
Adobe, Slovart a Redken jsou partnery projektu soutěže

jelínek
SHOP BANNER UNOR 2024