Vybavujete byt? Interiéroví designéři sdílí rady a osvědčené triky

2 klíčové charakteristiky interiéru: Funkčnost a personalizace, foto: IKEA Česká republika 2 klíčové charakteristiky interiéru: Funkčnost a personalizace, foto: IKEA Česká republika

IKEA průzkum Život doma zaměřený na fenomény současného bydlení, potvrdil, že obývací pokoj je pro nás doma klíčovým místem, a že jeho ztvárnění podle vlastních představ je pro nás prioritou. Na tom, jak bydlíme, nám záleží, do rekonstrukcí a vybavování interiéru se pak často pouštíme sami, bez pomoci interiérového designéra nebo architekta. Ale stačí se podívat na nabídku realitek a je jasné, že ne vždy to dopadne dobře.

Zeptali jsme se designérů působících ve firmě, jež změnila přístup k bydlení nejen Čechům, ale lidem po celém světě, jak nad interiérem přemýšlet i čeho se vyvarovat:

2 klíčové charakteristiky interiéru: Funkčnost a personalizace 

„Jednotlivé pokoje doma musí být velmi funkční,“ říká Karina Hartai, která vede mezinárodní tým interiérových designérů, visual merchandiserů a grafiků IKEA v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. „To znamená, že prostorové řešení není zbytečně komplikované, ale snadné a pohodlné.“ Další důležitou charakteristikou dobrého interiéru je personalizace – je zřejmé, o čí interiér se jedná. V prostoru jsou typické prvky a věci patřící majiteli. „Jde o viditelné věci spojené třeba s našimi zájmy a vášněmi,“ vysvětluje Karina. Pokud je tedy někdo zapálený sběratel vinylových desek, mělo by se to promítnou do interiéru ať už výrazným prostorem pro gramofon nebo třeba využít desky jako součást dekorace stěn.

Průzkumy Jak žijeme doma najdete na webu lifeathome.ikea.com, foto: IKEA Česká republikaPrůzkumy Jak žijeme doma najdete na webu lifeathome.ikea.com, foto: IKEA Česká republika

Byty jsou dnes využívány více hodin denně k daleko většímu množství činností. Jednotlivé místnosti plní několik funkcí zároveň, například kombinace kuchyně, obývacího pokoje a pracovny, což vede i k náročnějším požadavkům na modularitu nábytku. Důležité je tedy promyslet a prodiskutovat s rodinou, jaké aktivity kdo dělá, jaké má na ně požadavky a očekávání, aby prostor vedl k trávení času společně a neodděloval nás.

Na co si dát pozor: Osvětlení a úložný prostor

„Většina domácností má jedno světlo umístěné uprostřed pokoje a myslí si, že to stačí,“ otevírá problém osvětlení v domácnostech designérka Eleni Kliamenaki. Přitom je to právě naopak. Do místnosti se doporučuje osadit více zdrojů světla, například doplnit centrální svítidlo o nástěnné nebo stojací lampy. Kromě běžných zákonitostí jako je doporučená barva světla či intenzita, je důležité vybírat osvětlení v kontextu místnosti, tvaru a velikosti svíditla, nábytku nebo barvy stěn. „Když se například zákazník rozhlédne po našich ukázkových pokojích, tak si může všimnout, že nikde není jen jedno centrální světlo, ale jsou tam různé typy osvětlení různé intenzity.“

Designérka Jarka Khou o tom, jak je důležité osvětlení doma, zdroj: IKEA Česká republikaDesignérka Jarka Khou o tom, jak je důležité osvětlení doma, zdroj: IKEA Česká republika

Radek Svoboda, působící v brněnském obchodním domě, zase upozorňuje na nedostatek úložných prostor. Tím, že lidé bydlí v malých bytech, často bojují s tím, kam dát šaty, dokumenty, knihy, rostliny, desky a to všechno třeba na 24 m².

„Lidé často zbytečně zastavují prostor nábytkem, zaplňují ho různými kupičkami věcí a dekoracemi a shromažďují věci. To vede k tomu, že se můžou v bytě cítit sklíčeně,“ pokračuje interiérová designérka Jarka Khou.

Jak žijeme doma?

S bojem o prostor je spojena otázka nepořádku. Kdy je ještě uklizeno a kdy už vnímáme nepořádek? 79 % lidí doma bojuje s věcmi, které nemají své stálé místo. Jsou to především elektronické nabíječky, letáky či katalogy, kabely, dopisy, pohledy či přáníčka a suvenýry. Věděli jste, že 49 % hádek doma způsobuje rozdílné vnímání toho, co je nepořádek?

V každém případě nikdy nezapomeňte, že jde o prostor, který bude sloužit vám a měli byste se v něm cítit dobře. A že to není fotbal, kterému rozumí každé dítě.

Související

Ať si každý vybaví byt podle svého vkusu, radí interiérová designérka z IKEA
Interiér a architektura

Ať si každý vybaví byt podle svého vkusu, radí interiérová designérka z IKEA

Anežka Adamíková - 25. 7. 2018 - 10 min.

V interiérech lidé nejvíc bojují s úložnými prostory a osvětlením, říká Eleni Kliamenaki z IKEA
Interiér a architektura

V interiérech lidé nejvíc bojují s úložnými prostory a osvětlením, říká Eleni Kliamenaki z IKEA

Anežka Adamíková - 11. 10. 2017 - 8 min.

Radek Svoboda: Češi by měli být maximálně otevření svým individuálním potřebám
Interiér a architektura

Radek Svoboda: Češi by měli být maximálně otevření svým individuálním potřebám

Tomáš Čech - 9. 11. 2017 - 18 min.

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA
Interiér a architektura

Češi jsou kutilové. Když pro ně navrhuji nábytek, musím to brát v potaz, říká Karina Hartai, designérka IKEA

Anežka Adamíková - 22. 9. 2017 - 13 min.

jelínek
Kavelky MYP 2024