Zavřít

Milí designéři,
chceme zjistit, jak vám novinky o vašem oboru zprostředkovat co nejlépe.

Pomozte nám zodpovězením 7 otázek
Vánoční dárkový set Doubleshot, zdroj: facebook.com/doubleshot.cze Vánoční dárkový set Doubleshot, zdroj: facebook.com/doubleshot.cze

Vybrali jsme 5 pražíren, které oslní výtečnou kávou i povedeným vizuálním stylem

Od 16. století, kdy se káva poprvé objevila v Evropě, už naši historii neopustila. Se zvyšováním životní úrovně se postupně zvýšil i počet kaváren, což vedlo k masové závislosti populace na kofeinu. Dnes je již káva základem dne nemála z nás. Ostatně – spousta skvělého designu by bez kávy vůbec nevznikla. Česko a Slovensko se pyšní skvělými pražírnami, jejichž káva chutná prostě skvěle. Jak je na tom ale jejich vizuální prezentace? Udělali jsme pro vás výběr těch pěti nejzajímavějších, posuďte sami!

THE SPACE

Novorozená brněnská pražírna není na světě ani tři měsíce a už je známá po celé republice. Čím to je? Výborná káva je samozřejmost, co ji ale odlišuje od ostatních, je kvalitní propagace hned od začátku. Zakladatel pražírny Viktor Sedlák o ní píše, že „chce na první pohled připomínat, že máme absolutní svobodu dělat si věci po svém."  Není se proto čemu divit, že se i svým vzhedem vymyká všem kávovým stereotypům.

Autorem vizuálního stylu je brněnský grafik Zdeněk Tuka. Filosofie pražírny se skvěle promítá v jednotném vzhledu od minimalistického loga přes vesmírné krabičky až po černobílé webové stránky s pastelovými detaily. Jednoduše designová radost.

THE SPACE, Brno, grafika: Zdeněk Tuka, zdroj: thespace.czTHE SPACE, Brno, grafika: Zdeněk Tuka, zdroj: thespace.cz

Dos Mundos

Za 6 let existence se letenská kavárna a pražírna Dos Mundos stala jedním ze symbolů pražské kávy. V roce 2017 prošla celá firma redesignem a moc jí to teď sluší! Ukrajinský grafik Alexandera Sanchenko pomocí nového designu sjednotil vizuální styl všech produktů. Jelikož pražírna často mění odrůdy, rozhodla se pro univerzální zlaté znovuuzavíratelné sáčky, které od sebe odlišuje pomocí samostatných nasouvacích papírových rukávů. Ostatní produkty se liší pouze barvou, jednotný vizuální styl si ovšem zachovávají.

Na všech materiálech je zakomponovaná grafika „Cesta kávy" od českého ilustrátora a grafika Cyrila Gaji, která je hlavním vizuálním prvkem kavárny Dos Mundos na Letné.

Dos Mundos, Praha, grafika: Alexander Sanchenko, Cyril Gaja, zdroj: dos-mundos.czDos Mundos, Praha, grafika: Alexander Sanchenko, Cyril Gaja, zdroj: dos-mundos.cz

Diamond's Roastery

Slovenská pražírna Diamond's roastery z Dunajské Lužné opravdu září mezi ostatními. Její rok starý redesign vizuálního stylu od grafika Miro Zatkuliaka je odrazem trendů současného grafického designu. Jednoduchý motiv, pastelové barvy a bezpatkové písmo dodávají vizuálu jeho čistotu a nadčasovost.

Nové logo spojuje čerstvé plody kávovníku a upražená zrna v jednoduchém piktogramu, který je zároveň i monogramem pražírny. Design samotných obalů vtipně naznačuje výsledný produkt a na každé odrůdě je jiné motto. Pokaždé, když si vaříte kávu, máte tak o důvod víc, se usmát.

Diamond's roastery, Dunajská Lužná (Slovensko), grafika: Miro Zatkuliak, zdroj: diroastery.skDiamond's roastery, Dunajská Lužná (Slovensko), grafika: Miro Zatkuliak, zdroj: diroastery.sk

Doubleshot

Český Doubleshot praží kávu s příběhem - jejich fairtrade a ekologický přístup se promítá i v baleních kávy. Obaly z přírodního papíru od Artbureau vypráví svými jednoduchými ilustracemi příběh kávy, kterou skrývají. 

Ilustrativní obaly již ale brzy zmizí z pultů. Celý vizuální styl právě prochází redesignem od grafika Jirky Libánského. Vizuál bude dokončen během následujících měsíců, první výsledky už jsou ale na světě - například webové stránky Doubleshotu.

Doubleshot, Strašice, grafika: Artbureau, zdroj: doubleshot.czDoubleshot, Strašice, grafika: Artbureau, zdroj: doubleshot.cz

Original Coffee

To nejlepší nakonec - originální grafika Original coffee. Malá pražská pražírna a kavárna má opravdu individuální přístup ke kávě, kterou praží. Pro každou novou chuť osloví jiného ilustrátora, který jí navrhne kartu přímo na míru. Ta je zasazená do univerzální krabičky z recyklovaného papíru. Na pultu se tak vedle sebe sejdou astronauti, šílené zabijácké kočky a příšery ve fontánách.

Toto unikátní balení dostalo již 11 druhů kávy. Na spolupráci se podíleli ilustrátoři Tomski&Polanski, Patrik Antczak, Nika Vacková, Lucie Lučanská, Radek Doskočil, Jakub Bachorík, Nikola Logosová, Jindřich Janíček, Michaela Režová a Vojtěch Hrubant. 

Original Coffee, Praha, zleva: Colombia La Azulita - Michaela Režová, Rwanda Simbi PB - Nikola Logosová, Rwanda Coko Prime - Jakub Bachorík, zdroj: originalcoffee.czOriginal Coffee, Praha, zleva: Colombia La Azulita - Michaela Režová, Rwanda Simbi PB - Nikola Logosová, Rwanda Coko Prime - Jakub Bachorík, zdroj: originalcoffee.cz

Nabili jsme vás chutí do designu tak, jak to umí kvalitní káva? Přihlaště se do soutěže Model Young Package 2018 a vyhrajte hlavní cenu 2000 €! Letos na téma Coffee mania.

Další články